Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
A ja znalazłem coś takiego, czyli jak samodzielnie zrobić GPS-a. Niestety, do Nikona, ale może ktoś odważny skonstruuje coś takiego do Pentaxa?
DIY- GPS
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Ciekawe, ale dla manualnych w elektronice. Zresztą nie jest to przepis na zrobienie GPSa bo to raczej nierealne, tylko jak zmusić D90 do współpracy z dowolnym odbiornikiem z BT i pracującym w protokole NMEA 0183. Czyli jak spreparować kabelki. Ja bym tego nie widział właśnie ze względu na te wiszące przy body kabelki i pracę z otwartą zaślepką gniazd. Rozwiązanie Pentaxa poprzez stopkę jest zdecydowanie bardziej eleganckie. Natomiast gdyby jakiś guru elektroniki zrobił taką przejściówkę/odbiornik BT na stopkę, gdzie mógłbym podać sygnał ze swoich GPSów to potencjalnie wielkie uznanie :-)
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Temat podupadł,więc odświeżam.
Kiedyś napisałem:
3/gadget w ramach ciekawostki
kompletnie nieużyteczny ,
do GPS tylko GPS a nie nędzna przystawka do aparatu o bliżej nieustalonej jakości(ustalanie pozycji)

Teraz mam ten gadget O-GPS1 i odszczekuję :hau,hau
nieprzemyślaną i nieuzasadnioną negatywna opinię wydaloną wcześniej .
Krótkie posiadanie już mnie przekonało do tego urządzenia i wiem ,że sprawdzi się urlopowo.Już po roku nie pamiętam ,gdzie ,która fotka była robiona a z modułem GPS :jeden klik i jest miejsce na mapie świata.Pierwsze obserwacje: dokładność 5-10 m,świetna funkcja :nawigacja do wybranego punktu i bajer:kompas.Wcześniej kolega espresso chwalił ale jakoś bez przekonania ,teraz ja się dokładam,a tak szczegółowo opiszę jak toto się sprawowało ( o ile kogoś to zainteresuje) to po urlopie :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli podaje również kierunek w którym robi się zdjęcie to pomaga bardzo w opisie co widać.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Tak,podaje kierunek
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
E no, nie gadaj że czyta także ogniskową i pokazuje ją jako kąt widzenia obiektywu/kadru, a przy okazji bierze z AF odległość obrazową i znaczy tą czerwoną kropą na zrzucie :lol: Bo jeśli tak to zadzieram kiecę i lecę... do sklepu :-D
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
greentrek napisał/a:
E no, nie gadaj że czyta także ogniskową i pokazuje ją jako kąt widzenia obiektywu/kadru,...

Tego jeszcze nie wiem ,właściwie wiem :-P ,ale kierunek jest z wbudowanego kompasu i akurat to się zgadza-to taka wstępna opinia po kilkunastu sprawdzanych fotkach testowych.
Dokładność odbiornika GPS jest taka sama jak w samochodowych ,wiec ogólnie nie ma co wybrzydzać,reszta ochów i achów po urlopie :-P
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Tylko nie urlopuj się za długo... albo pisz recenzję siedząc pod palmą :mrgreen:
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
greentrek napisał/a:
czyta także ogniskową i pokazuje ją jako kąt widzenia obiektywu/kadru

Skoro O-GPS1 podaje kierunek, to rysowanie kąta widzenia to już raczej funkcjonalność np. GeoSettera bazującego na exiftoolu ? Sprawdziłem z ciekawości fotki z Canona S100 w Geosetterze, rysuje kąt widzenia z exifa, kropę daje ale zawsze na północ, bo nie ma kompasu :cry:
O-GPS1 to całkiem inna bajka
greentrek napisał/a:
bierze z AF odległość obrazową
-znaczy się jednoobiektywowy dalmierz optyczny ? Nie widać takich precyzyjnych danych w exifie, subject distance w exifach z Canonów coś tam kiedyś podawał ale zdaje się że przydatność/dokładność wstrzymała rozwijanie tego. Ale to było dawno i w Canonie, czy można obecnie w jakiejś lustrzance odczytać odległość przedmiotową ?
Bazując na przykładzie z linku widze że kropa przemieszcza się wraz z ze zmianą skali mapy, więc chyba dalmierza się z tego nie zrobi.
Chyba to trudne bo układ AF fizycznie musiałby byc perfekcyjny, już widzę co by sie działo w serwisach kalibrujących wyłącznie softwarowo czyli większości.
Zresztą mniejsza z tym- ale miałbym frajdę ze śledzenia gwiazdek tzn. wreszcie bym tego spróbował :-P
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
tantal napisał/a:
O-GPS1 to całkiem inna bajka

Coraz bardziej mi się ta bajka podoba :mrgreen:
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
greentrek napisał/a:
tantal napisał/a:
O-GPS1 to całkiem inna bajka

Coraz bardziej mi się ta bajka podoba :mrgreen:

A sklepy już dzisiaj pozamykali :evilsmile:
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Z ciekawosci sprawdziłem tego GeoSetter'a i wychodzi na to że O-GPS1 coś przekłamuje , tzn za bardzo skręca w lewo ;) kierunek , i to bardziej na pojedynczej klatce http://www.panoramio.com/photo/79508635 bo na łączonych panoramach http://www.panoramio.com/photo/67186702 http://www.panoramio.com/photo/67239678 wygląda to bliżej prawdy . Ideałem byłby program który automagicznie łączyłby sie z http://www.udeuschle.self...anoramas_en.htm i wyrysowywał wszystko wraz z najdalszymi mozliwymi punktami :) Może to wina kalibracji - trochę mozolnej - która co do współrzednych nie wymaga dokładnosci ale juz do kierunku i innych danych owszem . Astrotracker potrafi sie raz na jakiś czas pogubic i zamiast sledzić ruch Ziemi/gwiazdek wydaje sie byc nieruchomy wiec moze i w zwykłych zdjeciach jest też problem z kierunkiem . ciekawe czy Pentax rozwija ten projekt , jakis czas temu były ploty ze ma byc nowa wersja , ale tak tez mówiono o wspołpracy z K-01 a chyba do dziś cisza .
Mogli by poprawic wyłącznik bo czasem niby wyłączasz sprzęt a po kilku godzinach wyjmując z plecaka stwierdzasz że dioda mryga - czyli że baterie cały czas "jadło"
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
A nie chodzi czasem o zwykłą deklinację magnetyczną? W końcu kompas elektroniczny jest tylko z nazwy, a reaguje na kierunek linii pola magnetycznego Ziemi, czyli pokazuje północ magnetyczną. A ta się różni od północy GPS [fachowo - elipsoidy WGS84] o kilka stopni, zresztą różnie w różnych regionach świata.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
greentrek napisał/a:
A nie chodzi czasem o zwykłą deklinację magnetyczną?

Na jakiejś mapce widziałem że u nas to dla 1995 roku poniżej 3 stopni, Geosetter nie pokazuje żadnej zmiany przy przełączaniu magnetyczny-geograficzny, także gdy kliknąłem "pobierz z sieci". Dziwne.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Widzę że muszę programik zassać, niestety materiał do testów będzie dopiero po przybyciu kuriera z gadżetem
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
tantal napisał/a:
Na jakiejś mapce widziałem że u nas to dla 1995 roku poniżej 3 stopni
ciężko powiedzieć ile jest teraz na mapie z 2001r polska leży pomiędzy 2 a 5 stopni, ale biegun później przyspieszył z około 12 do około 60 km/rok i zmierza z Kanady na Syberię :-) . Nie wiem czy można teraz precyzyjnie ustawić dewiację kompasu.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
greentrek napisał/a:
A nie chodzi czasem o zwykłą deklinację magnetyczną? W końcu kompas elektroniczny jest tylko z nazwy, a reaguje na kierunek linii pola magnetycznego Ziemi, czyli pokazuje północ magnetyczną

Nie pamietam dokładnie bo dawno nie uzywałem O-GPSa ale kompas jest dostępny dopiero po włączeniu i kalibracji urządzenia , czy to nie oznacza ze wszystkie dane pobiera z satelitów - w tym także kierunek ?
Musze sprawdzic czy kierunek odczytany z O-GPSa pokrywa sie np. z tym co pokazuje udeuschle.de .
Kiedyś trafiłem na strone gdzie ktos pokazywał mape z nałozonymi kierunkami za pomocą http://geotag.sourceforge.net/ , tylko nie pamietam co to za strona była .
PS. Znalazlem http://staryzgred.blogspo...w-praktyce.html , tyle ze u mnie ten geotag pokazuje kierunek tylko w tabelce na mape juz nie nanosi .
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Makler napisał/a:
precyzyjnie ustawić dewiację kompasu

Tego nie potrafi nikt - dewiacja jest zmienna i zależy od np. kilograma gwoździ w kieszeni czy działającej komórki. Natomiast deklinacja jest jak najbardziej przewidywalna w długim okresie czasu dla danego obszaru Ziemi.
gezeb napisał/a:
czy to nie oznacza ze wszystkie dane pobiera z satelitów - w tym także kierunek ?

Depesze nawigacyjne nie zawierają żadnych danych o kierunku, bo niby skąd? GPS jest w stanie określić kierunek tylko wtedy gdy jest w ruchu, na podstawie odczytów kolejnych pozycji.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Technieczne-prądożerność-włączony cały czas.Kilkanaście godzin na jednym accu marki tesco połowa z tego tego to stand by bez 2D czy 3 D.Nie wiem cz to ma jakieś znaczenie.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
No i wróciłem, gadżet gruntownie przetestowany, ubaw po pachy. Świetne narzędzie do dokumentowania podróży. Co ważne - działa: wywieziony dość daleko stąd, fixa łapał ponad godzinę, ale potem już tylko kilka/naście sekund po włączeniu [jedynie na ustabilizowanie wysokości trzeba poczekać czasem ponad minutę albo dwie]. Natomiast analogiczny moduł Canona złapał fixa zaledwie... trzy, może pięć razy podczas całej wędrówki - PORAŻKA na całej linii :-P
Nb. zestaw C5D Mk3 + 28-300L + 24-70/2.8 + grip, podczas miesięcznego, wysokiego treku to je ono :!: 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach