rembed  Dołączył: 03 Kwi 2012
Pentax Me - łopatologicznie?
Witajcie.

Jest to mój pierwszy post więc wypada się przywitać :)

Od dłuższego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem Pentaka K-x a od dziś również i analogu ME.
Mam małą prośbę, czy któryś z posiadaczy tego analogu może mi tak łopatologicznie przybliżyć jego działanie?

Chodzi mi głównie o tryby.
Oczywiśćie nie wszystko bo każdy wie od czego jest tryb auto lub "Lock" czy "Bulb" ale od czego jest 100x? Wiem, że chodzi o czas ale co dokładnie to nie bardzo.

Tak zamo z lewej strony aparatu tryb x1/4, x1/2, x1, x2 itd do czego służą te nastawy?
No i na koniec czym doładnie są te ustawienia (chyba) kliszy. Te z przedziałem od 12 do 1600?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
rembed napisał/a:
od czego jest 100x
Stały czas do lampy błyskowej.
rembed napisał/a:
x1/4, x1/2, x1, x2 itd do czego służą te nastawy?
Korekta naświetlania 1/2 - 2 razy mniej, 2x 2 razy więcej itp.
rembed napisał/a:
są te ustawienia (chyba) kliszy. Te z przedziałem od 12 do 1600?
Ustawienie czułości filmu w ISO.
 
rembed  Dołączył: 03 Kwi 2012
Cytat
plwk Tu masz instrukcję http://www.butkus.org/chi...e/pentax_me.htm


Mam tę intrukcje na komputerze, ale mój angielski nie jest aż tak bardzo zaawansowany, żeby wszystko przetłumaczyć ;)

Dada
Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło. Dziękuje :)

Mam jeszcze jedno pytanie, gdzieś słyszałem, że nie można ściągać obiektywu gdy mamy założoną klisze bo można ją prześwietlić. Wydaje mi się to troche bzdurne ale czy to prawda?
 
danpe_
[Usunięty]
Tylko wiesz, jak kupisz sobie film o czułości 100 iso to w analogu ustawiasz tam 100 iso. Żeby światłomierz wiedział, do jakiego filmu ma się dostosować.
Jak sobie ustawisz na 1600 i tak będziesz robił zdjęcia, to na wszystkich zdjęciach będziesz miał to samo.
Czekoladową polewę do piernika, bez kolorowej posypki.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
rembed napisał/a:
nie można ściągać obiektywu gdy mamy założoną klisze bo można ją prześwietlić. Wydaje mi się to troche bzdurne ale czy to prawda?
Nie.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
Wydaje mi się to troche bzdurne ale czy to prawda?
Tak, to bzdura.
 
rembed  Dołączył: 03 Kwi 2012
Cytat
Tylko wiesz, jak kupisz sobie film o czułości 100 iso to w analogu ustawiasz tam 100 iso. Żeby światłomierz wiedział, do jakiego filmu ma się dostosować.
Jak sobie ustawisz na 1600 i tak będziesz robił zdjęcia, to na wszystkich zdjęciach będziesz miał to samo.
Czekoladową polewę do piernika, bez kolorowej posypki.


Tak to w miare wiedziałem i wyczytałem z intrukcji. Ale chciałem by ktoś doświadczony dał mi pewność.

Cytat
Nie.

Cytat
Tak, to bzdura.

Dzięki :)

Dzięki raz jeszcze wszystkim za pomoc. Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania to z pewnością odświeże temat.
Pozdrawiam
 
Almach9  Dołączył: 21 Wrz 2012
Witam,
pozwolilem sie podpiac pod ten post.
Posiadam Ricoh Kr-10. Jest to moja pierwsza prawdziwa lustrzanka analogowa (Minolty 300si nie biore pod uwage). Przeczytalem instrukcje obslugi kilka razy, ale nadal nie wiem, jak ustawiac ostrosc? Ktory punkt w wizjerze musi byc ostry??
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Almach9 napisał/a:
Ktory punkt w wizjerze musi byc ostry??
Z grubsza rzecz ujmując, to ten, który ma być ostry na zdjęciu ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach