Aga13  Dołączyła: 20 Wrz 2010
[K200D] Zablokowana dźwignia AF/MF
Witam Wszystkich! :) jestem tutaj pierwszy raz i poruszam się trochę jak niewidomy we mgle, no ale ...mam na imię Agnieszka. Powiem szczerze potrzebuję pomocy w rozwiązaniu problemu technicznego z Pentaxem K200D. Tylko czy mogę tutaj na kogoś liczyć ?? :-|
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jeśli w temacie wątku określisz problem, a w treści posta wyjaśnisz szczegóły problemu, to jak najbardziej możesz liczyć na pomoc.
 
Aga13  Dołączyła: 20 Wrz 2010
Problem polega na tym, że aparat odmówił współpracy i nie mogę zmienić trybu przestawiania zdjęć. Większość z nich robiłam do tej pory na ustawieniach manualnych. Ponieważ musiałam zrobić zdjęcie szybko, przestawiłam tryb na automat AF, aparacik wykonał zdjęcia, ale jak wróciłam do ustawienia manualnego sam zaczął ostrzyć, co mnie wyraźnie zaniepokoiło. Okazało się że zablokowała się dźwignia trybu ustawiania ostrości. W obecnym stanie aparat będąc ustawiony w "pozycji":) MF robi zdjęcia jak automat, sam ostrzy itd. czy ktoś wie co z tym zrobić?? nie pomogło wyciąganie baterii, zmiana obiektywu....no i ręce rozkładam :-(
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Czy przy wyjętym obiektywie też jest zablokowany suwak ?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Aga13, pociągnij linkę podaną przez gezeb. Słowem: serwis.
 
Aga13  Dołączyła: 20 Wrz 2010
No to ładna bomba :-( Niestety nie działa bez względu na wszystko co uda się rozmontować - w granicach rozsądku oczywiście.... Linka już "pociągnięta" i boleję łokropnie :( ... Ale wielkie dzięki za pomocną dłoń. Pozdrawiam wszystkich
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Chodzi Ci o górne pokrętło czy suwak przy bagnecie ?
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
Sytuacje podobną miał znajomy, spowodowane to było zakładaniem i ściąganiem obiektywów na ustawionym AF ; Dźwigienka AF jest wówczas wysunięta co ją naraża na uszkodzenie typu przygięcie , druga sprawa to używanie szkieł manualnych przy włączonym AF body ma cały czas komunikat że AF jest włączony ( przynajmniej taką informację uzyskał w serwisie ) i próbuje uruchamiać dźwignię AF .
W serwisie stwierdzili że usterka była z jego winy i zapłacił za naprawę ; z tego co pamiętam to 300 - 400 zł .
PS
Spróbowałem zakładać obiektyw Pentacon na wysuniętej dźwigni tragedia kilka razy dźwignia AF zahaczyła o śrubki mocowania dupki obiektywu do tego stopnia że obiektyw się praktycznie zablokował , dopiero po przesunięciu na MF można było bez żadnego problemu dokręcić i odkręcić obiektyw .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wciśnięcie dźwigni odblokowującej obiektyw chowa śrubokręt. Trzeba przy zakładaniu obiektywu wcisnąć dźwignię i dopiero w końcu ruchu puścić ją dla zaskoczenia blokady.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Robert29 napisał/a:
Sytuacje podobną miał znajomy, spowodowane to było zakładaniem i ściąganiem obiektywów na ustawionym AF ; Dźwigienka AF jest wówczas wysunięta co ją naraża na uszkodzenie typu przygięcie ,

Czy obiektywy z AFem też używasz w ten sposób? Tzn. przełączasz na MF, zakładasz obiektyw i przełączasz z powrotem na AF? Toż to kompletnie bez sensu. W momencie naciśnięcia przycisku zwalniającego bagnet, koniec śrubokręta chowa się automatycznie. Jedynie, jak napisałeś - zaczepienie o śrubki (jeżeli akurat są tak rozmieszczone) może spowodować wygięcie czy w jakiś inny sposób uszkodzenie śrubokręta.
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
dokładnie śrubokręt chowa się , ale spróbuj wkładać obiektyw na MF lub z wciśniętą blokadą przynajmniej ja czuję różnice, po drugie śrubokręt nie jedzie op pierścieniu na obiektywie.
Nie twierdzę że zawsze to stosuję :) piszę to co koleś usłyszał w serwisie .
 
Aga13  Dołączyła: 20 Wrz 2010
Masaho - chodzi o suwak przy bagnecie i o to, czy sama mogę go jakoś odblokować bez uszkodzenia czegokolwiek. Nie wchodzi w grę usterka podczas wymiany obiektywu przy ustawieniu suwaka na AF. A zresztą stało się :-( , chcę naprawić, pytanie jest czy można naprawić samemu bez szkody dla sprzętu??
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Robert29 napisał/a:
dokładnie śrubokręt chowa się , ale spróbuj wkładać obiektyw na MF lub z wciśniętą blokadą przynajmniej ja czuję różnice, po drugie śrubokręt nie jedzie op pierścieniu na obiektywie.
Nie twierdzę że zawsze to stosuję :) piszę to co koleś usłyszał w serwisie .


Nie może jechać bo po tym pierścieniu jedzie kołek blokady, który jest odrobinę dłuższy od śrubokręta. Inaczej - dupka obiektywu dociska kołek blokady, który się chowa, a jednocześnie chowa się śrubokręt. Zdejmij obiektyw, naciśnij kołek blokady płaską powierzchnią tak żeby zrównał się z bagnetem i zobaczysz że śrubokręt będzie niżej.

Aga13, można pobawić się w rozkręcanie. Ale czy jest sens? Można bardziej popsuć, zwłaszcza jeżeli nie ma się doświadczenia w kręceniu śrubokrętami. Chociaż z drugiej strony nie wiadomo co tak naprawdę się zepsuło - mechanizm wewnątrz czy może po prostu wyrobił się plastikowy suwak a naprawa może okazać się banalna.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Nie możesz nim poruszać, tak? Moim zdaniem trzeba zdjąć obudowę. Myślę, że suwak na obudowie ma bolec, który wchodzi w przełącznik na szkielecie wewnętrznym. Jeśli nic tam się nie odłamało to mogło zeskoczyć i się zakleszczyć. Zdjęcie obudowy rozprzęgli te dwa elementy i po poprawnym złożeniu całości wszystko będzie działać. Gorzej jak jakiś element jest wyłamany. Wówczas klejenie albo serwis. Jeżeli nie czujesz się na siłach to zajdź do serwisu. Za takie coś nie powinni dużo skasować. Aha, jak masz jeszcze gwarancję to nie rób nic we własnym zakresie, może zrobią Ci to za darmochę ;-)
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
michal5150 napisał/a:


Nie może jechać bo po tym pierścieniu jedzie kołek blokady, który jest odrobinę dłuższy od śrubokręta. Inaczej - dupka obiektywu dociska kołek blokady, który się chowa, a jednocześnie chowa się śrubokręt. Zdejmij obiektyw, naciśnij kołek blokady płaską powierzchnią tak żeby zrównał się z bagnetem i zobaczysz że śrubokręt będzie niżej.


No i tak zrobiłem i wygląda to tak kołek chowa się równo ze śrubokrętem, z tym że na śrubokręcie jest taki mały "dzyndzel szpic " który to wystaje nawet jak kołek cały jest schowany.

Co do zablokowania zobacz czy przypadkiem śrubokręt nie zakleszczył się w otworku sprawdziłem przed chwilą i jest możliwość przynajmniej w moim K200D że można go po wciśnięciu przesunąć lekko w bok i śrubokręt blokuje się o dół otworka i faktycznie suwak jest zablokowany ale wystarczy poruszać go na boki i wraca na miejsce .
 
Aga13  Dołączyła: 20 Wrz 2010
Masaho - porusza się w zakresie 1mm, rozbierać go nie chcę, raczej boję się żeby czegoś nie spartaczyć, myślałam że można jakoś bezinwazyjnie:) no ale...lepiej zapytać stale praktykujących niż porywać się z młotkiem do maleństwa :). Gwarancja Pentaxa tj. 12 mieś. niestety się była skończyła, no ale skoro nie ma innego wyjścia będę walczyła o te moje prawa konsumenta w sklepiku i spróbujemy tych obiecanych przez ustawę 24 miesięcy. Obaczymy co się da za darmoszkę, a co trzeba będzie ścierpieć. Dzięki wielkie Panowie :):)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Robert29 napisał/a:
michal5150 napisał/a:


Nie może jechać bo po tym pierścieniu jedzie kołek blokady, który jest odrobinę dłuższy od śrubokręta. Inaczej - dupka obiektywu dociska kołek blokady, który się chowa, a jednocześnie chowa się śrubokręt. Zdejmij obiektyw, naciśnij kołek blokady płaską powierzchnią tak żeby zrównał się z bagnetem i zobaczysz że śrubokręt będzie niżej.


No i tak zrobiłem i wygląda to tak kołek chowa się równo ze śrubokrętem, z tym że na śrubokręcie jest taki mały "dzyndzel szpic " który to wystaje nawet jak kołek cały jest schowany.

U mnie jest ok. 1mm poniżej bagnetu. W analogu (MZ-30) też.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
michal5150 napisał/a:
U mnie jest ok. 1mm poniżej bagnetu. W analogu (MZ-30) też.


U mnie to samo we wszystkich korpusach jakie mam.
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
Jeżeli położymy obiektyw i wciśniemy przycisk blokady o się zgadza.

Ja pomiar wykonałem inaczej wcisnąłem blokadę i przyłożyłem linijkę i wyszło tak jak napisałem , czyli ten szpic jest wyżej niż blokada.

Szczelina o której mówcie bierze się stąd że obiektyw i korpus wspierają się na stykach, a dokręcanie obiektywy jest na zasadzie mimośrodu ;czy jak to się nazywa .

Inna sprawa to że mało kto dokręcając obiektyw cały czas trzyma przycisk blokady tak jak napisał cytat :plwk Wciśnięcie dźwigni odblokowującej obiektyw chowa śrubokręt. Trzeba przy zakładaniu obiektywu wcisnąć dźwignię i dopiero w końcu ruchu puścić ją dla zaskoczenia blokady.[ tylko wkłada i kręci , tym samym i śrubokręt i blokada jedzie po obiektywie .
Łatwo to sprawdzić wystarczy odwrócić obiektyw i zobaczyć jak pięknie na pierścieniu jest wyrysowany ślad blokady i śrubokręta.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach