ChrzanCzlowiek  Dołączył: 26 Sty 2013
Z lustra na kompakt
Dopiero co zarejestrowałem się na forum i pochwaliłem zakupem, dokonanym z resztą na podstawie wypowiedzi które znalazłem na tym forum. Mam od kilku miesięcy Pentaxa K-5 z krótkim kitem. Dokupiłem nie dawno manualną 50tkę 1.7 ze stykami. W zasadzie od tamtej pory nie schodzi z korpusu.

Jestem totalnym amatorem. Nie posiadam żadnych aspiracji do zarabiania na fotografowaniu. Aparat kupiony po to żeby uwieczniać ważne momenty w życiu, wyjazdy, rodzinę, wystawy psów itd. Dziś widzę że fotografia potrafi wkręcać. A to co mnie zainteresowało to przede wszystkim ulice, ludzie, budynki.

Jest jeszcze jeden aspekt. Dobro w postaci aparatu dzielimy z moją drugą połówką. Drobną i niezwykle piękną kobietą, dla której pentax jest po prostu ciężki :)

Po tych kilku miesiącach, dwóch krótkich, intensywnych wycieczkach z bagażem na plecach i torbą z aparatem na ramieniu, zaczęły nachodzić mnie wątpliwości czy rzeczywiście aparat ten znalazł się w odpowiednich rękach. Pieniędzy na rozbudowę systemu na razie nie mam - być może kiedyś, teraz na pewno nie. Widzę też że dla zwykłego hobby, marnowaniem funduszy było by kupowanie drogich obiektywów i innych akcesoriów. To co musiał bym kupić do kapiątki to porządną 35tkę. Jasną, z fajną plastyką. Koszt zapewne w okolicy 2-3k. Za te pieniądze mogę kupić Fuji x100 które nie dość że piękne to jeszcze jak by stworzone pod moje wymagania. Stałe szkło z obiektywem odpowiadającym 35mm dla ff. Światłosiła 2.0. Drugą opcją jest np Leica d-lux 6 czy odpowiadający jej Panasonic lx7. Niby bardzo jasne szkło w środku ale nie jestem przekonany czy jakościowo to będzie to czego szukam - wygląda fajnie. Przeszkadzałby brak wizjera, ten dokupić można chyba za 1300zł co jest nie małym wydatkiem, bacząc na koszt samego aparatu.

Potrzebuję drodzy forumowicze porady, małej debaty która pomoże mi podjąć właściwą decyzję. Moja druga połówka chętnie rozstała by się z k5. Ja proponowałem jej dokupienie Pentaxa q specjalnie na jej potrzeby :D. Widzę że są też inne rozwiązania. Na pewno wśród was są użytkownicy wyżej wymienionych aparatów, bądź też tacy którzy mieli z nimi styczność lub znają inne, lepsze rozwiązania.

Chciałbym zaznaczyć ze aparat najchętniej nosił bym ze sobą. Chyba najwięcej ciekawych rzeczy do sfotografowania jest wtedy kiedy aparatu ze sobą nie mam.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
ChrzanCzlowiek napisał/a:
To co musiał bym kupić do kapiątki to porządną 35tkę. Jasną, z fajną plastyką. Koszt zapewne w okolicy 2-3k.
Jeśli 2,4 jest jasnym szkłem, a przy możliwościach K-5 jest, to wystarczy Ci DA35/2,4, a można go złapać za 600-700 zł.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
no ja właśnie rozstrzygnąłem taki dylemat i mam Nikona V1 :mrgreen: W ten sposób rozwiązałem problem tachania ze sobą lustrzanki z wielkim szkłem, a zauważyłem, że ostatnio coraz częściej zostawała w domu, a rodzinne pstryki robione były telefonami :-/ Czy jakościowo jest tak samo jak lustrzanką? Na pewno nie i nie ma się tu co oszukiwać. Kompaktem jest po prostu "wystarczająco dobrze" :mrgreen:
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Także rozwiązałem ten dylemat:

za moją namową mój syn "wszedł" w system NX Pentaxa, [edit: semsanga, ko:rs!]
ze względu na matrycę APS-C oraz trochę z sentymentu - przygodę z Pentaxem zacząłem od Samsunga GX-1L.

NX z "naleśnikiem" 30mm jest rewelacyjny!
W zeszłe wakacje KaPiątka przeleżała w domu!!!

 
ChrzanCzlowiek  Dołączył: 26 Sty 2013
Nikon V1, Samsung NX to jak by nie patrzeć wciąż wymienne obiektywy. Ten V1 kitowy raczej nie dla mnie, nx z naleśnikiem jest do przemyślenia.

@Dada Cena tego szkła to bardziej 700-800 zł i to kolejne pieniądze które pójdą w system. Myślałem o naleśniku który kosztuje w okolicach 2k.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie znam naleśnika 35 mm do Pentaxa za 2k. Jedyne szkło do Pentaxa w tej cenie to DA35/2,8LTD i nie nazwałbym go naleśnikiem. :mrgreen:

[ Dodano: 2013-01-26, 22:08 ]
romeck, Nowy system jakiś ? :roll:
romeck napisał/a:
system NX Pentaxa,
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
ChrzanCzlowiek napisał/a:
To co musiał bym kupić do kapiątki to porządną 35tkę. Jasną, z fajną plastyką. Koszt zapewne w okolicy 2-3k.

Za 600-1000 zł możesz kupić plastikową kopię 40/2,8. Wygląda jak zatyczka. Miałem podobne odczucia co do ciężaru i gabarytów sprzętu kiedy podpinałem do K-5 Tamrona 17-50. Z 40-tką mam coś co wygląda jak zaawansowany kompakt i tyle waży.
 
akuracik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Miałem podobny dylemat rok temu przed wyjazdem na ,,objazdówkę" po Turcji.zdecydowałem się na Samsunga NX100.Oprócz kita 20-30mm zabrałem,NX30mm i NX50-200mm.Głównie zapięty był kit, NX30mm używany był sporadycznie i to głównie we wnętrzach ,natomiast telezoom praktycznie nie był podpinany.Wniosek nasuwa się jeden, wystarczy w takiej sytuacji średniej wielkości kompakt, z jasnym obiektywem, o uniwersalnym zakresie ogniskowych,aby nie bawić się w uciążliwe przekładanie obiektywów.Sam teraz zastanawiam się nad nad Samsungiem EX1,który moim zdaniem jako ,,wycieczkowy"aparat spełnia w zasadzie te kryteria.W zasadzie bo można się do kilku rzeczy przyczepić,lecz niestety nie ma ideału.Może ktoś z posiadaczy EX1 szerzej wypowie się na jego temat.
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
A co konkretnie chcesz wiedzieć o EX1? Jak masz już NX100 to może zafunduj sobie obiektyw 16 mm.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
akuracik napisał/a:
Sam teraz zastanawiam się nad nad Samsungiem EX1,który moim zdaniem jako ,,wycieczkowy"aparat spełnia w zasadzie te kryteria.
Rozumiem ze rozwazasz kupno uzyki - znalezienie nowego EX1 w sklepie jest sporym wyczynem ;-) Jesli aparat ma byc nowy i ma byc tanio, do tego nie przeszkadza Ci brak ekw. 24mm, to mozna kupic Olka XZ-1 za 1099zł.
 
akuracik  Dołączył: 01 Kwi 2010
mrawi napisał/a:
A co konkretnie chcesz wiedzieć o EX1? Jak masz już NX100 to może zafunduj sobie obiektyw 16 mm.

Jak wygląda sprawa jakości jpg-ów na czułości powyżej 400 ISO.Jak oglądałem sample w necie powyżej tego ISO to są kompletnie wyprane z detali, wyglądają tak jak gdyby na obiektyw nałożono półprzepuszczalną folię.RAW-y są o niebo lepsze, a szum nawet na ISO 1600 ma fajną drobnoziarnistą strukturę.Zakładając że będę się bawił RAW-ami,to jak wygląda ich prędkość zapisu i ile średnio ważą.
Po drugie, czy można na obiektyw nakręcić filtr, bo czas 1/1500 może w przypadku ,,wakacyjnego"kompaktu okazać się za krótki.
Zastanawiałem się nad NX16mm,ale podobno dobra rozdzielczość zaczyna się dopiero od F/4 więc kupiłem NX12-24mm ,co prawda nie ta wielkość, ale większa uniwersalność, i na F/4.5 oraz ogniskowej 16mm ma lepszą lub porównywalną rozdzielczość.
 
ChrzanCzlowiek  Dołączył: 26 Sty 2013
Panowie, budżet wynosi tyle ile mogę wziąć za k-5 z przebiegiem 12500 klatek w wizualnym stanie nienagannym, wraz z krótkim kitem, Pentaxem-A 50mm 1.7 oraz torbą firmy Kata do tegoż zestawu. Plus jakieś kilka stówek jeśli naprawdę będzie warto (np fuji x100).

Na razie ten samsung nx200 wygląda całkiem spoko z tym naleśnikiem. Ale z takiego maluszka pewnie o ładnym bokeh mogę zapomnieć co? A możecie powiedzieć coś więcej na temat leica d-lux 6? Tam jest obiektyw o światłosile 1.4-2.3. Strasznie jestem ciekaw - ktoś z was miał doświadczenia z nim?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
ChrzanCzlowiek napisał/a:
A możecie powiedzieć coś więcej na temat leica d-lux 6?
To jest Panasonic LX7 z w innym opakowaniu. Bardzo dobry kompakt, naprawde bardzo dobre szklo. Ale to tylko kompakt z mala matryca, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
akuracik, Mogę Ci wysłać kilka fotek np na iso 800 jpgi to sobie sam zobaczysz. Tak wysokiego iso nie używałem. Jasny obiektyw i stabilizacja załatwiają sprawę. Co do 16'stki to uważam, że na f2,4 jest troszeczkę gorzej niż w 18-55 na f3,5, ale już f3,2 w 16'stce jest równie dobre jak nie lepsze od 18-55. Uważam też, że 18-55'tkę mam bardzo dobrą. Wolę zdjęcia z nx10 z 16'stką niż z EX1 (moja subiektywna opinia).
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
akuracik napisał/a:
Zakładając że będę się bawił RAW-ami,to jak wygląda ich prędkość zapisu i ile średnio ważą.

Średnio ~21-22MB.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
[ Dodano: 2013-01-26, 22:08 ]
romeck, Nowy system jakiś ? :roll:
romeck napisał/a:
system NX Pentaxa,

Poprawiłem. Ale marzyłby mi się taki właśnie...
 
akuracik  Dołączył: 01 Kwi 2010
mrawi napisał/a:
akuracik, Mogę Ci wysłać kilka fotek np na iso 800 jpgi to sobie sam zobaczysz. Tak wysokiego iso nie używałem.

Dzięki.Jeśli możesz to prześlij również RAW-y,oczywiście tej samej fotki dla porównania.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
dzerry napisał/a:
Ale to tylko kompakt z mala matryca, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
ale i zaletami - LX-a do kieszeni łatwo zmieścić, APSC-owe wymysły (NEX, NX, K-01) niekoniecznie...
z dużą matrycą zostaje RX100 od Soniacza ;-)
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
Tak to się można licytować w nieskończoność. A jak wsadzisz sobie LX'a do tylnej kieszeni spodni i zapomnisz o nim na jakiś czas, usiądziesz na krzesło i w efekcie masz LX'a jeszcze cieńszego lecz nie koniecznie nadal działającego. NX10 ze stałką spokojnie mieszczę do kieszeni kurtki z drugą stałką. Inna sprawa, że nie chowam zazwyczaj aparatów po kieszeniach. No bo w jednej kieszeni dokumenty, w drugiej telefon, klucze, może okulary, a w trzeciej jeszcze aparat, w czwartej...itd.. i kilo w spodniach...to nie dla mnie :mrgreen: .
 
ChrzanCzlowiek  Dołączył: 26 Sty 2013
Widzę że cały czas jest walka o wielkość matrycy, ale czy przy 10 megapikselach ta matryca aż tak odbiega ilością szczegółów, fotoczułością od matryc APS-C? Czy dla mnie, amatora drukującego zdjęcia nie większe niż a4 wielkość matrycy ma tak kolosalne znaczenie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach