Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Jaki średni?
Witam!

Chciałbym abyście doradzili mi zakup aparatu średnioformatowego. Posiadam już Pentacona six, jednak jest on dla mnie niezbyt wygodny w użytkowaniu: pomiar światła taki sobie (mam pryzmat z pomiarem) i ciemna matówka dość mocno utrudniają pracę. Z obrazka jestem zadowolony, ale wolałbym coś co da lepszą wygodę pracy.

Jeżeli chodzi o budżet to będzie coś około 3000zł.

Rozglądałem się za jakimiś Mamiyami i innymi Pentaxami, ale jest tyle różnych modeli, że wolę zapytać bardziej doświadczonych posiadaczy.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Jaki średni?
Marcinicus napisał/a:
[...]pomiar światła taki sobie[...]

Na to najlepszym sposobem jest światłomierz zewnętrzny, koszt jakieś 500zł.

Marcinicus napisał/a:
[...]Z obrazka jestem zadowolony[...]

To kup Araxa, będziesz mógł zatrzymać obiektyw(y), koszt ~1000zł.

Marcinicus napisał/a:
[...]Jeżeli chodzi o budżet to będzie coś około 3000zł.[...]

No i zaoszczędzałem Ci połowę kasy :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A widzisz miałem ten sam problem, chciałem kwadrat, a wszystkie lepsze puszki mają albo 6x4,5 albo 6x7..
Jakby było coś takiego jak pentax 645n ale z formatem 6x6 to bym już dawno kupił..

Generalnie wszystkim polecam jeśli chodzi o kwadrat Jaśki 124 mat z G czy bez obojętnie, fajna matówka z super lupą, chyba raz mi się zdażyło w ciągu dwóch lat, że nie ustawiłem dobrze ostrości ale to było mocno pod światło, świetna optyka, a światłomierza to wogóle lepiej chyba zewnętrznego w kominkowcach używać ;-)

[ Dodano: 2012-10-10, 10:02 ]
0 wyników aparatów na hasło arax na allegro i ebayu, nie ma jakiejś puszki do której nie trzeba zatrudniać Indiany Jonesa żeby ją odnalazł?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czasami się pojawia :-) aukcja
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Marcinicus, polecam Pentaksa 67. Pewnie 6x7 też by wystarczył. Kwestia sprawdzenia przed czy działa.

3000 wystarczy Ci na aparat, 2 szkła i zewnętrzny światłomierz. Co prawda zwykle na rynku są egzemplarze z pomiarem TTL, ale sam nigdy nie korzystałem, więc nie wiem. Szkła do 6x7 są dostępne i w większości do kupienia za mniej niż 1000zł.

Szkłem obowiązkowym jest 105. Reszta szkieł i w dół i w górę ma dobrą markę. Jeśli szerzej to chwalona jest 55mm, 45mm też niczego sobie. Jeśli dłużej, to 165mm (w obu wersjach) czy 200mm to także dobre szkła.

Ta sama filozofia działania co PSix.

A z TLRów to szedłbym w Mamiyę C330.

EDIT:

Tak na marginesie tematów dotyczących średniaków było w tym dziale wiele. Chyba najmniej na temat 645, bo ustaliliśmy że średni format zaczyna się od 6x6 :-P

EDIT 2:
Sam zastanawiałbym się jeszcze nad Mamiyą RB. Ale to sprzęt już zdecydowanie mniej mobilny niż Pentaks czy TLR.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Sebastian napisał/a:
Czasami się pojawia :-) aukcja
ale faajny :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Eldred napisał/a:
Generalnie wszystkim polecam jeśli chodzi o kwadrat Jaśki 124 mat z G czy bez obojętnie
No, to ma sens, aczkolwiek dzisiejsze ceny za ten aparat są chore, dlatego chyba już zostanę do końca z mym Seagullem.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jakieś pół roku temu chciałem chyba za 450zł sprzedać i się chętny nie znalazł (na szczęście ;-) )
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Eldred napisał/a:
A widzisz miałem ten sam problem, chciałem kwadrat, a wszystkie lepsze puszki mają albo 6x4,5 albo 6x7..
Jakby było coś takiego jak pentax 645n ale z formatem 6x6 to bym już dawno kupił..


Ale mi nie chodzi o kwadrat, może być kwadrat może być i 6x4,5...w kwestii formatu nie mam jakichś specjalnych preferencji. Chodziło mi o obrazek jaki dają szkła, które mam, a nie o to, że lubię kwadratowy format. :-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Pentax 645 da Ci mozliwosc podpiecia (przez przejsciowke oczywiscie) szkiel od PSixa, więc to moze byc jakis argument na + dla tej opcji.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
W swoim Psixie wymieniłem matówkę na jaśniejszą i z klinem, lecz mimo to ostrzenie wymagało sporo cierpliwości, więc aparat poszedł do ludzi. C330 też do najwygodniejszych nie należy. Matówka wspaniała, szkła kryształ, jednak dość wolno się nią ostrzy i trzeba stale uważać na korekcję paralaksy i ekspozycji, ze względu na wyciąganie się mieszka. Natomiast strasznie polubiłem Bronicę SQ-Ai - doskonała ergonomia, prostota i łatwość obsługi. O wymiennych kasetach nie wspomnę. W okolicach 3 tys. można kupić Hasella z obiektywem. Praktycznie codziennie jest jakaś nowa oferta sprzedaży na a., chyba przez te doniesienia o zaprzestaniu produkcji kolejnych filmów.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Właśnie miałem pisać o Bronice...
SQ-A / ETRS
50mm f/3.5
80mm f/2.8
150mm f/3.5
Pryzmat
Grip
2-3 magazynki
Nic lepszego nie znajdziesz i zostanie jeszcze trochę na filmy.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
sylwesto napisał/a:
trzeba stale uważać na korekcję paralaksy i ekspozycji, ze względu na wyciąganie się mieszka.
E, to chyba tylko wtedy, gdy się fotografuje z bliska, nie?

Poza tym C330 jest duży. Nie to co Yaśka, nie mówiąc o Rolkach. Ale oczywiście TLR to dość zamknięta filozofia i nie każdemu musi pasować.

Ja np. lubię kominki.

sylwesto napisał/a:
Praktycznie codziennie jest jakaś nowa oferta sprzedaży na a., chyba przez te doniesienia o zaprzestaniu produkcji kolejnych filmów.

Ano. To chyba ostatni moment by nabyć dobry aparat i resztę kasy pakować w filmy. Kupić coś porządnego i wystarczającego, tak by były środki na filmy, tak by na nich nie trzeba było oszczędzać.

A najlepiej to sobie obrać jakiś cel fotograficzny i do niego dopasować sprzęt i filmy i tego się trzymać.

IMHO nie ma też sensu nabywać sprzętu, którego nie da się naprawić, którego nikt się nie dotknie. Nie wiem, jak z Mamiyą, ale za Hasela czy Pentaksa (szczególnie 67), to się jeszcze ludkowie wezmą. Ale np. Broniki nikt już nie naprawi.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
jorge.martinez napisał/a:
Ale np. Broniki nikt już nie naprawi.

To z własnego doświadczenia czy przeczytane w internecie?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Z doświadczeń znajomych forumowiczów, np.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jorge.martinez napisał/a:
Ja np. lubię kominki.
ja też, do tego stopnia że poważnie zastanawiałem się nad zmianą pracy z informatyka na kominiarza.

Co do filmów to też się obkupiłem na tyle, że z moją częstotliwością focenia wystarczy mi pewnie na parę lat ;-)

Fakt co do tych napraw to albo coś takiego jak Jorge napisał, albo coś taniego co będzie można z czystym sumieniem wywalić albo kupić jakiegoś dawce i naprawić niskim kosztem. Nie wiem czy mi jaśke by ktoś naprawił, ale wydaje mi się że to jest solidna japońska robota i jeszcze długo podziała :-)
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
jorge.martinez napisał/a:
Z doświadczeń znajomych forumowiczów, np.

Aha, zasłyszane..

Nagov serwisuje Broniki.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
spirit napisał/a:
Nagov serwisuje Broniki.
Nie wszystkie i nie zawsze.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Nagov bronki EC np. nie dotknie. I wlasciwie nikt w Polsce tego nie zrobi.
Pisalem znim o tym. Mowi, ze jeszcze calkowicie mechaniczne mozna robic. Ale jak pojawia sie elektronika, to lipa niestety.

[ Dodano: 2012-10-10, 21:05 ]
Zeby bylo jasne - miale EC i Nagov ja u siebie mial. I nie zrobil.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
SQ kiedyś naprawił.. Wiadomo, jak padnie elektronika w nieprodukowanym od dawna sprzęcie to jest problem, niezależnie od marki..


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach