RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
AF 360 FGZ II
Link

Wydaje się mieć obracana głowicę i metalową stopkę. To dobry znak. Tylko czujki do trybu A (włąsna automatyka) nie widzę. To dla odmiany zły znak. Ciekawe czy ma uszczelnienia, jest na to szansa, aczkolwiek im dłużej patrzę na te zdjęcie tym więcje mam wątpliwosci...
Ciekawe kiedy oświerzą 540-stkę. Moja dożywa swoich dni - pora byłaby zastąpić ja czyms nowym (WR najlepiej)...
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
czyli 2 kroki w przód i 1 w tył :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
RiddlerPL napisał/a:
Tylko czujki do trybu A (włąsna automatyka) nie widzę.
Siedzi tam gdzie zawsze, pod czerwoną szybką z napisem Pentax. A gdzie chciałbyś ją zobaczyć ? :mrgreen:
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Dada napisał/a:
RiddlerPL napisał/a:
Tylko czujki do trybu A (włąsna automatyka) nie widzę.
Siedzi tam gdzie zawsze, pod czerwoną szybką z napisem Pentax. A gdzie chciałbyś ją zobaczyć ? :mrgreen:


Moja AF 540 FGZ ma ją wbudowaną w szybkę (po lewej, pod literką P w napisie na czerwonej szybce). Tu takiego ustrojstwa nie widzę...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Bo mało co widać. Trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zauważyć, że szybka jest czerwona. A na wierzchu to na pewno czujników nie będzie, tylko pod nią.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Jak masz 540 to ją obejrzyj, nie da się tej czujki nie zauwazyć. Ona niezbyt może być pod szybką bo musi zbierać z konkretnego kąta światło, inaczej sens tego pomiaru upada (stąd to jest dziurka a w głębi tuneliku czujnik, nie sensor na wierzchu). Zaś szybka zbierałaby na siebie także światło deko z innych kierunków co jest nieporządane.

Zresztą Metz 58ma podobnie, tyle że u niego to jest tunelik we froncie obudowy (to działa podobnie trochę jak osłona na obiektyw)...
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
Sterowanie takie trochę po Metzowemu zrobione:

http://www.lightingrumour...own-at-ces-3238

To może świadczyć o lepszym uszczelnieniu w porównaniu do swojej poprzedniczki ale będzie bardziej upierdliwe w obsłudze.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
A tak podobno wygląda "od tylca"..
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Dada napisał/a:
Bo mało co widać. Trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zauważyć, że szybka jest czerwona. A na wierzchu to na pewno czujników nie będzie, tylko pod nią.
Niestety nie, jest tak, jak pisze RiddlerPL.
To źle wróży jeśli chodzi o następcę 540-stki. Bez najmniejszych wątpliwości wybrałbym własną automatykę lampy, zamiast metalowej stopki, czy domniemanych uszczelnień.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
espresso

Jakie są jeszcze wady? Na lampach się nie znam ale chętnie poczytam :)

Po lekturze podsumowania miałem wrażenie, że to jest po prostu porządna lampa systemowa.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
espresso napisał/a:
Brak TTL to chyba największa wada
Przy obecnie produkowanych korpusach - żadna wada. Nie spodziewam się, (nawet po Pentaksie) produkowania nowych lamp wspierających TTL z analogów i dwóch archaicznych cyfrówek sprzed 10 lat.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Mam K-5/K-7 które dalej używam i lampa zwykle w Auto tam mi pracuje (szczególnie z K-7) więc brak tego trybu to dla mnie też wada. A i siostra nieraz z Canonem S5IS używa moich lamp (w trybie A całkiem spoko działają).
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
brak trybu Auto to IMHO zdecydowanie większa wada niż brak starego TTLa

w 540 zdecydowanie częściej pracowałem na Auto niż na pTTL
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Może w k-3 p-ttl jest już na tyle dopracowany, że uznali iż auto jest zbędne.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
MZ-6 i MZ-S już obsługiwały P-TTL więc brak TTL jest po prostu konsekwencją polityki firmy. Jednak Auto mogłoby się przydać.
Motyl, ostatnio używam tylko P-TTL i w połączeniu starej FGZ 360 z K-5 wypada to całkiem powtarzalnie. Przed aktualizacją fimware`u bywało gorzej i właściwie najlepiej było używać automatyki własnej lampy. Mimo wszystko wolę mieć wybór.
Szczerze mówiąc jestem rozczarowany tym liftingiem Pentaksa. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup np. Metza 50 lub 52.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Brak TTLa i Auto pozostawia z korpusami MX, MEsuper, SuperA czy MZ-5(n) jedynie tryb manual. Trochę szkoda bo "full manual" można kupić za znacznie mniej niż cena świecidełek FGZ II.

Ale przypomnę, że podobne ruchy ("kastrowanie" sprzętu) były już w przeszłości Pentaxa i dotyczyły nie tylko usunięcia sprzęgacza przysłony z bagnetu.

Np. późniejsze modele lamp z serii FTZ (AF330FTZ/AF500FTZ) nie miały już automatu ani "analogowego TTLa" (rozumieją tylko jego "cyfrową wersję") i nie "gadały np. z SuperA. Wcześniejsze lampy FT (AF240FT czy AF400FTZ ) miały obie wersje TTLa ale już nie miały własnego automatu jak ich poprzedniczki AF280T czy AF200S/T.

M.
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Ceny nie żałowali- 1400 złociszy polskich
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Dotarła do mnie lampa jak w temacie, jako że posiadam też jej wersję I aż się p;rosi o porównanie. Lampa jest znacznie mniejsza od poprzedniczki, bardzo dobrze wykonana, zoom pracuje znacznie ciszej i szybciej, fotocelę też ma (chcoć nie uczącą się jak np. w Metzu 52).

Jakie (+) dla wersji II względem I ?
1/ mniejsze wymiary i wykonanie,
2/ obracana głowica,
3/ metalowa stopka,
4/ ergonomia - w/g mnie lepsza niż w wersji I,
5/ regulacja stopnia podświetlenia wyświetlacza (który w wesji I 540-ki był oczoj*bny..),
6/ klapka na batreie wznocniona metalowym zawiasem i sprężyną.

Jakie (-)? Dwa:
1/ brak automatyki własnej,
2/ brak wysuwanej karteczki odbłyśnika (jest tylko dyfuzor szerokokątny)

W wolnej chwili dam fotki porównawcze, w tygoniu przyjeżdża do mnie jszcze nowa 540-ka :-)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Kupiłem za p;porównywalną cenę ze starą 360, więc dla mnie minusu nie było :mrgreen:

[ Dodano: 2014-02-14, 08:06 ]
Przyszła do mnie wczoeaj nowa 540 II, więc porównanie zdjęciowe obu wersji 360-tek (balansu bieli się nie czepiajcie, to jpg-i o niskiej rozdzielczosci z eye-fi).

1.


2.


3.


[ Dodano: 2014-02-15, 12:56 ]
A tu dla porównania: "stara" 360-ka i "nowa" 540-ka :-)


[ Dodano: 2014-03-05, 14:08 ]
AF540FGZ II w fotozakupach, ale z ceną pojechali...
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
A co Cię skłoniło do zmiany "starej" AF540FGZ na nową AF540FGZ II?
Lub inaczej - co nowy model 540FGZ II ma, czego nie miała "stara" 540?
Pomijam metalową stopkę i doświetlenie przy filmowaniu (mówimy o foto - no chyba, że rzeczywiście używasz FGZ II jako doświetlacza przy filmowaniu).
Właśnie kupiłem 540FGZ nową w sklepie za $230, a 540FGZ II kosztuje około $480, dwie za jedną...
BTW różnicę zainwestowałem w głowicę Arca-Swiss, zawsze taką chciałem :lol:

-----
squonk napisał/a:
W wolnej chwili dam fotki porównawcze, w tygoniu przyjeżdża do mnie jeszcze nowa 540-ka

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach