japcok  Dołączył: 05 Sty 2008
Pentax super a
witam
mam pytanie kupilem pentax super a, w srodku nie ma kliszy i czy mozna tak na sucho naciagac i naciskac spust? nie ma baterii i mam pytanie bo naciaganie jest jakby zablokowane,czy tak ma byc,chodzi i sprawdzenie a naciskanie spustu nic nie daje,czy trzeba miec klisze i baterie i wtedy sie da czy cos jest nie tak
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Zdaje się, że w SuperA wymagana jest bateria. A na pewno można "cykać" na "sucho", bez kliszy. Naciąganie raczej nie jest zablokowane, tylko już jest naciągnięte.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
A czy na pewno to pokrętło przy dźwigni naciągu nie jest ustawione na literkę L ?

[ Dodano: 2008-08-11, 19:39 ]
Dopiero teraz doczytałem, że nie ma baterii. Biję się w piersi. Sprawdziłem - bez baterii nie działa. Po włożeniu baterii ożywa :-)
 
japcok  Dołączył: 05 Sty 2008
nie jest ustawione na L
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
włóż bakterię a nawet dwie i ciesz się tym pięknym dźwiękiem migawki. bez nich nie popstrykasz. na 100%
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Czy w Super A, można w trybie M zmieniać wartość przysłony, gdy obiektyw ustawi się na A? Kombinuję i nie widzę na to sposobu. :-/
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie. Przysłonę możesz ustawić tylko na pierścieniu obiektywu a odpowiedni czas dobierasz przyciskami. Podpowiedź o prawidłowości dobranego czasu masz we wizjerze. Pzdr i myślę, że będziesz kolejnym, który "wsiąknie".
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
japcok, bez baterii masz tylko 1 czas do dyspozycji : mechaniczny 1/125s( tylko musisz go ustawić). Po włożeniu baterii na górnym wyświetlaczu po naciągnięciu migawki, pojawi się wskażnik w postaci poziomej kreski, po prawej stronie wyswietlacza.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Dzięki powalos, czyli tak jak myślałem, pozycja A na obiektywach w zestawieniu z tym korpusem umożliwia jedynie pełną automatykę doboru parametrów. ;-)

Edit: MarWoj, odpisujesz na posta z 2008r :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
janek_wu, no nie tylko. Umożliwia też (pozycja "A") priorytet migawki. Pzdr.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
janek_wu napisał/a:

marWoj napisał/a:
bez baterii masz tylko 1 czas do dyspozycji : mechaniczny 1/125s( tylko musisz go ustawić).

MarWoj, odpisujesz na posta z 2008r


I to nieprawidłowo :evil:
Mechaniczne 1/125 - "tak to tylko w MEsuper".
SuperA bez baterii jest martwy, nie da się wyzwolić migawki.
(Dla pewności przed chwilą sprawdziłem).

M.

PS
Na post z którego roku odpowiadam ???
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
powalos napisał/a:
janek_wu, no nie tylko. Umożliwia też (pozycja "A") priorytet migawki. Pzdr.
O, faktycznie! Na M - sprytne rozwiązanie, tego nie wiedziałem. Brak instrukcji po polsku nieco komplikuje poznanie obsługi aparatu, ale koledzy z forum są niezawodni. :-B
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
MixerB napisał/a:
I to nieprawidłowo

Fakt, mea culpa. Sam też sprawdziłem - byłem niesłusznie przekonany ,że super A jest pod tym względem identyczny z ME super. Dzięki za sprostowanie. :-B
janek_wu napisał/a:
MarWoj, odpisujesz na posta z 2008

:oops: Cóż,spostrzegawczy to je zbytnio nie jestem. :-)
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
W moim Super A jest bardzo ciemna matówka, przynajmniej z obiektywem 28-80 F3,5-5,6. To 'ziarno' które na niej jest raczej nie zniknie po podpięciu 50-tki f1,8. W Canonie AV1 z takim obiektywem f1,8 jest bardzo jasno, nie ma problemu z ustawianiem ostrości a Pentaxie z tym zoomem kiepsko to wygląda.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Ciemny zoom to i ciemno jest
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Aż taki ciemny nie jest, F3,5 to nie tragedia a matówka wygląda jak by była popiołem posypana, (przy czym na pewno nie o zanieczyszczenie tu chodzi) bardzo to utrudnia ustawianie ostrości.
Jakoś mam ochotę na filmie zdjęć porobić i myślałem czy nie kupić np. Canona AE1 z 50mm F1,8, za około 200zł można mieć a taki obiektyw Pentaxa sam więcej kosztuje. Tyle że Super A ma najkrótszy czas 1/2000 a Canon 1/1000, a do tego ma preselekcję przesłony a to moja najczęstsza opcja fotografowania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach