fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Piorunki
Zdjęcie z zeszłego tygodnia. Statyw plus obiektyw Pentax FA 135mm, expozycja 35 sekund, przysłona f2,8 plus trochę farta i trafiły się takie trzy na horyzoncie / każdy z piorunków strzelał oddzielnie /.



Sławek

piorunki
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Cała sztuka focenia wyładowań to fart :). Tylko tyle i AŻ tyle, kto próbował ten wie dlaczego tylko i aż :).
Nie słyszałem o nikm kto zrobił zdjęcie wyładowania z podrzutu ;)

Fotka fajna, ale jaki miałeś balans bieli, że taki czerwonawy poblask wyszedł?
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
o, to jest fajne!
35 s i przesłona f2,8? nieźle, efekt jest!
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
rad500 napisał/a:
o, to jest fajne!
35 s i przesłona f2,8? nieźle, efekt jest!

Ciemno dookoła więc fajniasto wyszło. W mieście gdzie inne światła walą po matrycy lepiej ostro domknąć obiektyw ;-)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Grzechotnik napisał/a:
Fotka fajna, ale jaki miałeś balans bieli, że taki czerwonawy poblask wyszedł?


Balans bieli był ustawiony na AUTO.
Czerwona dominanta wynika z dalekiej odległości do fotografowanych piorunków / użyty był obiektyw 135mm /. W związku z tym rośnie gęstość atmosfery tuż przy powierzchni ziemi . A gęsta atmosfera działa jak filtr pochłaniający barwy ale mniej pochłania kolor czerwony.
Dlatego zawsze odległe piorunki będą z dominantą czerwieni / można tej czerwieni potem trochę ująć w programie np w Photoshopie /.
Z szuflady :








piorunki

Sławek
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
ehh, tylko mieć fajne piorunki i pogodę. I ładne widoki ;).
 
jmarcinkowski  Dołączył: 07 Sty 2008
Witam.

To może i coś wkleję - kiedyś takie udało mi się popełnić :



Pozdrawiam - Jacek
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
wow, fajne! Fajna ta pętelka piorunowa w prawym górnym rogu.
 

68h4d  Dołączył: 14 Gru 2009
5s F8 + skrypt Fast MD z CHDK 222 zdjęcia. Po wykryciu błysku/światła/ruchu robi 3 zdjęcia i oczekuje do 10 minut na kolejne.

W oryginale ciemne i ponure w lekkim fiolecie. ;] (Tungsten + miejscowe clarity na wiązkę w dużym powiększeniu)
Przy następnej burzy ustawie dłuższe czasy.




Rok temu złapałem więcej wyładowań na nagraniu. (wycinki z ~ godziny)
http://youtu.be/mWc2VvJOX3c
 
jmarcinkowski  Dołączył: 07 Sty 2008
rad500, Wielkie dzięki :) To jeszcze za czasów jak bawiłem się Canonem. Ustawiłem 25 sekund, a była taka burza, że w tym czasie naświetliły się dwie błyskawice. No i malutka poprawka w Lightroomie :)
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Kiedyś wykonałem taki pstryk z balkonu.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
1


2
 

68h4d  Dołączył: 14 Gru 2009
Tym razem F8 15s i 30s (+30s na "zajęty aparat" + 3s na zapis raw) skuteczność 2/112.

Modyfikowane (nie potrafię w LR selektywnie nieba całkowicie do dołu "ściemnić" w PS/Gimp jest to możliwe ?) i mniej :lol:








Mimo że bez huku to i tak mnie oślepiło.

Z jpg tylko tyle bym nie uzyskał.








I poklatowe złożenie.
 
wyczesany  Dołączył: 26 Cze 2013
Nie lubię Was, zawsze jak wydaje mi się, że mam jakieś przyzwoite foty, wchodzę do wątku żeby się pochwalić i... nic tylko schować się pod ziemię, ale wrzucę, ten pierwszy raz. :)





PS. Możecie krytykować, mi i tak się podobają. ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
wyczesany napisał/a:
PS. Możecie krytykować, mi i tak się podobają. ;-)
Możesz se nawet podskoczyć z tej uciechy ;-) Nie widziałem poprzednich, ale myślę, że za te wyżej należy Ci się.
Fotografowanie burzy (błyskawic) to przede wszystkim szczęśliwy traf. Nie wykadrujesz wcześniej jak po fakcie, nie ustalisz ekspozycji w punkt, najwyżej możesz potem kombinować na RAWach. A czy błyskawice ułożyły się w ciekawą kompozycję zależy wyłącznie od Zeusa, który nimi ciska. Tak więc, wyczesany, większość krytyk możesz spokojnie przechowywać w "tyle" : https://www.youtube.com/watch?v=07rOTznQBj4
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Wczorajsze / 15 lipiec 2014 / oberwanie chmury w Krakowie. Z takiej chmurki spadł taki deszczyk :





Oberwanie chmury w Krakowie

Sławek
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
technik219 napisał/a:
Fotografowanie burzy (błyskawic) to przede wszystkim szczęśliwy traf.

Ale z pentaksem jest łatwiejsze. Ustawiasz Interval Shootting na czas kilka sekund dłuższy niż czas otwarcia migawki. W tym czasie otwierasz i sączysz browara. Nie koniecznie jednego. Aż się wyładuje bateria, stracisz cierpliwość, lub skończy się burza.
Jeśli dodasz do tego obiektyw z szerokim kątem, pozostaje Ci zgrać zdięcia do peceta, pokasować te bez błyskawic, z reszty wybrać najlepsze wykadrować i obrobić :evilsmile:
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
Odkopuję wątek, coś tam znowu udało mi się upolować.



 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Piękne, ale te druciska zawsze są wszędzie.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
To kolejowe za trawą są tory. Ciężko było tak na szybko znaleźć dogodne miejsce, zabudowania, lampy na ulicy stąd ta podświetlona trawa bo wszedłem w chaszcze przy torach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach