Wheart  Dołączył: 22 Sie 2006
Obiektyw "cyfrowy" i lustrzanka analogowa - zadzia
Witam!

Wszystcy w koło pytają o użytkownie starych szkieł z nowymi aparatami, a ja mam pytanie odwrotne :-P
Czy szkiełko standardowe z Samsunga GX-1S (Schneider-KREUZNACH D-XENON 18-55mm) będzie działało z Pentaksem MZ-5n?

Pozdrawiam
Wojtek
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Będzie, z dwoma obostrzeniami:
- to szkło nie ma pierścienia przysłon - więc zachowuje się tak, jak by miało na stałe włączoną pozycję "A", jeśli w MZ-5n przysłonę ustawiasz tylko pierścieniem, to tracisz Av i M. Zostaje Tv i P.
- szkła DA mają mniejsze pole krycia (matryca APS-C jest mniejsza niż klatka 24x36). I w związku z tym, w zoomach DA w dolnym zakresie ogniskowych na pełnej klatce występuje spore winietowanie, które zanika w miarę wydłużania ogniskowej. Gdzie jest granica używalności w kicie 18-55 - nie wiem, najlepiej samemu sprawdzić :-) ...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Działać będzie działało, tzn. zdjęcie będzie można wykonać, ale efekty nie będą zbyt rewelacyjne, gdyż obiektywy przeznaczone do cyfyr (m.in. ten o którym piszesz) mają zawęzone pole krycia - matryca cyfry ma mniejsze fizyczne wymiary niż klatka filmu małoobrazkowego dlatego po podpięciu do MZ-5n ob. przeznaczonego do cyfry będzie to skutkowało bardzo dużą winiętą - obiektyw od cyfry "nie kryje", jak to się mówi, klatki filmu małoobrazkowego

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Pewnie, ze bedzie. Dodatkowo, gratis dostaniesz modna ostatnio winietke. Wielkosc winietey sterujesz za pomoca ogniskowej. Im wieksza ogniskowa tym mniejsza winieta - zupelnie jak z przyslonami, latwo zapamietac ;-) Zaloz cz-b film i masz efekt retro jak nic. Swoja droga niektorzy kupuja LOMO za 200 zl, zeby miec winiete wlasnie ;-)

Aha i zadziala chyba tylko full program i priorytet czasu, ale nie jestem pewien.

dzerry

[ Dodano: 2006-08-23, 16:23 ]
alesmy sie rzucili do pomocy ;-)

dzerry
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
(czas wygenerowania 3odpowiedzi: 0,0059ms) :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach