daro  Dołączył: 20 Kwi 2006
światło do makro
sprawiłem sobie ostatnio Sigmę 105/2.8 Macro i próbuje podglądać robaczki. Efekty nie są najgorsze ale tylko wtedy, gdy jest dość światła. Sigma to jasny obiektyw, a le w macro nie ma to najmniejszego znaczenia - tu liczy się GO (amerykę odkryłem ;-) ). W pełnym słóńcu, jestem w stanie utrzymać przesłonę 11-13, mając czas około 1/125s. Fotki wychodzą dobre, ale niestety głębi często brakuje. Nie było innej rady jak zmajstrować sobie dyfuzorek na lampę błyskową. Znalazłem niemiecką stronkę z dokładną instrukcją i stworzyłem moje cudo techniki. No i teraz mogę spokojnie utrzymać przesłonę 32 bo czas jest 1/180s. I tu mam problem - to czas za długi na złapanie owada w locie z zamrożeniem skrzydełek. Czy znacie jakiś sposób na wymuszenie na aparacie z dołożoną lampą krótszego czasu? Czy jestem ograniczony do 1/180s. Mam istadeesa instrukcję przeczytałem, ale nic mądrego nie znalazłem. Liczę na waszą pomoc.
Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jezeli masz lampe pttl to zmusisz w trybie High speed .... :)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
daro napisał/a:
No i teraz mogę spokojnie utrzymać przesłonę 32 bo czas jest 1/180s. I tu mam problem - to czas za długi na złapanie owada w locie z zamrożeniem skrzydełek.

Przy f32 zastanego światła jest tyle co kot napłakał - liczy się tylko błysk lampy - a ten jest znacznie krótszy niż 1/180. 1/180 to tylko czas synchronizacji.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
a ten jest znacznie krótszy niż 1/180
--- pytanie jaki dokladnie....lampy studyjne jezeli nie masz naprawde DOBREJ lampy to zeby wyzwolic te 500Ws - to czas trwania blysku jest o ile pamietam 1/500 -1/750 ....a to zbyt dlugo
ja zeby "zamrozic" rozbryzgiwanie wody potrzebowalem migawke 1/4000...... i tu zaczynaja sie schody.... nie wiem jak ze szkrszydelkami owada ale machaja dosc szybko ? :evil:
 

mycielski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: światło do makro
daro napisał/a:
.... Nie było innej rady jak zmajstrować sobie dyfuzorek na lampę błyskową. Znalazłem niemiecką stronkę z dokładną instrukcją i stworzyłem moje cudo techniki. No i teraz mogę spokojnie utrzymać przesłonę 32 bo czas jest 1/180s...

A mozesz podac linka do tej stronki moze sobie tez cos takiego zmajstruje. Pozdrawiam
 

daro  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bardzo proszę:
Dyfuzor

Efekty mojej pracy i pierwsze doświadczenia mozna zobaczyć:
TUTAJ
Pozdrawiam
 

mycielski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wielkie dzięki za linka. Mam tylko jedno pytanko bo za bardzo nie znam niemieckiego czy przednia część tego ustroistwa to kalka techniczna???. Pozdrawiam
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Oswietlenie w macro to spory klopot, looknij tutaj - gosc sie "lekko zna" na temacie, nie wspominajac o "kultowym" juz opisie naszego Kolegi Marka tutaj ogolnie o fotografii macro... Ale pewnie juz wszyscy czytali kiedys... :-)

Pzdr
Spinner
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zrobilem ostatnio pierwsze zdjecia makro, uzylem wbudowanej lampy, niczym nie zmiekczanej, i efekt jest, jak na moje niewprawne oko, calkiem-calkiem.
http://manufactura.home.p...hp?image_id=570
 

daro  Dołączył: 20 Kwi 2006
w moim dyfuzorku przednia część to ....papier śniadaniowy z naklejob=nym na srodku odbłysnikiem z błyszczącej foli. Dzięki temu głowna siła błysku jest kierowana najpierw na boki a dopiero potem na obiekt. Efekty sa np. takie:

paramotyl

Albo takie:
qooń

pozdrawiam
 

mycielski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja też zrobilem testy swojej wbudowanej lampy bez rozpraszacza ocencie jak sie sprawuje i jak wyszlo moje macro http://manufactura.home.p...94652d39c03ec50

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach