kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
HP5 prawie skończona rolka- jaka chemia?
Witam. Prawie kończę pierwszą rolkę filmu a drugą na pewno wypstrykam w ten weekend (Paddy's). A więc w następnym tygodniu chciałbym kupić chemię. Nie potrzebuję dużych ilości, bo podejrzewam że więcej jak 15 rolek rocznie nie zrobię. Linki jakie będę wstawiał są do sklepu, który mam po drodze z pracy i tylko tam mam zamiar (przynajmniej na początku) się zaopatrywać. Koreks mam patersona 4 na dwie szpule, ale będę wołał na razie po jednym filmie.
No więc na początek wołacz: http://www.thephotoshop.i...gory&path=69_89 Który najlepszy do tego filmu? I jeżeli postanowiłbym w przyszłości wypróbować inny film, to tak żeby się taki wywoływacz także nadawał (uniwersalność)
Przerywał będę wodą, ew. wodą z octem.
Teraz utrwalacz: http://www.thephotoshop.i...gory&path=69_92 Tutaj również zależy mi na uniwersalności.

Co jeszcze potrzebuję? Chodzi o chemię, bo "hardware" jest w trakcie kompletowania: http://www.thephotoshop.i...gory&path=69_94
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wielkiego wyboru to tam nie ma. :-/ Jak już wziąłeś się za HP5, to ja osobiście tylko D-76 bym zastosował. Masz tam odpowiednik w postaci ID-11, szkoda tylko że taki wielki (5l). Litrowy w zupełności by wystarczył. Utrwalacz dowolny, może być Ilforda Rapid Fixer. Przerywacza nigdy (prawie) nie używałem, więc się nie wypowiem. Jeszcze do końcowego płukania coś Ci potrzeba, może być Kodak Photo-flo na przykład.
 
rybka  Dołączył: 28 Gru 2010
Sklep '' u Pitera '' ? Ma Microphen na 1 liter - i to mysle jest najlepszy wybor . Przy okazji - witam somsiada z co. Meath . Pzd.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
D76 w malych paczkach na litr ypowinni miec. W Calumecie to dwa funty kosztuje.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Dada napisał/a:
Wielkiego wyboru to tam nie ma. :-/ Jak już wziąłeś się za HP5, to ja osobiście tylko D-76 bym zastosował. Masz tam odpowiednik w postaci ID-11, szkoda tylko że taki wielki (5l). Litrowy w zupełności by wystarczył. Utrwalacz dowolny, może być Ilforda Rapid Fixer. Przerywacza nigdy (prawie) nie używałem, więc się nie wypowiem. Jeszcze do końcowego płukania coś Ci potrzeba, może być Kodak Photo-flo na przykład.
No nie ma. Ale jest to jedyny sklep, z którego mogę brać od razu, bez czekania na dostawę. Co do pięciolitrowego- koreks potrzebuje 0.39l wywoływacza- czyli jak będę używał stocka to 5l wystarczy na ok. 12 filmów. Przy mojej częstotliwości to zajmie ok roku. Czy mogę tyle przechowywać? Czy muszę przechowywać w szklanych butelkach, czy mogę użyć plastikowych i trzymać na strychu w czarnych workach? Acha, jeden film chciałbym spróbować forsować na 1600. Czy ID11 też się do tego nada? Jest tam jeszcze ten mały- Agfa R09. Może ten byłby lepszy?
rybka napisał/a:
Sklep '' u Pitera '' ? Ma Microphen na 1 liter - i to mysle jest najlepszy wybor . Przy okazji - witam somsiada z co. Meath . Pzd.

Dokładnie. To takie pytanko- czy Microphen mogę także ewentualnie używać z filmem 100 ISO? Używać mogę- to wiem, ale czy będzie bardziej uniwersalny od id11. Bo z tego co tam wyczytałem, to zaleca się bardziej do filmów z wysokimi czułościami. No i oczywiście- pozdrowienia z Navan:-)
radekone napisał/a:
D76 w malych paczkach na litr ypowinni miec. W Calumecie to dwa funty kosztuje.

Tylko ja nie chcę się bawić na początek w wysyłki. Zależy mi na czasie- jestem cholernie niecierpliwy jeżeli chodzi o coś nowego:-) Oczywiście w przyszłości raczej na pewno skorzystam ze sklepu internetowego.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
kojut napisał/a:
koreks potrzebuje 0.39l wywoływacza- czyli jak będę używał stocka to 5l wystarczy na ok. 12 filmów
;-) Jak będziesz używał "stocka" to taka objętość wystarczy na 50 filmów. Jak w rozcieńczeniu 1:2 to na 35 filmów (jednostrzałowo) Prędzej Ci się zepsuje, niż wykorzystasz.
kojut napisał/a:
12 filmów. Przy mojej częstotliwości to zajmie ok roku.

kojut napisał/a:
czy Microphen mogę także ewentualnie używać z filmem 100 ISO? Używać mogę- to wiem, ale czy będzie bardziej uniwersalny od id11.
Możesz, jak najbardziej. Microphen jest do wszystkich filmów. Do "wysokoczułych" jest szczególnie zalecany, ponieważ podciąga nieco czułość, a wiadomo, że nie wszystkie 4-setki mają deklarowane na pudełku 400 ASA. Przy setkach i 2-setkach trzeba jedynie uważać, by nie przewołać, bo wzrośnie kontrast. To zacny wywoływacz.
kojut napisał/a:
jeden film chciałbym spróbować forsować na 1600. Czy ID11 też się do tego nada?
Lepiej to zrobić w Microphenie.
kojut napisał/a:
Jest tam jeszcze ten mały- Agfa R09. Może ten byłby lepszy?
Raczej nie. Rodinal nie nadaje się do forsowania.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Dzięki za podpowiedzi. No więc biorę Microphen (ze względu na ilość), Rapid Fix i photo flo. Nauczę się na tym zestawie. Teraz pytanie- w czym przechowywać wywoływacz? Butelka "pet" czy raczej szkło? I jeszcze jak przerywać? Czystą kranówą czy z dodatkiem octu? I jak długo- 30 sekund czy może minutę? I czy mieszać cały czas podczas przerywania?
I jeszcze jedno, czy taki termometr będzie ok czy kupować firmowy (np. Paterson): http://www.ebay.ie/itm/20...984.m1423.l2649
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Przerywać możesz zwykłą kranówką, byle nie za ciepłą, 16-18 st. będzie OK. Wystarczy zalać koreks raz, kilka przewrotek, wylać. Potem zalać drugi raz, kilka przwrotek, wylać i utrwalacz. Cała operacja trwa najwyżej minutę. Można przerywać z octem: 100 ml 10% octu na litr, ale niektóre filmy żle to znoszą (Adox CHS, EFKE KB).
Termometr nie musi być markowy. Przed użyciem musisz go sprawdzić z jakimś wzorcowym termometrem i nawet jak nie wskazuje tak samo, to zapamiętaj poprawkę. Będziesz go używał w zakresie +/- kilka st. wokół 20 st.C, więc w tak małym zakresie nawet z wiadomą odchyłką dasz radę ustalić prawidłową temperaturę.
Do przechowywania wywoływacza najlepsze jest ciemne (brązowe) szkło, ale PET też wystarczy.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
technik219, Dada, rybka, radekone, dzięki za pomoc. Zamówiłem już chemię a termometr na razie pożyczę. Teraz muszę opracować plan działania. Już niedługo podzielę się wynikami :-P

[ Dodano: 2013-04-01, 17:05 ]
Wywołane!
Wyszło super (jak na pierwszy raz)- tak myślę. Chemię jaką użyłem to: Microphen, jako przerywacz Ilfostop a utrwalacz Ilford Hypam. Płukałem metodą Ilforda- woda RO i do ostatniego płukania poszło trochę Photo-Flo. Przerywacz i utrwalacz dostałem gratis przy zakupie butelek- trochę ryzykowałem gdyż sprzedający nie wiedział jak stare są to chemikalia, ale wszystko się udało.
Teraz wyniki. Skanowane było k-r'em z podpiętym Ricohem Rikenon P 50mm@5.6 przez pierścień pośredni. Światło dzienne przez chmury.
Oto efekt po konwersji do BW, odwróceniu i zabawie krzywymi:
1.

2.

Czekam na krytykę :-P

[ Dodano: 2013-04-01, 17:45 ]
Acha. Microphen był 1+1, ale jeszcze dostałem butelkę (250ml)koncentratu Ilfosol-u. Nie otwierana oczywiście, ale w instrukcji pisze aby użyć w ciągu 24 mies. Problem jest taki, że na butelce nie ma wybitej daty produkcji. Jak sprawdzić czy jeszcze działa? I z jakimi filmami najlepiej go używać?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach