llero1  Dołączył: 30 Mar 2012
pentax f 70-210 jak rozkręcić?
Witam!
Czy może mi ktoś poradzić jak dostać się do środka obiektywu,a konkretnie do drugiej soczewki
Kupiłem nie dawno ten obiektyw i okazało się że jak patrzę pod pewnym kontem na obiektyw to widać jakieś cieniutkie tak jakby okręgi wygląda to jakby ktoś czyścił i po czyszczeniu pozostały smugi lub porysował powłoki lub co najgorsze to grzyb wewnątrz zespołu soczewek.
Gy bym to rozkręcił,to może można by było ocenić co to takie.
Pozdrawiam!
 
waldar37  Dołączył: 21 Sie 2012
Hej
Nie mam f-70-210, ale f-35-135 i może mają podobną konstrukcję. Ostatnio nie mogłem otrzymać potwierdzenia ostrości przy tym obiektywie, już spisywałem go na straty bo nie mogłem znaleźć żadnych informacji o podobnych przypadłościach. Co się okazało wczoraj- przednia soczewka się odkręciła- wystarczyło dwoma palcami przycisnąć delikatnie soczewkę przy krawędziach ( niestety zostają paluchy) i dokręcić jak słoik. Być może da radę odkręcić przednią soczewkę i w Twoim przypadku , aby dostać się do drugiej. Nie wiem czy to możliwe i jak chcesz to spróbuj- chociaż rozbiórka obiektywu to wielkie ryzyko, może się coś nie zgrać. Twoja decyzja. Może jeszcze ktoś coś doda pewniejszego.
Pozdrawiam
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
70-210 bardzo łatwo
35-135 i 35-105 są trochę inaczej porobione.

Patrząc od przodu masz dwa pierścienie.
Wewnętrzny trzyma przednią soczewkę
Zewnętrzny blokuje cały przedni zespół soczewek.

Lepiej odkręcić cały zespół. Ale obawiam się, że nic to nie da. Te smugi które widzisz na 90% w niczym nie szkodzą i nawet ich nie zobaczysz jak wyjmiesz soczewkę.
Jakby Ci to wytłumaczyć - Przednia soczewka ma kształt podobny do grzybka - coś jak trzon i kapelusz, smugi wychodzą na skosie spojenia trzonu i kapelusza. Widać to właśnie pod kątem, ale wpływu na fotki nie ma żadnego, ta część soczewki nie bierze udziału w odwzorowaniu obrazu.
w 10% ale dość rzadko podobny efekt daje smar płynny który tam się przedostał jeśli ktoś inteligentny inaczej zbytnio nasmarował gwinty po których zespół się przemieszcza.
Jak chcesz to zrobię Ci jutro mikro poradnik foto jak to wygląda.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
llero1 napisał/a:
widać jakieś cieniutkie tak jakby okręgi
Jeśli to jest coś takiego:


to to jest dość częsta przypadłość tego szkła.

Może wyglądać jeszcze gorzej, np. tak:
 
waldar37  Dołączył: 21 Sie 2012
[quote="Grzechotnik"]70-210 bardzo łatwo
35-135 i 35-105 są trochę inaczej porobione.

Hej
Sporą masz wiedzę o wcześniejszych obiektywach , czy może wiesz czy f-35-135 posiada delikatny osiowy luz tubusa ok 1- 2mm bo niedawno go kupiłem i nie wiem czy tak ma być, czy to luzy związane z wiekiem?
 
llero1  Dołączył: 30 Mar 2012
Dokładnie,tak jak na zdjęciach obiektyw ma takie okręgi na całej powierzchni soczewki.
Udało mi się wyciągnąć zespół soczewek,ale do środka się nie mogę dostać,ten drugi pierścionek nie chce się odkręcić,chyba jest zapieczony.
Czy jeżeli uda mi się odkręcić ten pierścień to jest szansa na wyczyszczenie,czy może soczewki są klejone i nawet po rozkręceni nie da się tego wyczyścić?
Grzechotnik jak możesz,to chętnie taki poradnik zobaczę a i innym pewnie też się przyda.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
waldar37 napisał/a:

Hej
Sporą masz wiedzę o wcześniejszych obiektywach , czy może wiesz czy f-35-135 posiada delikatny osiowy luz tubusa ok 1- 2mm bo niedawno go kupiłem i nie wiem czy tak ma być, czy to luzy związane z wiekiem?


Luz musi być, milimetr jest okej, ale dwa to już coś nie tak.
Konstrukcje zoomów siła rzeczy mają luz, a na ten luz składają się trzy rzeczy.
- dupka mocowana na śruby, tu raczej luz występuje rzadko i zobaczyłbyś od razu
patrzysz od dup... strony i ruszasz osiowo, jeśli drga tylna część obiektywu to masz luz.
- tubusy wewnętrzne które odpowiadają za zmianę ogniskowej, on jeżdżą w sobie, a ich ruch wymuszają krzywki ze śrubkami z teflonowym ślizgiem - tu najczęściej dawno ślizgów nie ma, albo są wyrobione
- przedni zespół soczewek odpowiedzialny za ustawianie ostrości - tu luz to wynik zanikania smaru który z jednej strony zapewnia ślizg z drugiej zaś kasuje luzy - tyle, że w szkłach z AF ślizgi są smarowane smarem płynnym i dużego luzu to tu nie ma, chyba, że ktoś nie dokręcił prawidłowo pierścienie trzymających gwint w przednim tubusie, ale to powinieneś poczuć.

[ Dodano: 2013-02-27, 21:51 ]
llero1 napisał/a:
Dokładnie,tak jak na zdjęciach obiektyw ma takie okręgi na całej powierzchni soczewki.
Udało mi się wyciągnąć zespół soczewek,ale do środka się nie mogę dostać,ten drugi pierścionek nie chce się odkręcić,chyba jest zapieczony.
Czy jeżeli uda mi się odkręcić ten pierścień to jest szansa na wyczyszczenie,czy może soczewki są klejone i nawet po rozkręceni nie da się tego wyczyścić?
Grzechotnik jak możesz,to chętnie taki poradnik zobaczę a i innym pewnie też się przyda.



Jak jest zapieczony to spirytus, może pomoże, ale może być i tak, że ani drgnie.
Przedni zespół to trzy soczewki, przednia i środkowa klejona z tylną - problem w tym, że patrząc z zewnątrz, trudno dojść czy to wylany smaru na powierzchni drugiej, czy coś pomiędzy drugą a trzecią. Ale jeśli z tyłu i na bokach zespołu smaru nie ma, to raczej coś w klejeniu.

schemat masz tutaj.
schemat Pentax-F 70-210
 
waldar37  Dołączył: 21 Sie 2012
Grzechotnik napisał/a:
przedni zespół soczewek odpowiedzialny za ustawianie ostrości - tu luz to wynik zanikania smaru który z jednej strony zapewnia ślizg z drugiej zaś kasuje luzy - tyle, że w szkłach z AF ślizgi są smarowane smarem płynnym i dużego luzu to tu nie ma, chyba, że ktoś nie dokręcił prawidłowo pierścienie trzymających gwint w przednim tubusie, ale to powinieneś poczuć.


Najprawdopodobniej chodzi o ten punkt Twojego wyjaśnienia. Gdy poruszę wystającym tubusem od razu spada ostrość i to zdecydowanie. Ten obiektyw strasznie szarpie przy łapaniu ostrości (czytałem już, że ten typ tak ma) i może się coś poluzowało w środku po latach . Ostatecznie ostrość łapie poprawnie, sprawdzałem na statywie z tablicą kontrolną AF- nawet mikroregulacji nie potrzeba.
Dziękuję za odpowiedź :-B :-B :-B
 
neco  Dołączył: 10 Maj 2013
Witam i mam pytanie do kolegi Grzechotnik'a , w moim obiektywie 70-210 , wszystko jest ok z wyjątkiem ciężko obracającego się pierścienia zmiany ogniskowej . Czy to kwestia smarowania i zużycia ślizgów o których wspominałeś . Jak ewentualnie to sprawdzić , czy łatwo sie tam dostać / dla laika /.
Dziękuje i pozdrawiam.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Raczej ciężko się dostać do 70-210, praktycznie trzeba rozłożyć całe szkło.
Pierścień zmiany ogniskowej wymusza ruch przedniej grupy soczewek i grupy w środku, łącznie ruszają się dwa tubusy włożone w siebie, zewnętrzny, wewnętrzny a środkowy pomiędzy nimi jest tubusem prowadzącym. A pierścień zmiany ogniskowej też się ślizga po czym innym.
Tak, że na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić co i gdzie się zacina. Słyszysz jakieś ocieranie, chrobotanie itp? a jeśli tak to gdzie?
Autofokus chodzi Ci prawidłowo?
 
neco  Dołączył: 10 Maj 2013
Autofokus pracuje prawidłowo w całym zakresie , przy zmianie ogniskowej słychać właśnie takie ocieranie , niechciałbym rozbierać całego obiektywu , oglądałem zdjecia w internecie i jest dokładnie jak piszesz , 3 tubusy pracują jednocześnie. Myślałem o mozliwości odkręcenia tego wysuwającego się elementu z górną grupą soczewek aby uzyskać jakiś dostęp do delikatnego przesmarowania środka. Ale fotografowac się da , więc chyba odpuszczę do czasu aż radykalnie zacznie przeszkadzać.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Miałem 70-200 które dobiłem nieumiejętnym rozkręcaniem ale cośtam w głowie zostało.
Miałem problem z przednim tubusem który nie był w osi do reszty.
W landscape pracował prawidłowo, a w portrecie masa tubusa ciagneła w dół i AF niedawał rady go napędzić.
Problemem było wyrwane gniazdo śruby która jest pod gniazdem bagnetu.

Uwaga na styki które są pod gumą pierścienia zooma :idea:
Zanim zaczniesz wyciąga (jeśli juz będziesz musiał cokolwiek zdejmij delikatnie gume pierścienia zoom - pod nią zobaczysz styki które trzeba chyba zdemontować.
Ja ten punkt pominąłem i szkło miało problemy z ustawianiem przesłony w zalezności od ogniskowej.
 
neco  Dołączył: 10 Maj 2013
Dziękuje kolegom za pomocne rady , w niedziele spróbuje ale na poczatku muszę poprawić celność af korpusu , niestety to K10 z firmware 1.31. Spory BF na wszystkich szkłach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach