noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Mamiya 645 PRO a PRO TL
Właściwie zdecydowałem się już na średniaka i postawiełem na Mamiyę 645PRO ale nie wiem jaka jest różnica między PRO a PRO TL. Znalazłem tylko tyle, że TL ma pomiar do lampy i tyle ale z drugiej strony jest jakiś pryzmat, który tę funkcję może zapewnić również PRO bez TL (ok. 500PLN). Możecie wyjaśnić mi, jak czterolatku, jaka jest faktyczna różnica między tymi korpusami? Bo w cenie zauważalna.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Jedyną różnicą jest tylko pomiar światła błyskowego w Pro TL. A nie słyszałem nic o pryzmacie do Pro, który by mierzył tak jak Pro TL.

Jeśli znajdziesz Pro, dużo tańszą niż Pro TL, to bierz tą pierwszą. Do światła błyskowego zawsze możesz kupić fleszmiarkę.
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
PRO TL mierzy blysk przez obiektyw na plaszczyznie filmu i to jest glowna roznica.
Oczywiscie nie z kazda lampa jest to mozliwe.
Wiem tyle, ze np. Metze z serii SCA 300 lub SCA 3000 z adapterem SCA396 zadzialaja w TTL/OTF.
Historia z pryzmatem mierzacym blysk i robiacym ci w efekcie PRO TL z PRO - nie robi to zbytnio sensu.
Tak w ogole to kliknij na 645, sciagnij sobie i przejrzyj manuale do PRO i PRO TL:
http://mamiya.com/custome...sp?id=3&id2=115
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Błysku nie będę używał, potrzebuję do kiczyku zatem nie ma bólu. Ile może być warta PRO + pryzmat z pomiarem + winder?
Jak przedstawia się ta Mamiya względem Pentaxa 645?
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
noel napisał/a:
Błysku nie będę używał, potrzebuję do kiczyku zatem nie ma bólu. Ile może być warta PRO + pryzmat z pomiarem + winder?
Jak przedstawia się ta Mamiya względem Pentaxa 645?

Jeśli w bardzo dobrym stanie, to coś koło 1300-1500 zł (okazja). Ostatnio Pro TL, z pryzmatem z pomiarem, gripem, kasetą i 80mm/2.8 poszedł za ok. 1300 zł!

A co do Pentaxa to jest On lżejszy, ma ponoć lepsze szkła (645 to wersja manualna - starsza; 645n - to wersja AF, a 645nII to najnowsza wersja). Oczywiście do 645n/645nII można podłączyć manualne obiektywy. Tyle, że... nie ma wymiennych kaset. I do tego w Polsce mało popularny (a jak jest to za niebotyczną cenę! czyt. patrz allegro), jeszcze bardziej niż Bronica.
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Szukam również na ebayu i tam widziałem "Nki II" do 500 Ojro. 645 PRO również są w sensownej cenie a wersja z AF i szkłem za 900 Ojro. Zależałoby mi jednak na wymiennej dupce, z małego obrazka nie chę rezygnować. Z jednej strony możliwość zmiany jest w dowolnym momencie i jeśli w danej chwili chciałbym popełnić klatkę nie 6x4.5 a na małym obraku i to BW, to jak znalazł. Z drugiej, Mamiya jest nieco mniej poręczna niż Pentax z tego co wnioskuję z wypowiedzi na innych tematach... i tak źle i tak nie dobrze :)

Nie wiecie jak jest z serwisem w Polsce? I jeszcze jedna, dość istotna sprawa, jak jest z cłem jeśłi kupiłbym sprzęt w Amerykanowie?
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
noel napisał/a:
Szukam również na ebayu i tam widziałem "Nki II" do 500 Ojro. 645 PRO również są w sensownej cenie a wersja z AF i szkłem za 900 Ojro. Zależałoby mi jednak na wymiennej dupce, z małego obrazka nie chę rezygnować. Z jednej strony możliwość zmiany jest w dowolnym momencie i jeśli w danej chwili chciałbym popełnić klatkę nie 6x4.5 a na małym obraku i to BW, to jak znalazł. Z drugiej, Mamiya jest nieco mniej poręczna niż Pentax z tego co wnioskuję z wypowiedzi na innych tematach... i tak źle i tak nie dobrze :)

Pentax jest tylko lżejszy, ale nie powiedziałbym, że bardziej poręczny.
Ja miałem podobny dylemat i kupię albo Bronicę ETRSi albo Mamiyę 645 Pro TL (lub Pro).

noel napisał/a:
Nie wiecie jak jest z serwisem w Polsce? I jeszcze jedna, dość istotna sprawa, jak jest z cłem jeśłi kupiłbym sprzęt w Amerykanowie?

Nie wiem jak z Pentaxem, ale serwis Mamiyi jest.
A co do cła, to jeśli Ci oclą to Ci oclą, a jak nie to nie. Nie ma reguły.
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Może moje pytanie jest głupie i nie na miejscu ale je zadam.
Czy średni aż tak się różni od 35mm :?: I czym :?:
Bo ja z średnim to mam kontakt tylko sprzętowy tzn jak mi jakiś zacięty psix przyjdzie do naprawy.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
:shock: :shock: :shock: :shock:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Istreed, - tym samym czym ogladanie filmu na TV vs obejrzenie filmu w kinie :mrgreen:
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
No dobra dobra inne GO, a czy taka większa odbitka lepiej się skanuje :?:
Bo widziałem zdjęcia jednego gościa najpierw 35mm cz/b a potem z 645 i średnie były czyste i gładkie jak lustro a 35mm miały ziarno i jakieś tam niedoskonałości.
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
Istreed napisał/a:
No dobra dobra inne GO, a czy taka większa odbitka lepiej się skanuje :?:
Bo widziałem zdjęcia jednego gościa najpierw 35mm cz/b a potem z 645 i średnie były czyste i gładkie jak lustro a 35mm miały ziarno i jakieś tam niedoskonałości.


Bo to logiczne, ze jesli masz duza klatke i mala i powiekszysz je do tego samego formatu na papierze to ziarno z sredniego sie nie ujawni w takim samym stopniu jak z 35mm :roll:


Co do roznic sredniego z 35mm to wlasnie podstawowa to mala GO dla sredniego, nawiasem mowiac czesto potrafi byc to przeklenstwem... Sredni tez da lepsze poltony, mniejsze ziarno, lepsza plastyke itd itp Dlugo mozna by otym pisac, sprobuj a odrazu zrozumiesz o co biega :-P
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
A nie wiecie jak jest z wysokością cła? Mam już kilka sztuk upatrzonych i nie wiem tylko co z cłem. Bo jeśli mają mi dowalić 50% wartości sprzętu, to pozostanę przy Alledrogo.
 

White_Horse  Dołączył: 26 Cze 2007
Napewno walną Ci 22% VATu, jeżeli się nie myle, 9% cła na sprzęt i opłaty manipulacyjne - Ja bym odpuścił.

Najlepiej kupować z państw Unii, tutaj żadnego cła i innych takich opłat nie ma.

(Oczywiście mogę się mylić)

Żeby było prościej:

cena + 9%ceny + 22%(cena + 9%ceny) + opłaty manipulacyjne.
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
White_Horse, właśnie o to mi chodziło i tego się obawiałem. Dzięki za info.
 

White_Horse  Dołączył: 26 Cze 2007
Nie ma za co, wkońcu zbyt dobre wieści to to nie są.
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
I tak dzięki. Mam jeszcze prośbę dla niemieckojęzycznych. Znalazłem na ebayu i aukcję. Możecie mi powiedzieć czy sprzęt jest sprawny? I czy ktoś pomógłby mi kupić gdybym zdecydował się na zakup poprzez ebay?

 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja używam babelfisha do przetłumaczenia niemieckiego na angielski - polecam - fajnie tłumaczy strony
http://babelfish.altavista.com/
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
PawelK napisał/a:
Istreed napisał/a:
No dobra dobra inne GO, a czy taka większa odbitka lepiej się skanuje :?:
Bo widziałem zdjęcia jednego gościa najpierw 35mm cz/b a potem z 645 i średnie były czyste i gładkie jak lustro a 35mm miały ziarno i jakieś tam niedoskonałości.


Bo to logiczne, ze jesli masz duza klatke i mala i powiekszysz je do tego samego formatu na papierze to ziarno z sredniego sie nie ujawni w takim samym stopniu jak z 35mm :roll:


Co do roznic sredniego z 35mm to wlasnie podstawowa to mala GO dla sredniego, nawiasem mowiac czesto potrafi byc to przeklenstwem... Sredni tez da lepsze poltony, mniejsze ziarno, lepsza plastyke itd itp Dlugo mozna by otym pisac, sprobuj a odrazu zrozumiesz o co biega :-P


Niebawem będę miał okazje bo przybywają 2 kievy 88 na serwis :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach