dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
definicja słowa FOTOREPORTAŻ
Witam
Pytanie może wydawać się z pozoru dziwne, ale w internecie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z forumowiczów powie mi dokładnie co oznacza fotoreportaż? Bo mam dylemat czy:
- fotoreportażem będzie seria zdjęć następujących po sobie, z jakiegoś wydarzenia
- fotoreportażem będzie seria zdjęć, które wspólnie opowiadają jakąś historię, powstały niekoniecznie podczas tego samego wydarzenia

Prawidłowa interpretacja tego zwrotu wiele dla mnei znaczy. Ktoś pomoże? Tylko wolałbym uniknąć "gdybania", ponieważ "pogdybać" juz zdążyłem ;-)

Dziękuję za pomoc :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
i jedno, i drugie

z naciskiem na historię


w pierwszym przypadku nie unikniesz jej opowiedzenia
w drugim to wlasnie ona spaja nie zwiazane czasem i miejscem zdjecia
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
W zależności od okoliczności -jedna i druga definicja może być prawidłowa.

Jak nie możesz znaleźć "słownikowej" definicji fotoreportażu, poszukaj reportażu. A potem zmień sobie środek wyrazu z litery na zdjęcie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dagio, - to troche jak z "portret" moze byc to pojedyncza fotografia portretowa....jak i zestaw zdjec opowiadajacy o danej osobie - kim jest jaki jest gdzie bywa itp.
obydwie definicje sa prawidlowe i tu i tu....
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
de facto pierwsza definicja zawiera się w drugiej... Można przecież zrobić fotoreportaż z konkretnej imprezy, ale można też np. z dwutygodniowej podróży pociągiem na Syberię.

Fotoreportaż to wciąż reportaż, a jego definicję mamy choćby tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Reporta%C5%BC
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dziękuję Wam :-D

Chodzi o zwrot uzyty w regulaminie konkursu, na który chciałbym podesłać zdjęcia bardzo powiązane ze sobą, jednak tworzone na przestrzeni pewnego czasu, w różnych okolicznościach, z różnymi osobami, ale z tym samym motywem przewodnim, który wyraziłbym w tytule. Myślę więc, że zakwalifikować to można pod fotoreportaż. A zapytałem, bo wcześniej spotykałem się ze zwrotem "zestaw fotografii", który to był dla mnie bardziej jednoznaczny i swobodny w interpretacji.

Raz jeszcze dziękuję.
Chyba że Ktoś ma coś do dodania? Zapraszam


EDIT:
Chociaż jak tak czytam:
"Fotoreportaż - fotograficzna zaagażowana dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi. Stanowi zestaw min. 3 fotografii, ukazujących czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenia i bohaterów w ich naturalnym środowisku."

Zaczynam sie na prawde zastanawiac, czy w sytuacji, kiedy mam na fotografiach rozne osoby, robione w roznym czasie, to mozna nadal mowic o fotoreportazu..
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Hmmm...jeśli np. masz pijaka na przystanku, biznesmena w audicy, złomiarza z wózkiem, punków na Woodstock, księdza na pielgrzymce i zatytułujesz to "Fotoreportaż z Polski", to będzie to fotoreportaż... Ale jeśli organizator precyzuje, że chodzi o krótką historyjkę z konkretnego zdarzenia, to, hmmm, nie wiem, wtedy pewnie musiałby być np. sam ksiądz w trakcie pielgrzymki (1 fota: gra na gitarze, a obok fajne dziewczęta śpiewają, 2 fota: zmęczony, wieczorem, naciera stopy kremem do stóp, 3 fota: szczęsliwy klęczy przed MB Częstochowską ;-) )...
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
moze za wiele tego nie ma ale tutaj tez jest wytlumaczone LINK

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach