tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Czyszczenie lustra
Dorwałem starego poczciwego MV.
Popatrzyłem i widzę jedno - zakurzone lustro. Nie ma na nim syfów, nic się nie przykleiło, jest na nim delikatny pyłek [jakby kurz z mąki albo piasku pustynnego].
Pewnie można to po prostu przetrzeć szmateczką albo patyczkami do uszu, ale zanim to zrobię, wolę zapytać - ktoś wie jak to wyczyścić?

Wygląda na suchutkie, myślę, że trzeba na sucho.
Nie chcę zapaskudzić [rozmazać] tego.
Dzięki za pomoc.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
ja bym sciaral patyczkami. Jak zostana slady, trzeba zetrzec na mokro alkoholem mozliwie najdestylowaniuchniejszym ;-)
 

MG  Dołączył: 20 Gru 2006
Pałeczki kosmetyczne (takie z apteki, najlepiej na kartonowym "patyczku") i izopropanol (Cz.D.A. lub w roztworze do czyszczenia optyki - ten do płytek drukowanych zostawia smugi)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Z tym izopropanolem cz.d.a. to uważaj. Czasem potrafi to być niezłe świństwo i pozostawi ślady, zmywalne tylko destylowanym izopropanolem. Gdybyś chciał mieć gwarantowany, destylowany izopropanol cz.d.a. to daj znać. Dla Ciebie gotów jestem go osobiście przedestylować nawet na twoich oczach :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
teta, no ba, piszę na PW
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
A ja mam może dziwne pytanie.
Po co i kiedy czyścić lustro? Mam je trochę zakurzone i nie wiem na co to ma wpływ. Na AF, pomiar światła?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Z lustra syf się sypie dalej. Ot co...
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Tyle to się domyśliłem :-)
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Ponownie polecam papierowe, nasączone husteczki firmy bella do czyszczenia okularów, które dostepne są w aptece. Przeciera się lustro raz i po problemie - nic nie rysuje, rozmazuje itp. Pałeczki , waciki itp. lubią zostawiać śmieci w okolicach lustra i matówki. Tu jest czysto , szybko i sprawnie - sprawdzone. ;-)
 
tomekb3  Dołączył: 11 Paź 2012
udało mi się kupić pentaxa me super- ze względu na lata aparatu gąbka amortyzująca lustro zwulkanizowała się i przykleiła do lustra. czyściłem to nasączonymi pałeczkami nasączonymi w MR muscle (płyn do mcia szyb)
niestety lustro oraz dalmierz są nadal brudne,jak to można doczyścić?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
tomekb3, mażąca się gąbka jest praktycznie niemożliwa do usunięcia bez śladu. Nie przesadzaj z rozpuszczalnikami, bo matówka niewiele ma wspólnego ze szkłem. Możesz ją rozpuścić i smuga będzie wtedy koszmarna, a matówka do wymiany. Jeśli są to tylko małe placki, to je pokochaj albo ignoruj ich obecność. ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Na paprochy z rozlasowanej gąbki tylko czysta benzyna ekstrakcyjna. Nie żaden rozpuszczalnik o nazwie "benzyna ekstrakcyjna" tylko prawdziwa benzyna do ekstrakcji http://www.poch.com.pl/wy...hp?nr_karty=208 . Odczynnik laboratoryjny. W ostateczności można kupić 0,5 l na stacji PKN Orlen. Żadne tri, aceton, benzyna do zapalniczek, benzyna lakowa, rozpuszczalnik nitro -tego nie wolno! Alkohol etylowy, izobutylowy, czeski nie ruszą gąbki ani kleju. Eter i chloroform to zabójstwo dla plastików. Tylko benzyna do ekstrakcji.
 
tomekb3  Dołączył: 11 Paź 2012
MarWoj napisał/a:
tomekb3, mażąca się gąbka jest praktycznie niemożliwa do usunięcia bez śladu. Nie przesadzaj z rozpuszczalnikami, bo matówka niewiele ma wspólnego ze szkłem. Możesz ją rozpuścić i smuga będzie wtedy koszmarna, a matówka do wymiany. Jeśli są to tylko małe placki, to je pokochaj albo ignoruj ich obecność. ;-)


Szkoda ze przeczytalem odpowiedzi po tym jak zaczalem mazac plynem do mycia szyb.
Lustro pomazane, matowka w plamach. Ale i tak dla mnie najwiekszym problemem jest zaczernianie sie dalmierza, nie wiem od czego to zalezy bo czasami wszystko jest ok przy ustawianiu ostrosci dla szerokich katow, a czasami dalmierz jest czarny- najczesciej przy teleobikektywach.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
tomekb3 napisał/a:
Ale i tak dla mnie najwiekszym problemem jest zaczernianie sie dalmierza, nie wiem od czego to zalezy bo czasami wszystko jest ok przy ustawianiu ostrosci dla szerokich katow, a czasami dalmierz jest czarny- najczesciej przy teleobikektywach.

Nie wiem jakich teleobiektywów używasz, ale jeśli są o jasności 5,6 lub ciemniejsze to normalne. Na niektórych matówkach kliny ciemnieją już przy otworze względnym 4,5.
Próbuj spojrzeć pod innym kątem - czasem to "rozjaśnia" kliny.
 

amrowek  Dołączył: 15 Sie 2014
witam
hm odkopię temat
. Mam pentaxa K-30 i kurcze jakąś wyschniętą kropelkę chyba wody na lustrze bo przez wizjer jej nie widać a jak spojrzałem na lustro to jest kaki ślad jak po wyschnięciu wody. Moje pytanie czyścić samemu (czy to bezpieczne ) czy też oddać do jakiego serwisu w Warszawie? ewentualnie jeśli samemu na co uważać i czym przetrzeć lustro? Lub też jaki servis w Warszawie polecacie?

na zdjęciu jest to plamka w lewym górnym rogu

https://naforum.zapodaj.net/abb1576e9180.jpg.html
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
To nie plamka na lustrze tylko na matrycy. Te syfki, które ewentualnie znajdą się na lustrze nie wpływają na odwzorowanie obrazu. Poczytaj wątek o czyszczeniu matrycy. Pzdr.

[ Dodano: 2018-08-04, 22:11 ]
http://pentax.org.pl/view...zczenie+matrycy
http://pentax.org.pl/view...zczenie+matrycy

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach