wiosna77  Dołączył: 04 Lut 2007
wymiana,uzupełnianie gąbek w aparacikach-ważne
Henryk z Ząbkowic Sl.W przeszłości bylem w potrzebie bo w moim /jednym z nich/Pentaxie ME Super wysypala sie gąbka amortyzujaca lustro.Pomógł mi jeden z kolegów czytająć na forum mój post.Bezinteresownie przysłal mi tyle ,ze starczyło na wymianę do jednego aparatu i ma jescze na jeden-tak na przyszłośc.Gąbka samoklejąca.Jakość-pierwsza.Jak się nie mylę Japan.Szukalem na allegro i innych stronach tak na wszelki wypadek czy idzie gdzieś to kupić i nic tj.nie MA.Tak to jest,ze życie sklada sie z przypadkow.Ponieważ także zbieram inne aparaty gdzie do uszczelnień producenci stosowali szajsowate gąbki musiałem powymieniać je na nowe np.Praktica-jest tam taki kawałek uszczelniający przy pokrywie.Pewnie w innych typach też.Będąc w sklepie z art.komputerowymi zauważyłem podkladki pod myszki.Zainteresowały mnie te najbardziej liche .Zwykłe z jakimś nadrukiem ale...ciekawy był ich spod.Piękna czarna w miarę delikatna drobna gąbka.Byl to dla mnie maly szok.Grubość/nie mierzylem ale ok1,5 do 2mm.Stwierdzilem ,ze są o dość rożnej grubości.Tanie po 2 do 3 zeta.Kupilem dwie.W domu używająć żyletki oddzieliłem warstwę gąbki od nadruku-coś w rodzaju impregowanego drukowanego papieru.Gąbka jak się patrzy.A potem no to poleciało.Stare gąbki odpowiednio zabezpieczając woreczkiem foliowym teren migawki i i obiektywu najpierw wyskrobałem wykałaczkami,potem przemyłem i zarazem odtłuścilem acetonem/tylko tam gdzie metal bo plastik się rozpłynie/Docięcie żyletką na odp.wymiar.Do klejenia zastosowałem dobry klej butapren ale nie za gęsty i rzadki smarując tak z wyczuciem końcem zapałki.Kilka minut do przeschnięcia i założenie tam gdzie ma być i docisnięcie-ja lekko palcem a potem już założylem pokrywę i reszta dokonala sie sama.Wymie :lol: :-B :-B niłem ich ok 10 i ani jedna nie odpadła.Może za dużo sie rozpisalem ale chcę sie podzielić swoim doświadczeniem bo ja także otrzymałem w przeszłości od Was pomoc-doradztwo.Pozdrowko od Heńka z Ząbkowic Sl.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
wiosna77, nie chcę cię rozczarować, ale inni już wcześniej na to wpadli i było o tym nie raz na forum. Pzdr. :evilsmile: :-B :-B :-B
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
powalos napisał/a:
wiosna77, nie chcę cię rozczarować, ale inni już wcześniej na to wpadli i było o tym nie raz na forum.
To tylko dowód na to, że świetne pomysły powstają równolegle w kilku głowach. :-D
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
A Zenity były uszczelniane sznurkiem :lol: . Takim czarnym, kosmatym, luźno skręcanym.
 

Sonny  Dołączył: 08 Kwi 2007
W związku z faktem że dziś musiałem wymienić gąbkę w swoim pleśniaku i nie znalazłem na forum żadnych zdjęć jak to robić postanowiłem że zrobię tutorial.


1 zniszczona i klejąca gąbka w bardzo łatwy i tani sposób może być wymieniona na nową i świeżutką. Będziemy potrzebować:

-nowa gąbka. Ja wykorzystałem gąbkę z opakowania po nawigacji satelitarnej grubości 4mm koloru czarnego. Gąbka w ME Super spełnia potrójną rolę: Amortyzuję uderzenie lustra o wystającą u góry śrubę, zamyka szczelinę między lustrem a matówką przez które dostawało by się światło oraz nieznacznie wycisza cały układ.


-Pęseta z ostra krawędzią

-wykałaczki

-alkohol izopropylowy do usuwania starego kleju.

-klej (ja użyłem kleju butapren)

-nożyczki

2 najpierw trzeba pęsetą dokładnie zebrać całą starą gąbkę. Jeśli jest skruszała to najlepiej to robić tak aby ewentualne okruszki wypadały na zewnątrz aparatu(do góry nogami) w moim przypadku zrobiła się z niej galareta.



3 oczyścić powierzchnię po gąbce alkoholem izopropylowym ostrożnie aby nie upaprać matówki. Ja to robiłem wykałaczką. Niestety poprzedni właściciel wymieniając gąbkę przykleił ją na taki klej że nie dało się go w całości zebrać.


4 wycięcie nowej gąbki nie stanowiło problem. Ostrymi nożyczkami wąski pasek Sprawdzenie czy szerokość jest odpowiednia


5 Posmarowałem klejem przy pomocy wykałaczki. Wystarczy naprawdę odrobinka. Użyłem kleju butapren dlatego że nie rozpuszczał gąbki i bardzo łatwo będzie oczyścić powierzchnię przy ewentualnej kolejnej wymianie.

6 Przełączyłem aparat na tryb B i trzymałem przez chwilę aby równomiernie docisnąć gąbkę

7 na koniec sprawdzenie czy nic nie odpada niema żadnych „fafołów” i można zakładać rolkę.


Mam nadzieje ze się przyda. Jak ktoś znajdzie jakieś błędy to proszę mnie poprawić.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Błędów nie dopatrzono się. Zajęcia praktyczne zaliczam na celujący. :-D
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Tutaj z gąbką, która jest w zestawie z płytą główną. Przyklejone taśmą dwustronną.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Różowa ? :roll: Wersja Hello Kitty limited ? :evilsmile:
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Bardzo dobre są stare, gąbczaste podkładki pod myszy. Przycina się to nowym nożykiem do tapet lub żyletką przy linijce. Ta gąbka się nie kruszy i jest wystarczająco sprężysta.
Cytat
Różowa ? :roll: Wersja Hello Kitty limited ? :evilsmile:
A czy nie będzie to miało wpływu na kolor? Jak się światełko odbije?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
technik219 napisał/a:
nie będzie to miało wpływu na kolor?
Może tylko czarno-białe zdjęcia będzie robić ? :mrgreen:
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
A co ma gąbka do koloru?
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Kelus, a zastanawiałeś się kiedyś, czemu komora filmu w aparacie jest wyczerniona, a nie np. poróżowiona albo chociaż zostawiona w stanie niemalowanym, metalicznym? ;-)
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
A widziałeś jak składa się lustro w tym aparacie? Zresztą w innych też?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A pomiar światła jest przy opuszczonym czy podniesionym lustrze? ;-)
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Czujnik/pomiar światła to tylko skala szarości, dalej nie widzę związku z kolorem gąbki.


Na szerokimkadrze jest dobrze opisane jak to działa. W MES dokładnie to jest fotodioda galowa.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Dzisiaj mam zamiar wymienić gąbkę w K2 który mi ostatnio wpadł w ręce, jak dobrze pójdzie to wymienie również w moim etatowym K2. Ale kilka pytań się nasuwa:
1. Jaka konkretnie powinna być grubość gąbki?
2. Wymieniamy wszystkie 4 gąbki w komorze lustra, czy tylko najbardziej uszkodzoną od strony bagnetu?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Wystarczy tylko przednią ona najszybciej się starzeje. Resztę jak trzeba to wystarczy tylko usunąć.
Co do grubości to w każdym korpusie inaczej, lustro w górę by sprawdzić dokąd dochodzi i tak milimetr grubszą gąbkę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach