domowik  Dołączył: 22 Lut 2013
Jaki zaawansowany kompakt dla żony do 1500pln?
Muszę żonie kupić aparat fotograficzny w okolicach zakładanego budżetu.

Aparat wybieramy na lata -poprzedni spędził z żoną 4-5 lat i tak będzie zapewne w tym przypadku. Priorytetem jest jakość zdjęć, a więc szkło i matryca oraz kompaktowe wymiary. Szukamy więc czegoś, co oferuje:

-szeroki kąt (najlepiej 24mm lub mniej);
-jasny obiektyw;
-możliwie duża i nieszumiąca matryca (na aps-c kasy nie starczy :( );
-zapis w formacie RAW;
-przyzwoite jpg;
-tryb AV;
-filmy HD albo jeszcze lepiej FHD
-niewielki zoom
-kompaktowe rozmiary i waga

Przeglądając testy na optyczne.pl i ceny na Allegro wybrałem kilka propozycji. Z racji budżetu są to modele mające następców, ale jeślibyście uważali, że jest sens dopłacić do nowszego, to przemyślimy.

Wybieramy spośród:

1. Fujifilm x10 -zdaje się spełniać wszystkie kryteria. Poza tym jestem zachwycony x100S i byłaby ładna parka w domu.
2. Lumix dmc-lx5/lx7 -warto dopłacać do lx7?
3. Olympus zx-1 -wygrywa ceną, ale znów różnice nie są kolosalne, a filmy "tylko" 720p i do 2GB.
4. Samsung EX1 -najstarsza konstrukcja, a następca, jak to u Samsunga idzie w bajery; filmy tylko 640x480.

Bardzo chętnie widzielibyśmy wizjer optyczny w ostateczności elektroniczny wbudowany. I na razie dzięki temu także wygrywa Fuji. Ale w ostateczności, jeśli warto ze względu na zdjęcia, brak wizjera przebolejemy.

Który z nich wybrać? A może coś innego? Albo dozbierać do x20 albo zx-2? Proszę o rady.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
A może coś z serii GX Canona?
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
rychu napisał/a:
A może coś z serii GX Canona?

Kolega czeka na odpowiedź,a Ty odpowiadasz pytaniem na pytanie ,nawet nie sugerując modelu ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
A może Ricoh GR?
 
domowik  Dołączył: 22 Lut 2013
Niezbyt dostępny w Polsce ten Ricoh. No i cena nie ta, a chyba nie wnosi nic ponad to, co oferują powyższe modele, dostępne w sklepach bez problemu. Poza oczywiście najnowszą wersją, ale ta będzie zdecydowanie ponad budżet.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Ja wybrałem LX7 z uwagi na rekorodwo szeroki kąt i rekordowo jasność optyki.
Nie żałuję bo jakośc wykonania jest na wysokim poziomie nie ma jakichś debitanckich baboli o czym świadczy brak nowego Firmware od momentu pojawienia się na rynku, szybkość działani i naprrwdę swietna jakość filmów przy czym można w trakcie filmowani pstrykjać fotki w rozdzielczości 3,5MP. Można rzec kompakt idealny aczkolwiek własnie wizjera czasem brakuje i trzeba będzie dokupić opcjonalny - do wyboru jest elektroniczny i optyczny wolę ten pierwszy niestety myślę nad importem bo POlsce POdatki podnoszą cenę dwukrotnie.

Dokupiłem zapasowy aku i kartę SDXC 64GB żeby było na czym nagrywać filmy wczasie wakacji choć nie tylko - ostatnio z przyjemnością nakręciłem swojego staffika jak się pluska w rzece pływając za patykami i kilka scenek po montażu da fajny filmik pamiątkowy..
Ważne jest też to że to maleńki aparacik wchodzi w kieszeń i zawsze go mam i nie przeszkadza.

Topowe cechy LX7 powtórzę jakość optyki - jasność zakres zoomu ostrość na F1,4 super filmy dobry soft świetny tryb P i 4 pamięci ustawień użytkownika. Bardzo dobry AF nawet w słabym świetle daje radęe i jest bardzo celny.
BArdzo fajna jest funkcja multi aspect - zbliżona rozdzielczość przy różnych proporcjach (tylko 1:1 jest cropem z 4:3 a pozostałe proporcje 3:2 i 16:9 poszerzają kąt widzenia w poziomie)
Minusy: brak wizjera, słaba widoczność ekranu w słońcu, polska cena (W USA kosztuje 250$!!!) aparatu i akcesoriów, długi zapis na kartę (aczkolwiek bufor daje radę i nie blokuje to aparatu).

Z takim kątem widzenia nie ma konkurenta a najbliższy jest mu Samsung EX2F ze świetnym obrotowym ekranem AMOLED.

[ Komentarz dodany przez: opiszon: 2013-06-03, 16:23 ]
chyba ci się SHIFT zablokował, bo napisałeś "POlska" zamiast "polska", więc zmieniłem, żeby ktoś nie pomyślał, że nie znasz zasad gramatyki
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Kfan napisał/a:
W USA kosztuje 250$!!!
Hmm... B&H i Adorama maja LX7 po 448$ - pewnie placa podatki takie jak u nas :roll:

domowik - Nikon P330 miesci sie w Twoim budzecie. Szklo niestety szybko ciemnieje, ale poza tym aparat jest calkiem OK.

[ Komentarz dodany przez: opiszon: 2013-06-03, 13:09 ]
chyba ci się SHIFT zablokował, bo napisałeś "POdatki" zamiast "podatki", więc zmieniłem, żeby ktoś nie pomyślał, że nie znasz zasad gramatyki
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Cytat
[ Komentarz dodany przez: opiszon: 2013-06-03, 13:09 ]
chyba ci się SHIFT zablokował, bo napisałeś "POdatki" zamiast "podatki", więc zmieniłem, żeby ktoś nie pomyślał, że nie znasz zasad gramatyki


Opiszon, bo to był tekst polityczny ;-)

[ Komentarz dodany przez: opiszon: 2013-06-03, 16:24 ]
chyba ci się SHIFT zablokował, bo napisałeś "POlityczny" zamiast "polityczny", więc zmieniłem, żeby ktoś nie pomyślał, że nie znasz zasad gramatyki
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Kuba Nowak napisał/a:
Opiszon, bo to był tekst polityczny ;-)
:-B Cóż, chciałem się utrzymać w konwencji zaproponowanej przez przedmówce, którego cytowałem...
Niemniej, jestem wzruszony nieukrywaną troską o moja gramatykę :-P

[ Komentarz dodany przez: opiszon: 2013-06-03, 16:25 ]
chyba nie znasz regulaminu forum bo zacytowałeś "POlityczny" zamiast "polityczny", więc zmieniłem, żeby ktoś nie pomyślał, że nie znasz obowiązujących zasad
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Polecam obu Regulamin Forum.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
cube007 napisał/a:
Cóż, chciałem się utrzymać w konwencji zaproponowanej przez przedmówce, którego cytowałem...
przepraszam, nie zauważyłem, już poprawiam niedopatrzenie

Kuba Nowak napisał/a:
bo to był tekst POlityczny
to zmienia postać rzeczy i stoi w opozycji do regulaminu forum - proszę więcej razy nie popełniać tego błędu

[ Dodano: 2013-06-03, 16:26 ]
no i gra gitara, jak mniemam

tośmy mieli ubaw - jak na onecie
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
domowik, przyjaciółka z Krakowa ma LX7 - bardzo zadowolona, sam robiłem fotki nim, zgrabny, jasny, ładny... aczkolwiek do 1500 zł nówkę ciężko znaleźć nówkę... ja sobie ostrzyłem zęby na XZ-1 (super jakość obrazu w świetnej cenie, tylko filmy d...piaste) zanim przegrało z E-450 :-) ... a i jeszcze możesz zobaczyć nowego Nikona P330 (dodali RAWy i odpikselowali matrycę dodtakowo zwiększając do 1/1.7 cala) - zmieścisz się w ok 1300 zł

[ Dodano: 2013-06-03, 17:14 ]
domowik napisał/a:
2. Lumix dmc-lx5/lx7 -warto dopłacać do lx7?
matryca jest lepsza, szum mniejszy, obiektyw jaśniejszy, sprzęt ogólnie lepszy - myślę, że warto
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
cube007 napisał/a:
Kfan napisał/a:
W USA kosztuje 250$!!!
Hmm... B&H i Adorama maja LX7 po 448$ - pewnie placa podatki takie jak u nas :roll:

Cena skacze z dnia na dzień na przemian 299/450 niemniej nawet 249 się zdarzało.
Porównaj też ceny wizjera LVF2 i Panasonica GX1....


[ Komentarz dodany przez: opiszon: 2013-06-03, 13:09 ]
chyba ci się SHIFT zablokował, bo napisałeś "POdatki" zamiast "podatki", więc zmieniłem, żeby ktoś nie pomyślał, że nie znasz zasad gramatyki


Zdarza mi się z tym shiftem często, cóż bardzo intensywnie eksploatowany laptop przez klika lat więc ma swoje prawa.
Poza tym szczerze mówiąc na forum pisze w pośpiechu i nie przykładam się do gramatyki więc literówki się zdarzają bo np. czasem gdzieś nad touch padem palec sie przesunie i kursor się przestawi.

A co do polityki to można podciągnąć pod nią wszystko co się tu pisze.
Bynajmniej w kwestii cen sprzętu foto dyskutowanych na forum foto stwierdzenie faktów takich nie innych nie jest polityką
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Kfan napisał/a:
Bynajmniej w kwestii cen sprzętu foto dyskutowanych na forum foto stwierdzenie faktów takich nie innych nie jest polityką
Oczywiście

Ale używanie przy tym gramatyki rodem z komentarzy na onecie pisanych przez ujadające partyjne pieski jest politykowaniem i przy okazji nie przestrzeganiem zasad języka polskiego - obie zasady (brak polityki na forum oraz używanie języka polskiego) są zapisane w regulaminie forum.
Na tym zakończmy tą dyskusję.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
arQ napisał/a:


[ Dodano: 2013-06-03, 17:14 ]
domowik napisał/a:
2. Lumix dmc-lx5/lx7 -warto dopłacać do lx7?
matryca jest lepsza, szum mniejszy, obiektyw jaśniejszy, sprzęt ogólnie lepszy - myślę, że warto


Skupiłem się wcześniej na rzeczach na które ja zwracam uwagę.
Dodam więc, że dla osób, które operują raczej w jpg nie wywołują RAWów LX7 też dużo oferuje.
Po pierwsze filtry twórcze w których mamy np bardzo przydatny o dużej dynamice tonalnej - kiedy mamy ryzyko przepałów i ruchomą scenęe warto użyć.
Wszystkie filtry mają możłiwośc ingerencji użytkownika np jaśniej ciemmniej, bardziej lub mniej przymknięty obiektyw wię cpomimo że automatyczne nie musimy się godzić na standardowe ustawienia.

W automatycznych programach pięknie działa tryb krajobraz i dosyć dobrze HDR który jest prawdziwym HDRem w aparacie - ilość zdjeć w serii zależy od rozpiętości sceny jak jest duża to więcej zdjęć aparat łaczy jak mała to np tylko 2.
W efekcie aparat da radę w kazdych warunkach bez konieczności obróbki RAWów owszem jpgi też można poprawić dla pełnego zadowolenia.

Intelligent zoom pozwala na poszerzenie zakresu do 180 mm przy 4:3 a jakośc tego zoomu porównałbym do adekwatnej z kompaktów z matryca 1/2,3" więc w sumie niewiele gorszą od matryc 1/1,7"
Spokojnie z przeznaczeniem na monitor i odbitki A4 zadowalającą.
Za to przy filmowaniu jest to bardzo przydatne bo tu zakres 90 mm byłlby często za krótki.
JAk ktoś potrzebuje dłuższego zakresu to lepiej popatrzeć na Nikona P7700 który z kolei nie oferuje szerokiego kąta itd.

Kolejnym aspektem oprogramowania LX7 w testach często pomijanym jest funkcja Intelligent Resolution.
Ja robię zdje cia w konfiguracji RAW+jpg i te ostatnie ustawione mam wg własnego widzimisię.
Kiedy obrabiam RAWy w AL 4 to mam duży problem z uzyskaniem takiej wyrazistości i nie mówię tu o wyostrzaniu bo to nic nie daje (wyostrzanie w LX7 mam na -1) tylko odetalach. Albo musze pouczyć sie jeszcze obróbkiw AL4 albo soft Panasonica jest genialny.
Potrafi wydobyć detale z trawki cegiełek itp nie zaszumiając np nieba.

Faktem jest, że to nie jest "małpka" i trzeba popróbować wielu konfiguracji poprzygllądać sie na spokojenie na ekranie zrobnić korekty itd. ale najważniejsze, że można takie opcje regulacji znaleźć i dopasować ustawienia do własnych upodobań.

[ Dodano: 2013-06-05, 10:14 ]
opiszon napisał/a:

Ale używanie przy tym gramatyki rodem z komentarzy na onecie pisanych przez ujadające partyjne pieski jest politykowaniem ...i

Czysty przypadek, zwróć uwagę, że kilka zdań poniżej jest taki sam błąd w zupełnie innym wyrazie.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
PS: polska też byłoby nie poprawnie :-P
 
domowik  Dołączył: 22 Lut 2013
Dzięki za podpowiedzi i opinie.

Ostatecznie kupiliśmy Fujifilm x20, chociaż LX7 kusił szerszym i jaśniejszym szkłem wygrała większa matryca, wizjer i wygląd
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
domowik napisał/a:
Dzięki za podpowiedzi i opinie.

Ostatecznie kupiliśmy Fujifilm x20, chociaż LX7 kusił szerszym i jaśniejszym szkłem wygrała większa matryca, wizjer i wygląd


gratulacje a w jakiej cenie?
Podziel się wrażeniami.
 
domowik  Dołączył: 22 Lut 2013
500 Euro.

Wrażenia mam z x100s, x20 miałem w rękach 5 minut, potem córka dorwała i żona znów bez aparatu została (mam nadzieję, że się jakoś podzielą). Zdjęć jeszcze nie oglądałem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach