JFK  Dołączył: 04 Sty 2007
Jaki lab z sieci.
Witam.
Mam do zrobienia okolo 300 odbitek 10x15. Cena w lokalnych labach nieco zabija w porownaniu z cenami jakie spotyka sie w labach online/na allegro.
A jak wyglada sprawa jakosci? Jak mi lab proponuje przy takiej ilosci odbitek cene jednostkowa na poziomie 25gr to sie zaczynam zastanawiac co z tego wyjdzie.
Macie jakies doswiadczenia z takimi labami? Co polecacie?
Nie spieszy mi sie. Jesli cenowo ma miec to sens to moga to slac nawet za granice. Chce by to bylo zrobione dobrze ale w miare tanio.
:-B :-B :-B
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jeśli Ci się nie śpieszy, to puść na próbę ze dwie odbitki.
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
25 gr, to jest na granicy opłacalności.Jeżeli ktoś daje takie ceny, to raczej zdjęć nie ogląda i wszystko leci z automatu. Puść próbki, tak jak radzi Michu. Tylko może nie dwie a z trzy , cztery. Wybierz, jakieś typowe zdjęcie w miarę dobrze naświetlone, niedoświetlone i na granicy prześwietlenia. Acha i pamiętaj, że w takim przypadku lepiej zdjęć nie korygować, autokorekcja w labach odbywa się na podstawie danych EXIF, a ktoś kto daje takie ceny ma ją włączoną na bank. Jeżeli już zrobiłeś korekcję, to zapisz zdjęcia w opcji Zapisz do weba. Usuniesz wtedy exifa i wszystko poleci bez korekcji, przynajmniej w teori powinno :-) (A przy okazji, zna może ktoś lepszy sposób na jego usunięcie? Byłbym wdzięczny za jakieś info.) Pamiętaj też żeby nie ostrzyć zdjęć. Lab Ci wyostrzy, Ty wyostrzysz i mogiła. Z doświadczenia wiem, że usm, to jedna z częściej stosowanych przez amatorów funkcji, niestety niezbyt umiejętnie.

[ Dodano: 2007-08-02, 08:34 ]
A może spróbujesz ponegocjować cenę w jakimś labie u siebie, gdzie wiesz że robią dobrze. Konkurencja na rynku jest teraz duża i masz spore szanse na zniżkę. (tylko nie idź do marketu, bo tam jej nie dostaniesz :-) ) Osobiście ilekroć chciałem zaoszczędzić parę groszy, to potem plułem sobie w mordę. Jeżeli chcesz uniknąć rozczarowań to znajdź sobie lab, gdzieś u siebie. Kluczem jest dogadanie się z laborantem i poznanie maszyny. Stałym klientom laby często dają duże zniżki, krótsze terminy, po za tym jak Cię znają to mniej więcej wiedzą jakie masz wymagania. Gusty są różne i jeżeli Cię nikt ne zna, to niestety nawet jeżeli będzie oglądał każde Twoje zdjęcie, to korektę zrobi pod masy. Taka inwestycja w przyszłości na pewno lepiej się opłaci niż szukanie labu za 25 gr.W labie na miejscu zawsze możesz powiedzieć, przy skopanych zdjęciach, że ich nie odbierzesz i mogą ci skoczyć, zawsze też można zrobić parę poprawek. Jeżeli wina leży po stronie labu, to powinni zrobić je w ramach reklamacji, jeżeli się stawiają to znaczy, że nie warto z nimi współpracować.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
oyo555 napisał/a:
Usuniesz wtedy exifa i wszystko poleci bez korekcji, przynajmniej w teori powinno :-) (A przy okazji, zna może ktoś lepszy sposób na jego usunięcie? Byłbym wdzięczny za jakieś info.)
Żeby usunąć EXIF z plików ja wpisuję w linii komend:
jhead -de *.jpg
ale to pod Linuxem, pod Windows to na pewno ktoś inny poradzi. :)

oyo555 napisał/a:
Pamiętaj też żeby nie ostrzyć zdjęć. Lab Ci wyostrzy, Ty wyostrzysz i mogiła.
Jesteś pewien? Ja nie zauważyłem żeby mój lab dodatkowo wyostrzał zdjęcia, ale nie twierdzę że żaden tego nie robi.
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
I jon. Linuxa nie urzywam,bo nie chodzi na nim PS, a po za tym to dla mnie czarna magia :mrgreen: ale dzięki za radę. Nie, nie wszystkie laby ostrzą, bo można to bez prolemu wyłączyć. ale to trzeba najpierw sprawdzić.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Polecam http://www.ankaralab.com - JFK, w sumie masz niedaleko, mozesz przetestowac. Przy skladaniu zamowienia online jest opcja "bez korekcji" - dwa razy tansza - na odbitkach faktycznie jest NNNNNNN. Ja jestem z nich zadowolony - robia na dlabie. 10X15 bez korekcji kosztuje u nich 48 groszy.

pozdrawiam

dz.
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
oyo555 napisał/a:
Jeżeli już zrobiłeś korekcję, to zapisz zdjęcia w opcji Zapisz do weba. Usuniesz wtedy exifa i wszystko poleci bez korekcji, przynajmniej w teori powinno :-) (A przy okazji, zna może ktoś lepszy sposób na jego usunięcie? Byłbym wdzięczny za jakieś info.)


Osobiście EXIF usuwam przy zapisie zdjęcia w przeglądarce Irfan View. W pojawiającym się okienku wystarczy odznaczyć jedną z opcji: "Zachowaj pierwotne dane EXIF".

A najlepiej to chyba można zrobić za pomocą specjalistycznych programów stworzonych do różnego rodzaju operacji na EXIFie. Przykładem jest EXIFer.
Tu został fajnie opisany: http://www.maniooo.pl/exifer.php
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
Wielkie dzięki
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Też polecam http://www.ankaralab.com. Można z ich strony ściągnąć profil kolorystyczny i z laba wziąć odbitkę wzorcową, więc z kolorami nie powinno być problemu. Ze dwa razy mi źle zrobili (raz były złe odbitki, a raz zrobili nie wszystko, co chciałem), ale bez problemu przyjmują reklamacje. Wadą, jaką do tej pory udało mi się odkryć, jest to, że dość często zmieniają miejsce biura, ale przy zamawianiu przez internet to nie powinno przeszkadzać.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Ja z kolei nie polecam Ankara lab, pracują tam osoby zupełnie niekompetentne, nie mające pojęcia o fotografii, nie rozumiejące co się do nich mówi. Sprawiają wrażenie że są z "łapanki i pracują za darmo,z wielką łaską. Wielka to szkoda, mieszkam 100 m od tego labu, mają świetną maszynę.
Ostatnio robiłem zdjęcia w firmie "Foto-Gocha" z alledrogo, firma mieści się w Tczewie, byłem bardzo zadowolony z jakości zdjęć, obecnie słyszałem że zmienili maszynę i już nie są tak świetni ale można spróbować, robili szybko, dobrze i tanio. Przyjmują pliki przez net.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Vertis.pl może być.
Ja zrobiłem w Vertis.pl 127 odbitek 10 x 15 cm i jestem zadowolony.
Jakość bardzo dobra.Kolory też.
No może tylko zielony zbyt intensywny ale to już cecha Fujifilm który również w analogu eksponuje zieleń więcej niż inne firmy..

Nie polecam do obitek B/W ze względu na zielony odcień..

Obecnie zastanawiam się czy nie zrobić odbitek tu :

http://www.lab-net.pl/

Jak coś do nich wyślę, to dam znać czy efekty dobre... :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jurek napisał/a:
Ja z kolei nie polecam Ankara lab, pracują tam osoby zupełnie niekompetentne
Jurek, dlatego wlasnie ja przygotowuje sobie plik i z pelna swiadomoscia daje do wywolania 'bez korekcji'. To fakt, ze Ankara sie bardzo popsula. Gdy jeszcze byli w budynku Zatoki na Partyzantow, czesto dawalem im negetywy do archwizacji i bylem niezmiennie zadowolony - potrafili nawet poprawnie sciagac zafarby z oswietlenia ulicznego. Jakis czas temu znow cos archiwizowalem i dostalem totalny szajs, czyli probke mozliwosci laboranta, ktory probowal 'ulepszac' dobrze naswietlony negatyw. Od tamtej pory wole sam skanowac. W zadnym razie nie polecam ich uslug skanowania. Kolega skanowal u nich sredni format i musial z nimi walczyc pol miesiaca zanim dostal cos na poziomie - najwyrazniej osoba obslugujaca skaner nie ma o tym pojecia.

Natomiast usluga odbitek 'bez korekcji' jest moim zdaniem naprawde OK.

dz.
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
Ja mam takie same odczucia co do skanowania w ankarze, robia jakas niesamowita kaszke i pliki czesto wygladaja jakby byly za mocno skompresowane a i nie maja mozliwosci zapisu w Tiffie, jedynie jpg lub bmp....

Do tego mam podobne odczucia co Jurek jesli chodzi o kompetencje oblsugi.

Odbitki robilem bez korekcji i jest calkiem fajnie.

A mam pytanie do kolegow z Trojmiasta, czy ktos ma moze kalibrator albo korzysta z czyichs uslug kalibracji(jesli mozna to jakis kontakt i ile ten ktos bierze za te usluge)...

Pozdro

PK
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
Pawelk Taką kaszkę robi skaner Frontiera, proś o skanowanie z opcją Low1 lub 2, będzie ok. On tak skanuje pod odbitki wtedy tej kaszki nie widać, na ekranie to rzeczywiście irytujące. Masz rację skany w w jpg z Frontiera są dość mocno skompresowane, od znajomego który zajmuje się serwisem tych maszyn słyszałem, że w okolicach 7. Najlepsze efekty osiągniesz skanując na nim klatkę w pełnej rozdzielczości w bmp, z opcją wyostrzania ustawioną jak wyżej. Wyniki są wtedy naprawdę dobre. Pamiętaj jednak, że kolorystycznie na takim skanerze to poza sRGB nie wyjdziesz. A tak naprawdę to jest jeszcze mniej.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
oyo555 napisał/a:
Pawelk Taką kaszkę robi skaner Frontiera
Ale oni tam maja DLaba.

dz.
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
:mrgreen: chmm kiedyś robiłem skany Dlabie, były takie...przeostrzone i jakby przekontrastowione. nie podobały mi się. Pisałeś o tej kaszce, a taką robi frontier, dlatego się tak rozpisałem.
 

hijac3k  Dołączył: 13 Maj 2007
A co powiecie na temat Empikfoto? Do tej pory wywolywalem tam zdjecia z kompaktu i bardzo mi sie podobaly... Może ktoś wywolałby tam jakies próbne fotki i ocenił fachowym okiem co oni są warci?
 
wojtal  Dołączył: 07 Wrz 2006
hijac3k napisał/a:
A co powiecie na temat Empikfoto? Do tej pory wywolywalem tam zdjecia z kompaktu i bardzo mi sie podobaly... Może ktoś wywolałby tam jakies próbne fotki i ocenił fachowym okiem co oni są warci?


osobiście nie polecam, nie dość że drogo to jeszcze jakość kuleje, ale to tylko moje zdanie, pozdrawiam
 

hijac3k  Dołączył: 13 Maj 2007
wojtal napisał/a:
osobiście nie polecam, nie dość że drogo to jeszcze jakość kuleje, ale to tylko moje zdanie, pozdrawiam

drogo? powyżej 50szt 10x15 kosztuje 49gr za sztukę. To ile płacicie za odbitki w takim rozmiarze?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Cytat
Jurek, dlatego wlasnie ja przygotowuje sobie plik i z pelna swiadomoscia daje do wywolania 'bez korekcji'.


Jest to tak oczywiste że nawet o tym nie wspomniałem. Mimo tego tak potrafią schrzanić że odechciewa się następnych wizyt w tej firmie. Co dziwne potrafią zrobić też prawidłowo ale to loteria.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach