SzM  Dołączył: 02 Sie 2006
Pierwsze zdjecia P-istemD
Nie lubię nowego forum - bo nie wiem, gdzie mam tego posta wsadzić. Trochę tu o korpusie, trochę o zdjęciach, trochę o obiektywie, trochę o lightroomie... Ale do rzeczy.

No i stało się! Odgrażałem się przesiadką na Nikona, a przekonaliście mnie do czekania K10D... W ramach ćwiczeń zero-jedynkowych kupiłem więc póki co istaD...

Pierwsze wrażenia - takie sobie. Nie mam jeszcze kompletnie wyczucia co i jak, np. zdjecia pod światło - wszystkie porażka. Nawet niewielka ilość jasnego w tle ogłupia kompletnie istową matrycę, analogi tutaj góruja niepodzielnie.

Pozostałe siedem grzechów głównych:

Drugi problem to jakieś dziwne pasy w poprzek zdjęcia przy ISO800 i wyższych - co to jest??? Spieprzony aparat, czy coś źle poustawiane???

Trzecie to straszny drenaż akumulatorów - choć tu same starawe akumulatory mogą być winne... Ale raz pokazuje, że battery full, raz że empty, raz się wiesza... Coś to dziwne.

Czwarte - AF można sobie wyrzucić do kosza, subiektywnie mój raczkujący SAFOX w Z1p jest super dokładny i szybki w porównaniu z tym wielopunktowym istowym cudem.

Piąte - matówka też chyba w anaogach jednak jaśniejsza... Z1p znaczy się.

Szóste - korpus za wąski na moją łapę + w uchwycie pionowym ciężko trafić kciukiem w kółko przysłony

Siódme - brak ISO w wizjerze/LCD!!!

Co do zabawy w obróbkę RAWów to wołałem w Camera RAW - wrażenia bardzo pozytywne!No i zintegrowane to z Photoshopem, którego i tak zawsze do selektywnych poprawek, konwersji, kopii, itd. w końcu używam.

Najbardziej pierwsze z pierwszych są do obejrzenia tutaj:
http://www.maternikowie.prv.pl/pentax.html

I wreszcie miałem okazję pofotografować Tamronem SP 60-300mm. Bardzo super szkło - co prawda ciężkie, ale optycznie przyjemne, ostre, nawet na pełnej dziurze! Pewnie wkrótce porównam z dotychczas ulubionym Vivitarem series I 70-210/2,8-4 i zobaczymy, który w torbie pozostanie.

Podsumowując, najbardziej martwią mnie te pasy przy wysokim ISO, do reszty w/w pewnie się przyzwyczaję. Choć dla mnie istD to jeszcze nie to...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Napisales wszystko tak ze nie wiadomo z jakich ustawien korzystasz... :evil:
ten pas to raczej niestety uszkodzenie....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
...ale zdjęcia Jadzi są jak najbardziej bardzo bardzo!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a najbardziej zastanawia mnie AF<br>
polaczyles punkt AF i pomiar ekspozycji?

[ Dodano: 2006-08-20, 21:27 ]
acha - co do paska.....:
1 - na czym zapisujesz zdjecia? (microdrive?)
2 - lampa blyskowa 9chyba nie?)


wez nowe akumulatory - istD ma spieprzony pomiar poziomu naladowania akumulatorow..
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
zdjecia mi sie podobaja i tresc tez ok :mrgreen:
 
SzM  Dołączył: 02 Sie 2006
polaczyles punkt AF i pomiar ekspozycji?
Nie wiem na pewno, ale o ile dobrze pamiętam ustawienia to na 90% nie.

1 - na czym zapisujesz zdjecia? (microdrive?)
Sandisk ExteremeIII 2GB. Nie formatowałem jej w aparacie, tylko prosto z pudełka do slota i tyle. Może faktyczne warto pentaxowe formatowanie zrobić? Z drugiej strony fotki zgrały się na PCta bez najmniejszego problemu...

2 - lampa blyskowa 9chyba nie?)
Nie.

Mnie też wygląda niestety na uszkodzoną matrycę. Choć jeszcze może coś z tymi cholernymi akumulatorami nie tak... Muszę troche więcej go pomęczyć i zobaczę co i jak. Szkoda by było...
Z drugiej strony do tej pory fotografowałem na 100-tkach, w porywach na 400-tkach i też było OK. Więc nawet jakby co, to żyć z tym pewnie jakoś będę mógł.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
SzM napisał/a:
Nie lubię nowego forum - bo nie wiem, gdzie mam tego posta wsadzić.

Nikt tego nie wie. Dlatego większość postów to totalne hardcorowe hydeparki. Jak do tej pory cisza w tym temacie świadczy o tym, że albo to wszystkim odpowiada, albo ludzie boją się wychylić...
SzM napisał/a:
dziwne pasy w poprzek zdjęcia przy ISO800 i wyższych

Obstawiam matrycę walniętą. Okazyjnie kupiłeś może ten aparat?
SzM napisał/a:
Nawet niewielka ilość jasnego w tle ogłupia kompletnie istową matrycę, analogi tutaj góruja niepodzielnie

Z tego, co pamiętam, to właśnie pomiar matrycowy Pentaksa w porównaniu do innych systemów był chwalony. Być może jest tak, jak sugeruje Fafniak.
SzM napisał/a:
Trzecie to straszny drenaż akumulatorów

Nie miałem "D", ale obstawiam akumulatory. Nie dawno był nawet w tym temacie wątek.
SzM napisał/a:
AF można sobie wyrzucić do kosza

Dlatego wszyscy z taką niecierpliwością czekamy na K100D/K10D. Dla mnie akurat to największy grzech Pentaksa.
SzM napisał/a:
matówka też chyba w anaogach jednak jaśniejsza

Pamiętasz o cropie? W końcu przez większe okno wpada więcej światła. Pamiętaj, że to pierwszy DSLR i wiele rozwiązań było tam po prostu testowanych. Tradycyjnie mógłbym w tym miejscu zapytać, czy miałeś przy oku puszkę konkurencji.
SzM napisał/a:
Siódme - brak ISO w wizjerze/LCD!!!

Ha! Zgadza się. Ale w Z-1p też tego nie miałeś :-P Przy K100D jest namiastka, zobaczymy jak będzie w K10D.

Modelkę masz rewelacyjną. Zdjęcia mi się akurat podobają, i pod tym względem chyba nie powinieneś za dużo marudzić.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Michu napisał/a:
większość postów to totalne hardcorowe hydeparki. Jak do tej pory cisza w tym temacie świadczy o tym, że albo to wszystkim odpowiada, albo ludzie boją się wychylić...


I dobrze - mamy sie tutaj dobrze czuc, bawic a nie stresowac nakazami IMHO... ;-) Do pewnych granic oczywiscie... :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 
SzM  Dołączył: 02 Sie 2006
Tak, w Z1p nie miałem ISO na wyświetlaczu, ale też nie zmieniało mi sie ono ze zdjęcia na zdjęcie - z reguły dobrze wiedziałem co tam w środku siedzi, a ręczne kręcenie ISO w analogu już niejednego pokarało i musiał sobie labu z usługą push/pull szukać. W istD wystarczy, że zapomnę po wyjściu z ciemności, gdzie fociłem na ISO1600, przestawić na normalne ISO200 i wypieszczone fotki zamiast wysłać do National Geographic na drzewie mogę powiesić :))) Akurat to ISO by się przydało, chocby malutkie na takim LCD...
Co do tych paskow, to dziwna sprawa. No bo jakby sama matryca winna to powinny być w całym zakresie ISO w końcu. Może powinienem jakiś upgrade firmware`u zrobić - nie przerzuciłem forum jeszcze pod tym względem - robi się coś takiego chałupniczo, czy trzeba do serwisu lecieć?
Kupiłem oczywiscie, że okazyjnie :)) Gosciu sie zaklinał, że aparacik jak nówka! Prawdę mówiąc kosmetycznie tak wygląda. Zresztą teraz istD jak psów - widać, że się ludziska pozbywają jeszcze po normalnej cenie i ostrza zęby na serię KD!
Z moich obserwacji wynika, że w ramach self-serwisu ta pastylkowa bateria jest takze do wymiany - czy to może miec wpływ na takie paski na zdjęciach? (eeee, pewnie nie)
Pobawię się z dobrymi akumulatorkami, sformatuję kartę przez aparat, wymienię pastylkę i mam nadzieję, że wszystko będzie OK.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
SzM, - z zalozenia robie tylko na iso 200/400
800/1600 - udalo mi sie popelnic moze ze 20 zdjec na 3 lata...dodajac do tego ten pasek od 800 asa to problem info w wizjerze wedlug mnie masz z glowy
Kazdy ASA powyzej 200(chyba) jest wzmocnieniem matrycy czyli przy 800 cos elektrycznie "wlazi" z butami na sygnal z matrycy - dlatego pytalem sie o microdrive-y -bylo duzo przypadkow roznego rodzaju pasow na zdjeciach
to samo moze byc z lampa blyskowa....
Upgrade softu jest prosty jak budowa cepa - trzeba miec tylko bakterie naladowane
wez mniejsza karte, nowe akumulatory i zobacz co sie dzieje - moze pasek zniknie? -ale nie nastawialbym sie na sukces w tym przypadku
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak się zastanawiam nad tymi paskami. Piszesz, że występują one przy wysokich ISO, więc wówczas, gdy siła sygnału jest wzmacniana i że występują z jednej strony. Być może jest to związane ze wzrostem temperatury pracy aparatu. Coś mi się kojarzy, że czytałem o podobnym zjawisku (ale nie pamiętam już, czy chodziło o zwiększone szumy z jednej strony, czy odbarwienia) na bodajże forum Nikona. W Twoim przypadku niestety stawiam na walnięty egzemplarz matrycy.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Na ist DS też przy 800tce mam czasami pasy i to czasami druty telegraficzne na sto zdjęć na 800tce mam takie jedno gdy jest ciemnawo na części obrazka.Na wszystkie strony sprawdzałem matrycę.Czyściłem sprawdzałem i te typy to mają.Mam zaznaczam program najstarszy,pytałem się Pana Rendaszki czy mogę wgrać sobie 2,0 stwierdził że na razie oni nie mogą ręczyć za tę wersję i nie wgrywają tego.Ale myślę że te typy w Pentaxach mają takie paski taka ich uroda.I nie ma tu znaczenia czy RAW czy JPG.Używam szybkiego Kingstona może to jest przyczyna.Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel1967, -
pawel1967 napisał/a:
Ale myślę że te typy w Pentaxach mają takie paski taka ich uroda.
- raczej w tych dwoch egzemplarzach....co jak napisalem musi byc spowodowane jakimis elektrycznymi zakloceniami
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Fafniak napisał/a:
musi byc spowodowane jakimis elektrycznymi zakloceniami


Bardzo prawdopodobne.
Można zrobić próbę.
Kolega z paskiem ;) musiałby porobić dużo różnych (niekoniecznie sensownych fotograficznie) zdjęć przy ISO800 i zobaczyć co wyjdzie. Czy jasność wpływa, czy zmienia się miejsce paska.

A jeśli chodzi o zakłócenia to takie MZ-10 w czasie ustawiania ostrości i innych parametrów bardzo skutecznie generuje śmieci w radio siedzącym w drugiej kieszeni. Jak się sprawdza coś cyfrowego to jeszcze nie wiem.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Też czytałem kiedyś o takich pasmach ("banding") że podczas zdjęć seryjnych to się pojawia, ale chyba to chodziło o Nikona.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach