gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
no ja wiem, że materiały 4x5 to drożyzna - ale temat jest o tanim 4x5"
jak gość robi zawodowo takie zdjęcia, to pewnie po roku zacznie być już do przodu
Bo zakup takiego zestawy (d800 + szkło) to pewnie 20 tys, co przekłada się "tylko" na 1000 szitek ektara :)
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
gilby, nie zapomnij o kosztach taniego 4X5, wolania i skanowania.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
gilby napisał/a:
co przekłada się "tylko" na 1000 szitek ektara :)
Jesli sam wolasz :-) Do tego dolicz skaner, a w zasadzie powinienes doliczyc koszt skanowania bebnowego, zeby zblizyc sie do poziomu obrazowania d800.

Cz-b wychodzi znacznie taniej na 4x5, ale i tak mowimy caly czas o rzedzie kilku zlotych za szitke. Tani 4x5 to taki troche oksymoron. Szczegolnie w dluzszej perspektywie czasu, gdy materialy beda nieuchronnie drozec.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Dlaczego 8x10"

Obrabiając pliki do wydruków na wystawę w Zachęcie, zrozumiałem wreszcie co miał na myśli Stephen Shore, kiedy na początku realizacji "Uncommon Places" zrezygnował z reporterskiej kamery 4x5" i przerzucił się na 8x10", stwierdzając przy tym, że ten poprzedni format ma "zbyt duże ziarno"
http://hiperrealizm.blogs...czego-8x10.html

:evilsmile:
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
gilby napisał/a:
Bo zakup takiego zestawy (d800 + szkło) to pewnie 20 tys, co przekłada się "tylko" na 1000 szitek ektara :)


Rozdzielczość nie załatwia niczego, choćby d800 miało 64mpix! Tylko proporcjonalne odwzorowanie świata sprawia że zdjęcia powalają realizmem, a tu mały obrazek nijak się ma przecież do 4x5 czy 8x10.

Ps. Gdzie dostanę w kraju Portre 8x10" :?:
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Format 9x12

SCHNEIDER KREUZNACH XENAR 4.5/10.5cm (MIGAWKA COMPUR)
vs
RODENSTOCK MUNCHEN EURYNAR 4.5/13.5cm (MIGAWKA COMPUR)

Podobna klasa :?:
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Chyba nic się w tym temacie nie zmieniło, a może jest nawet gorzej, czyli drożej. Na początku myślałem, że fajnie byłoby zbudować aparat otworkowy z takim formatem. Krajobrazu na szitkach mi się zachciało. No to kupiłem kilka holderów 9x12. I utknąłem na tym etapie. Na etapie co dalej? No i może dobrze, bo np. jak tu takiego klocka nosić i mocować na statywie? Potem pojawiła się koncepcja czegoś gotowego. Harman Titan 4x5 okazał się być czymś, czego potrzebuję, ale zniechęca mnie cena. Podoba mi się koncepcja, wykonanie, możliwości, ale cena już nie. Kolejna faza była taka Harman Titan 4x5 jest za drogi, ale może w jego cenie da się znaleźć coś ze szkłem? No można, ale tylko przyzwoity obiektyw. Resztę trzeba sobie wystrugać albo wydrukować. I właśnie na tym etapie rozterek jestem. Co tu robić, co robić?

[ Dodano: 2018-02-22, 08:16 ]
Podjąłem decyzję: pinhole.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach