luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
  delta vs tmax
Zastanawia mnie to jakie różnice w "konstrukcji" są między tmax 400 a deltą 400. Są to negatywy t-krystaliczne pozwalające na osiągnięcie podobnych efektów. Słyszałem, że różna jest grubość warstwy celuloidowej. Co jeszcze?


W Tetenalu Ultrafin czas wywoływania delty jest o 4 minuty krótszy od tmaxa. Dlaczego?

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
luhso napisał/a:
Zastanawia mnie to jakie różnice w "konstrukcji" są między tmax 400 a deltą 400
Zasadnicza. Delty dają lepsze "wyrobienie" świateł, które w Tmxach się gubią. Delty nie są tak kontrastowe jak Tmxy, mają dłuższą i bardziej płaską krzywą charakterystyczną. Ilford zwlekał z wprowadzeniem serii delta (Kodak był pierwszy), żeby swoje materiały bardziej dopracować.
Jeśli chodzi o szczegóły "konstrukcyjne" to tylko producent może na takie pytanie odpowiedzieć. Nie sądzę, żeby chciał ;-) Nad takimi sprawami pracowały całe wydziały służb wywiadowczych zajmujące się szpiegostwem przemysłowym, a Ty byś chciał tak sobie wiedzieć co i jak :mrgreen:
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Zgadza się. A różnice na obrazie: ten sam wywoływacz, niska beta?
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
technik219 napisał/a:
Delty dają lepsze "wyrobienie" świateł, które w Tmxach się gubią. Delty nie są tak kontrastowe jak Tmxy, mają dłuższą i bardziej płaską krzywą charakterystyczną.

Zadziwia jak długo ten idiotyczny mit o gubieniu świateł w tmaxie jest już w obiegu..
a krzywa będzie tak płaska/stroma jak sobie wywołamy..
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
mnie takie subiektywne opinie grzeją, ale interesują mnie różnice wynikające "fizycznie" z budowy negatywów.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
No to musisz zaczekać aż wypowie się ktoś, kto pracował w r&d w obu firmach.. zdaje się, że jest tutaj kilka takich osób..
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
spirit, mam nadzieję.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
spirit napisał/a:
krzywa będzie tak płaska/stroma jak sobie wywołamy

Otóż to!
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Zastanawia mnie to jakie różnice w "konstrukcji" są między tmax 400 a deltą 400.

1 T-Max 400
2 Ilford Delta 400
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
M.W, dziękuję. :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach