tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
U mnie tez, dlatego przechodzac w czesc rzeczywista zostaje x20 albo ricoh gr. W rysku fajne jest to, ze od analoga przez kilka edycji cyfry prawie (!) nie zmienil sie wizualnie.
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
No to mi pomogliście w wyborze:

http://www.dpreview.com/p...rtDir=ascending

:roll:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No to tak.... Canon to staroć, X10 jest fajny, ale jest duży, telewizorem przecież zdjęć robić nie będziesz... Bierz Pentaxa ! :evilsmile:
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
S110 jest nowy. Zebrałam wszystkie propozycje, żeby się przyjrzeć kompleksowo. Podskoczę w wolnej chwili do jakiegoś elektro marketu i jak się pole wyboru zawęzi, to o sobie przypomnę. Ale kochani jesteście, dzięki. Nie ma co: z wyboru z 4 zrobić konkurs 1 z 10 to tylko Wy umiecie :lol:
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Bierz Pentaxa... Bośmy ciekawi :mrgreen:

Też przechodziłem podobny wybór - aparat miał być małym podręcznym kompanem.
Kupiłem używanego Canona s90 ale był trochę "zjechany" więc odesłałem go do sklepu i zakupiłem Panasa LX5 który był wtedy nr1. Po kilku miesiącach pozbyłem się Panasa i z radością powróciłem do Canona (s100).

Canon(s100 i s90) swoją obsługą, rozmiarami, szybkością działania bije LX5, Panas ma szybszy AF i generuje odrobinę lepsze zdjęcia (pomiar światła) ale cała reszta to Canon.
Kompaktowa budowa, dwa pokrętła(ring i tylne), szybkie menu, osty obiektyw sprawiają, że tymi aparatami b.sympatycznie się fotografuje i zawsze mogą być pod ręką.
Canon ma dobre jpg-i i program auto - pożyczam go czasami parze znajomych (właścicielom dobrze fotografujących komórek ;-) ) i to co przynoszą cieszy oko.
Jedyny minus Canonów to właśnie pomiar światła połączony ze słabszym DR w światłach przez co aparat lubi łapać przepały i czasem niebo na zdjęciach wygląda nieciekawie - można z tym walczyć ale konkurencja LX5, X10 radzi sobie z tym lepiej.

Porównanie s90/s95 - s100/s100
Wraz z modelem s100 Canon wprowadził nowy obiektyw i nową matrycę. Ten obiektyw jest nadal dość ostry ale ma sporą aberrację na szerokim - w jpg jest ona automatycznie usuwana a w RAW trzeba się chwile pomęczyć.
Nie widzę większej różnicy pomiędzy starą matrycą a nową jeśli chodzi o obrazek poza jednym - starsza matryca miała fajne ziarenko które przy konwersji zdjęć do B&W daje b.ciekawy naturalny analogowy klimat.
Jeśli komuś nie zależy na szerokim kącie (i aberrującym) to może śmiało wybrać S95 i dostanie jeszcze dobry tryb B&W.
Jak robisz Timelapsy to do wszystkich Canonów można wgrać CHDK ale najnowszy s110? ma już gniazdo do którego można podłączyć kabelek z programowanym pilotem - świetna sprawa.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Do LX3 w aktach desperacji dokręcałem wide 0.7x, czasem korzystałem z filtrów, mocowanie tulejki było bezproblemowe. Brak tego oraz gorącej stopki dla niektórych dyskwalifikował Canony S - priorytety sa bardzo, bardzo zróżnicowane nawet w przypadku aparatów kieszonkowych ;-)
 

ravw  Dołączył: 08 Lip 2013
to jeszcze masz do wyboru fuji z serii f to będzie ta sama polka cenowa
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Moim zdaniem MX-1. Przy czym on duuuży jest jak na kompakt.
Może więc Q7?
http://www.dpreview.com/reviews/pentax-q7
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Michu, wymienna optyka odpada.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
vesper napisał/a:
wymienna optyka odpada
Jak komu.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
vesper napisał/a:
wymienna optyka odpada.
Jak się prawidłowo ją przyczepi, to raczej się trzyma.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
vesper, W porownaniu wybralas ricoha grIV, ale ja pisząc omryśku miałem na myśli nowszą wersję ozanczonątylko jako GR. Zupelnie inna matryca! Na plus dla nowego.
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
vesper napisał/a:
S110 jest nowy. Zebrałam wszystkie propozycje, żeby się przyjrzeć kompleksowo. Podskoczę w wolnej chwili do jakiegoś elektro marketu.


To bardzo dobry pomysł. Ja bym jeszcze rozważył jak ten kompakt ma być przez Ciebie używany. Moim zdaniem, wspomniane wyżej przykładowe S110 i X20 to niemal biegunowo różne aparaty.

Pierwszym zrobisz zdjęcie jedną ręką, zmieniając przy tym jeszcze ogniskową, a potem schowasz go do kieszeni (czy torebki) niczym telefon komórkowy. To ultrakompakt.

Natomiast X20 przy używaniu wymaga większej atencji, choćby dlatego że ma dekielek na obiektywie i wyłącznie manualną zmianę ogniskowej! Jeśli drugą ręką trzymasz się np. skały albo prowadzisz psa, to raczej trudno będzie Ci zrobić jakiekolwiek zdjęcie. Poza tym, to zupełnie inna kategoria wagowa/rozmiarowa, choć ta sama co MX1:
http://snapsort.com/compa...-vs-Pentax-MX-1
Z drugiej strony, używając X20 ma się nieodparte wrażenie, że jest to taki jakby współczesny dalmierz. Ma prawdziwy optyczny wizjerek, w którym wyświetlają się parametry ekspozycji i punkt AF (ważna różnica w stosunku do X10!), a przy szerokim koncie widzisz w wizjerze fragment obiektywu (prawdziwy „old school”), co ugruntowuje wspomniane wrażenie. Przy takim kompakcie raczej zapomina się o foceniu w „pozycji zombie”. Różnicę może jeszcze zrobić np. opcjonalny flesz z ruchomą głowicą (za mniej niż ½ wartości aparatu).

Jeden i drugi aparacik warty jest rozważenia (ale z innego powodu), choć oczywiście z tych dwóch tylko S110 ma 24 mm na szerokim koncie...
 

magradaw  Dołączył: 12 Lut 2010
Konta możesz mieć Ty. Sprzęt może mieć tylko kąty.
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
magradaw Zauważyłem poniewczasie. Mimo to, mylisz się. Mój sprzęt ma bowiem na koncie już kilka upadków… ;-)
 

magradaw  Dołączył: 12 Lut 2010
psyt napisał/a:
magradaw Zauważyłem poniewczasie. Mimo to, mylisz się. Mój sprzęt ma bowiem na koncie już kilka upadków… ;-)


Musisz bardzo nieostrożnie się z nim obchodzić ;) Niemniej, jeśli zauważyłeś, wypadało poprawić. Przecież jest taka możliwość.
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
Można edytować post tylko przez 1440 minut. Potem tylko ktoś "kolorowy" może to zrobić.
Wracając nieco do tematu :-D to wygląda na to, że są szanse na lepszą cenę wspomnianego wyżej S110, bowiem zaprezentowano już następcę, tj. S120.

http://www.dpreview.com/n...t-minor-updates
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Vesper - co wybrałaś?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
tref napisał/a:
Chyba, że ricoh gr, mertz zachwala, a jak wziąć pod uwagę, że nic mi się tak do końca nie podoba, to ricoh wraca do łask=kręgu zainteresowań.


Wiesz, z zachwalaniem GR-ki jest jak z zachwalaniem Pentax'a (przynajmniej onegdaj) - trzeba wiedzieć komu, żeby sobie wroga nie zrobić ;]


mygosia napisał/a:
Vesper - co wybrałaś?


Właśnie, ciekaw jestem trendów.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Odpowiem za Vesper, bo nie wiem kiedy się tutaj zjawi:

Na razie nic nie wybrała ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach