tomart  Dołączył: 05 Sie 2012
Pentax 67 TTL Pentaprism
Hej

Chcialem sie zapytac doswiadczonych uzytkownikow o pryzmat TTL. Czy kupujac uzywany stary ale w dobrym stanie pryzmat, jego wiek ma wplyw na precyzje pomiaru swiatla, czy pryzmat ten poddaje sie jakiejs kalibracji?

Dzieki i pozdrawiam.
Tomek
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Za w sumie 3 rodzaje pryzmatow z pomiarem światła. Stare z napisem "AsahibPentax" , nowesze z napisem "Pentax" i najnowsze dedykowane do 67II. Choć widziałem 67II z podpietym starym (asahi)
Czy TTL może się rozkalibrowac, tego nie wiem. Ja kupowałem nie tak dawno 67 z nowszym pryzmatem. Wszystko nosi ślady użytkowania, ale z pomiarem nie mam żadnych problemów. Fakt robiłem tylko na kolorowych kliszaćh, a te jak wiadomo maja duża tolernacje na naświetlanie. Może coś by wyszło na slajdach.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jak nikt nie grzebał, to samo się nie powinno rozkalibrować. Światłomierze oparte na czujnikach CdS, SBC i podobnych nie zmieniają charakterystyki wskutek starzenia się. Co innego światłomierze selenowe. Te starzeją się zauważalnie, i z czasem tracą całkowicie swoje właściwości, aż do całkowitego ich zaniku. Chociaż mam 25-letniego Leningrada, który nie tylko że działa, to nawet jest dość dokładny. Charakterystyczną natomiast cechą dla CdS-ów jest konieczność dość długiego czasu pomiaru, do ustalenia się wartości mierzonej - co najmniej 10 sekund. Ale o ile wiem to nie były one stosowane w pryzmatach Pentaksa.
 
tomart  Dołączył: 05 Sie 2012
Hej dzieki za podpowiedzi. Dzisiaj zakupilem pryzmat w stanie idealnym i czekam na przesylke.
Do tej pory mierzylem swiatlo uzywajac mojego K5 ale jest to strasznie nie wygodne i nie moge uzywac P67 samego a jak wiecie to wielki klocek i do tego musze targac K5 ze soba nie wspominajac o statywie. Po ostatniej wycieczce ledwo wrocilem do domu :-) .

Dzieki i pozdrawiam.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
tomart, a może sobie sprawisz światłomierz zewnętrzny z opcją pomiaru światła padającego i punktowego (albo przynajmniej CW)?
 
tomart  Dołączył: 05 Sie 2012
jorge.martinez napisał/a:
tomart, a może sobie sprawisz światłomierz zewnętrzny z opcją pomiaru światła padającego i punktowego (albo przynajmniej CW)?


Myslalem o tym oczywiscie ale dobry swiatlomierz to spory wydatek i pryzmat jest tanszym rozwiazaniem. Juz wydalem sporo na P67 chociaz nie jest w idealnym stanie to sporo przy nim zrobilem - rozana raczka :-) , nowa uszczelka pod pryzmat, serwis, wiec narazie sobie odpuszcze swiatlomierz choc nie powiem ze swietna sprawa by to byla. Starszych modeli balem sie kupowac bo nie wiem jak precyzyjnie dzialaja a za nowe cyfrowe spore pieniadze trzeba zaplacic. Ponizej zdjecie nowego pryzmatu, musze sie pozbyc standardowego teraz. Z nowego zakupu jestem bardzo zadowolony choc nie mam pojecia jak dobrze dziala - stan idealny za 99 funtow. Dodatkowo ma gumowy wziernik co z mojego doswiadczenia przy poszukiwaniach pryzmatu jest dosc zadkie jest on oryginalny ASAHI PENTAX.



Dzieki za porady jeszcze raz i pozdrawiam.



http://www.tom-art.co.uk

[ Dodano: 2012-08-26, 18:47 ]
Gdyby ktos byl zainteresowany pod spodem zamieszczam link do Instrukcji obslugi dla Pentax 67, 6x7 TTL Pentaprism finder. Nie spodziewalem sie ale pomogla mi sporo i pryzmat nie powinien sprawiac mi juz niespodzianek.

Pentax 67, 6x7 TTL Pentaprism Finder

Dzieki za pomoc jeszcze raz.

http://www.tom-art.co.uk
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
W sumie truizm - jak nie robisz pod słońce to ten pryzmat daje radę (jak każdy CW). I wymaga sprawdzania baterii co jakiś czas, bo - aparat jeszcze wyzwoli migawkę, ale pryzmat znacząco przekłamie pomiar.
 
tomart  Dołączył: 05 Sie 2012
bogdanm napisał/a:
W sumie truizm - jak nie robisz pod słońce to ten pryzmat daje radę (jak każdy CW). I wymaga sprawdzania baterii co jakiś czas, bo - aparat jeszcze wyzwoli migawkę, ale pryzmat znacząco przekłamie pomiar.


Dzieki za podpowiedz z ta bateria, przyzwyczailem sie do K5 z gripem gdzie baterie laduje sie raz na pol roku :-) , napewno bede musial o tym pamietac i kupic jakis backup.

Dzieki
 
szable  Dołączył: 16 Lut 2012
z pryzmatem TTL w P67 jest taki arcyważny myk, że nie wolno go zdejmować jeżeli jest założony obiektyw. Jeżeli się zdejmie pryzmat przed zdjęciem obiektywu to może zerwać się taka linka/łańcuszek które za pomocą wystającego języczka przekazują dane do pryzmatu o aktualnym ustawieniu przysłony.

Niestety ja ten jeden raz zapomniałem o kolejności zdejmowania pryzmatu.....

ale na pociechę , w serwisie od razu cały aparat będzie poddany przęglądowi. a te kilka filmów które już mam wywołane - starczą z nawiązką na otarcie łez i jako obietnica przyszłych efektów :)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
szable, dzięki za cynk z tym mykiem. Jestem ostrożniejszy, choć zapomniałem o tym ostatnio, gdy zamieniałem pryzmat na kominek i odwrotnie. Nic się nie stało.

I nawet pryzmat działa, tzn. dobrze mierzy, przynajmniej tak jak światłomierz zewnętrzny. Aczkolwiek nie wierzę mu i wolę światłomierz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach