mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Z K-30 nie miałem okazji. K-7 jakoś daje radę przy mocnym świetle słonecznym. Efekty w wątku Zdjęcia w podczerwieni.
Przy jakim świetle próbowałeś?
 
Trynek  Dołączył: 06 Maj 2013
światło było średnie, k=7 mogę od ojca pożyczyć, tylko powiedz mi jak poustawiać czas etc.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Przy części zdjęć podałem dokładnie parametry, których użyłem (np. na tej stronie.). Nie mam idealnego przepisu. Próbuję i czasem coś się udaje.
 
Trynek  Dołączył: 06 Maj 2013
przeczytalem wszytsko co tam bylo, dziwi mnie ze wlasciwie wszyscy maja czas do 30 sek, a mi przy takim czasie robi sie caly czerwony obraz. W takim razie zastanawia mnie filtr oraz samo body. Poza tym widze ze gdy iso podnosisz mozna zastosowac bardzo krotki czas.
Potestuje dzis (na szczęście przestało u nas padac - jednak slonce tez nei szaleje), na k-7, pozniej przeniose sie na moj k-30. Mam nadzieje ze na K-7 przy takich parametrach jak Ty cos mi wyjdzie, jesli nie to bede musial wziasc jakas korekte ze wzgledu na inny filtr.
Wieczorem pokaże co wyszlo.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Pogoda na IR chyba nie najlepsza a i z czasem po pracy krucho.Postanowiłem podejść do sprawy technicznie (nigdy się w to nie bawiłem).
i... poległem zaraz na początku.

Próbowałem ustawić balans bieli według opisu z instrukcji ( z tym że oczywiście na zielony), nic z tego.

Próbowałem ręcznie... nic.

Do prób użyłem trzech zielonych koszulek o różnych odcieniach.
Filtr 720 MASSA (wiem, szału nie ma)
Oświetlenie - "żarówki" energooszczędne

Mam więc do was prośbę.
Potraktujcie mnie jak osobę która nie potrafi sobie z tym poradzić i zaznaczcie na załączonym obrazku gdzie powinna być "kropka"



Próby robiłem:
K5ii + kitowy DA 18-55, smc PENTAX-X 1:1,7 50mm, MIRANDA 28mm 1:2,8 MC MACRO

Pozdrawiam
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Zieleń koszulki czy farby na konstrukcji mostu, budynku to nie to samo co zieleń liści - nie odbija podczerwieni w taki sam sposób. Przyjrzyj się zdjęciom, które są w tym wątku, np.
tu. Przęsła mostu (Północnego w Warszawie), który jest na zdjęciu w moim poście wysłanym 2013-05-16, 22:34 w zalinkowanym wątku, są pomalowane zieloną farbą.
To moim zdaniem jedna z przyczyn Twojego problemu.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Mam tego świadomość ale z liśćmi trochę krucho ostatnio... a żeby było śmieszniej to właśnie po zobaczeniu zdjęcia mostu (zielone przęsła) pomyślałem o koszulkach.

Poczytam jeszcze na ten temat bo nawet nie wiem jak mój aparat sobie z tym radzi.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Z liśćmi jest teraz problem, fakt. W wielu miejscach trafić można jeszcze na zieloną trawę lub oziminy na polach. Potrzebny tylko słoneczny dzień.
 
anonimus  Dołączył: 02 Sie 2007
Kluczem jest nie balans a obróbka już gotowego zdjęcia....
Ja osobiście próbowałem bawić się balans i poległem... Po prostu nie zawsze daje się złapać odpowiednią zieleń. Często tej zieleni zwyczajnie ale nie ma skąd brać.

 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Witam

Wychodzi na to że K5II się za bardzo do tego nie nadaje.
Zrobiłem dziś parę zdjęć z filtrem 720 i jedyne do czego się nadawały to skasowanie.
Oczywiście można by je przerobić jakimś programem ale tak samo można przerobić każde inne zdjęcie i filtr IR nie jest do tego potrzebny, idzie na giełdę.
Dopieszczanie zdjęcia to co innego, ja nie miałem co dopieszczać :-/

Znalazłem "na internetach" sposób jak sprawdzić czy aparat nadaje się do IR.
Zrobić zdjęcie lub oglądać na LV diodę we włączonym pilocie. Jeżeli dioda świeci na biało jest dobrze.
Sprawdziłem K5II i coś tam świeci ale nie ma porównania z Lumixem fz24 czy aparatem w HTC.
Nie wiem czy jest sens zabawy w IR z tym body z K5II S jest pewnie lepiej.
Przeszuka jeszcze forum może znajdę jakieś zdjęcie z K5II, może jakiś słabszy filtr, ale wątpię.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
imho najlepsze efekty daje przerobiony kompakt pod kątem IR. Czasy normalne "z ręki".
 
anonimus  Dołączył: 02 Sie 2007
Potwierdzam tylko konwersja daje normalne czasy wychodzi to tak



filtry 720 nie są najlepsze jak dla mnie puszczają za mało światła widzialnego i nie sposób używać ja używam coś ok 680 i mogę coś z tym niebem zrobić
 

Emir  Dołączył: 17 Lis 2007
Temat stary, ale może ktoś to jeszcze czyta...
Czy próbowaliście używać do fotografowania w podczerwieni nowszych korpusów Pentaksa, np. K-70, przerobionych bądź nieprzerobionych i z nakręconym filtrem IR? Czy taka fotografia jest w ogóle możliwa przy użyciu nowoczesnego sprzętu? Pytałem w firmie, która zajmuje się przeróbkami, o modyfikację matrycy K-70 do rejestrowania pełnego spektrum, ale odpowiedziano mi, że w wypadku Pentaksa to niemożliwe. Pozostaje zatem tylko nakręcić filtr IR, ale czy taki duet w ogóle zagra...
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Emir napisał/a:
odpowiedziano mi, że w wypadku Pentaksa to niemożliwe
Podali więcej szczegółów?
 

Emir  Dołączył: 17 Lis 2007
ZbyszekB napisał/a:
Podali więcej szczegółów?


Tylko że z Pentaksami są częste problemy.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Emir napisał/a:
ZbyszekB napisał/a:
Podali więcej szczegółów?


Tylko że z Pentaksami są częste problemy.


Jak się nie boisz śrubokręta to możesz sam spróbować. Kupić jakiś starszy model za stówkę i jazda, a jak wyjdzie to ewentualnie...
https://www.diyphotograph...ir-photography/

Ja dysponuje zbyt wielkimi zasobami słomianego zapału i nie dałem rady
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
skaarj ma za sobą przeróbkę i testy.
Pozytywne.
 

Emir  Dołączył: 17 Lis 2007
Samemu raczej się tego nie podejmę.
Doczytałem, że stare przerobione kompakty z matrycą CCD dobrze się nadają do takiej fotografii. Mam gdzieś jeszcze Fujifilm S65000fd i mógłbym go poświęcić. Problem polega na tym, że potrzebuję zdjęć w trochę lepszej jakości - w większych formatach dla celów naukowych oraz do publikacji. Poza tym nie mogę sobie pozwolić na niesamowicie długie czasy naświetlania. Zatem przeróbka na "full spectrum" ma chyba uzasadnienie.
Parę lat temu chyba Pentax oraz Fuji produkowali korpusy dedykowane fotografii w podczerwieni, ale nie wiem, gdzie można je kupić, i to jeszcze na fakturę. Pentax to był chyba średni format, więc całkowicie odpada ze względu na koszty, ale co z Fuji?...
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na którymś forum polecano Pentaksa K-01 do takich przeróbek, tyle, że nowego chyba się już nie kupi. Koszt używanego był równy kosztom przeróbki.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
A cała ta przeróbka to polega na wywaleniu filtra z matrycy czy coś jeszcze?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach