Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sigma 24/2.8 vs. PENTAX DA 18-55
Witam!

Zrobilem maly tescik tych dwich szkiel. Pentaxa ustawilem na 24mm (w zasadzie 23mm, troszke mi sie reka omsknela). Fragmenty sa ulozone w ten sposob:
Sigma centrum f/2.8; Sigma brzeg f/2.8;
Sigma centrum f/4; Sigma brzeg f/4; Pentax centrum f/4; Pentax brzeg f/4;
Sigma centrum f/8; Sigma brzeg f/8; Pentax centrum f/8; Pentax brzeg f/8;
Sigma centrum f/16; Sigma brzeg f/16; Pentax centrum f/16; Pentax brzeg f/16;

Moje uwagi:
Ostrosc w centrum kadru jest zblizona dla obudwu szkiel.
Na przegach kadru przy f/4 lepiej wyglada Pentax, a przy f/8 i wiecej Sigma, ale u Pentaxa widac winietowanie przy f/4
Jest maly problemy z automatyka w przypadku Sigmy, im mniejsza przyslona tym zdjecie jest jasniejsze, przy Pentaxie zawsze naswietla tak samo.

W sumie zblizona jakosc szkiel, nie widac duzej roznicy. Przy Sigmie zyskujemy jedna dzialke przyslony i nie ma zauwazalenego winiwetowania (nawet przy f/2.8). Martwi mnie troche bladzaca automatyka.

Pozdrawiam i czekam na uwagi!
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Sigma 24/2.8 vs. PENTAX DA 18-55
Sebastian napisał/a:
Witam!

W sumie zblizona jakosc szkiel, nie widac duzej roznicy. Przy Sigmie zyskujemy jedna dzialke przyslony i nie ma zauwazalenego winiwetowania (nawet przy f/2.8). Martwi mnie troche bladzaca automatyka.

Pozdrawiam i czekam na uwagi!


A spróbuj może wycelować sigmę w sufit (lub inną jednolitą powierzchnię) i strzel serię dla różnych wartości przesłon, przy najlepiej chyba pomiarze cw. Na histogramie będzie widać, jak się rozjeżdża realna wartość otworu przesłony. Tak przy okazji, gdzie na histogramie będzie leżeć 18% szarości? Bo spotkałem się z tezami, że 117 - 128 lub w okolicach 96.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jeszcze dzis zrobie ten test. Czy ktos jeszcze ma taka Sigme (AF 24mm f/2.8)?

[ Dodano: 2006-04-25, 11:15 ]
Wydaje mi sie, ze 18% szarosc powinna miec wartosc 209 (82% z 255).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach