xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
no to zostaję przy 1+3 w takim razie
a 1+7 spróbuję potem przy nominalnie naświetlanym superpanie 200
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
xneon napisał/a:
tym bardziej że mój rollei retro 400 i jego agfa apx 400 to to samo, a ja dodatkowo na 1600 robiłem.


Na początku - dziś te filmy nie są takie same. Rollei Retro 400 słabo się forsuje, już przy 1600 odbiega mocno od tego co dawał APX ...
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Po wywołaniu dwóch rolek Legacy Pro 400 w stocku, po 24h wyciągam słoik z D-76 a na dnie szara maź która po wstrząśnięciu szybko się rozpuszcza :shock:
Mimo to, wymieszałem i wywołałem i wyszło ok, ale i tak mnie to trochę nie pokoi.
Co to jest?
Chemię rozrobiłem dwie doby wcześniej.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
guerilla napisał/a:
Ciekawe, d76 potrafi wywołać ekstremalne paseczki (streaking) przy złym mieszaniu, nie słyszałem nigdy żeby ktoś używał go do takiego wywoływania...
Rozumiem, że chodzi o poprzeczne paski jasne/ciemne od perfo na skutek złego mieszania.
Raczej tylko Rodinal i FX-1 (i R-09) nadają się do stand develping, inne dają "paseczki". 1:7, a tym bardziej 1:8 do jakiś hardcor. Z kolei na Dig.Tr. podają możliwość wywoływania Polypana w Hydrofenie 1:1 na 200 ASA w "standzie" i dziwne, że nie daje pasków. A Hydrofen jest szczególnie podatny na "paskowanie.
xneon napisał/a:
a tu znalazłem przykład:
http://www.flickr.com/photos/chiif/5165935865/
z kolei opisany jako 30min (czyli zakładam temp. ok 26C)

Ziarno jak kocie łby. Przy 400@1600 coś się ukaże - widać, że wywoływacz w tym rozcieńczeniu działa bardzo-bardzo wyrównawczo (to normalne). Raczej przy forsowaniu trzeba by przedłużyć czas albo podnieść temperaturę, żeby zwiększyć krycie. Powinno wyjść.
Pamiętacie Mroczka i "O fotografowaniu", jaki przepis dawał na Fotopan HL na 1600 ASA (a może więcej?) - bardzo rozcieńczony A-49 w podwyższonej temperaturze. Tu może być tak samo.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
technik219 napisał/a:

Raczej tylko Rodinal i FX-1 (i R-09) nadają się do stand develping,

Jeszcze kilka by się znalazło, sam używałem 510-pyro z powodzeniem, podobno Pyrocat też się nadaje do "standa".
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
spirit napisał/a:
Jeszcze kilka by się znalazło, sam używałem 510-pyro z powodzeniem, podobno Pyrocat też się nadaje do "standa".

Te, które wymieniłem znam i na nich "robiłem". Na pewno jest takich o wiele więcej, ale co będę klepał po klawiszach o czymś, czego nie znam z "autopsji". Spoko.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
niepomny doświadczeń tu opisanych zrobiłem sobie stocka 200% i też mam nieco białej zawiesiny, której półgodzinne mieszanie jeszcze nie pokonało.

a) przejmować się tym?
b) przefiltrować może jakoś?
c) koniecznie dolać kolejne 1.9l (mam wersję galonową), a jeśli tak, to czy musi to być destylka (pierwsze 1.9l tak zrobiłem ale już mi się skończyła), czy można pomieszać z przegotowaną kranówą?

edit: nieważne, zdecydowałem się rozrobić poprawnie. faktycznie nie da się 200% osiągnąć.
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
wlasnie zapakowalem rolke do koreksu i rozrobilem chemie, ale jest problem bo nigdzie teraz znalezc nie moge w jakim czasie wolac w d-76 Ilforda PanF+ naswietlonego na 100... wolaliscie? d-76 rozrobilem 1+1... mam tez r09 wiec w razie czego moge wykorzystac.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Zależy co masz na tym filmie i jak naświetlone.. dla microphenu EI100 = czas dla EI50 x 1,9.
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
znalazlem kilka strzałów na necie co do polaczenia PanF+@100 i D-76... ale raczej nic konkretnego. udalo mi sie znalezc info ze wystarczy 11m45s lub 12m... ja juz zrobilem... trzymalem 12m15s i mimo to mam wrazenie ze jest lekko niedowolany, ale zaraz jeszcze porownam z innymi Panami ktore wolalem. tak czy inaczej nastepnym razem postaram sie jednak nie zapominac o zmianie czulosci. ;)

[ Dodano: 2011-10-03, 23:22 ]
na szybko porownalem z innymi i jednak jest dobrze... przynajmniej negatyw tak wyglada :)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Trzy tygodnie temu rozrobiłem supertocka D-76. Miałem opakowanie na galon + połowa litrowego. Wyszło mi tego troche ponad 2 litry i wlałem to do 3 litrowych butelek. Dwie były zalane po korek i jedna z resztka która została. Tą "resztke" użyłem zaraz na drugi dzień, wszystko było ok. Kilka dni później wołałem kolejne filmy i wziałem troche z pełnej butelki. Po tygodniu miałem kolejne wołanie, biore butelke z której juz troche użyłem i co widze ? wywoływacz zrobił sie taki "herbaciany" . Wolałem nie ryzykować i wylałem wszystko i wziałem następną butelke zalaną do pełna. Kolor był ok. Dzisiaj biore tą sama butelke do kolejnego wołania, i znowu to samo, czyli wywoływacz po tygodniu zmienił kolor na taki sam "herbaciany" W butelce było ok. 700 ml.
Co moze byc przyczyną ?
Butelki plastikowe koloru brązowego kupione w B&H-u. Trzymane w łazience bez okna, wiec ciemnej (wentylowanej). Temperatura 17-20 stopni C.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
technik219, widze, dzieki. Tutaj nikt sie nie odezwal od wczoraj, wiec zapytałem tam.
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Czy ktoś z was posiada czas wołania HP5 plus ISO400 35mm w D76 rozcięczonym w stosunku 1:2?
Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mt 7:7
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Cytat
Mt 7:7

technik219 przepraszam ale co to oznacza :?:
Jeżeli oczywiście jest to związane z moim pytaniem
Powiem szczerze, że na Digitaltruth photo są podane czasy dla roztworu :
1+1 - 13min
1+3 - 20min
ale niestety nie ma czasu dla 1:2 :-/
http://www.digitaltruth.c...rch&TempUnits=C
Logicznie rzecz biorąc w stosunku 1:2 czas powinien być pomiędzy powyższymi.
Tylko pytanie jest jaki dokładnie
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
fotostopowicz napisał/a:
technik219 przepraszam ale co to oznacza :?:
Ewangelia wg. św. Mateusza, rozdział 7, wers 7: "szukajcie, a znajdziecie".
I use a formula:

Time2 = SQRT(Dilution2/Dilution1) * Time1,

Where Time 1 is the time associated with the first (known)
dilution;
Dilution 1 is the number of components in the first dilution;
Dilution 2 is the number of components in the second dilution;
Time 2 is the desired time for the second dilution.

E.g., Dilution 1 is 1:1, so it has 2 dilution components
The known time for Dilution 1 is 10 minutes.
You are seeking the time for a 1:2 dilution, which has 3
dilution components.

Time 2 = SQRT(3/2) * 10 = 10 * SQRT (3) / SQRT (2) =
= 10 * 1.732/1.414 = 12.2 minutes.
http://www.photography-fo...ns-t222279.html

...a mówiąc krótko i "węzłowato": Jak masz czas dla 1:1 i szukasz czasu dla 1:2 to wołaj o około 20-25% dłużej niż w 1:1 i powinno być git. W zakresie 1:1-1:2-1:3 z D-76 sprawdzają się współczynnik 1,2 (1,25) dla kolejnego stopnia rozcieńczenia - oczywiście różne filmy różnie reagują, ale w przypadku klasycznego HP-5 to się sprawdza. :-)
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
technik219, podziekowal :-) :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach