Klek  Dołączył: 08 Paź 2013
Kompakt mniej więcej 100-200 Euro
Witam wszystkich,
Jestem studentem erasmusa obecnie w hiszpanii i postanowiłem kupić niewielki aparat, taki co by się zmieścił do kieszeni: kompaktowy (chyba, że jakaś mała i tania lustrzanka także się znajdzie ). Nigdy nie bawiłem się fotografią na poważnie ale tryb auto nie jest priorytetem- chętnie się czegoś nauczę. Chciałbym móc zabrać aparat w góry czy nad może (tak się składa że w okolicy są góry przy morzu) i od czau do czasu na jakieś zwiedzanie czy imprezę.

Wymagania:
- jak najwyższa jakość obrazu
- można schować do kieszeni
- tani- nie żal jak ukradną
- obiektyw z rozsądnym zoom'em
- prostota obsługi

To co nie jest potrzebne:
- duża liczba mpx
- wifi
- dropbox i inne cuda
- pokrowiec czy karta sd- nie powinien mieć problemu z tym ale porady w spawie akcesoriów chętnie przyjmę.
Nie ważne jakiej firmy aparat, proszę o pomoc - sugestie.

Dotychczas zastanawiałem się nad następującymi modelami:

Samsung WB31F 139 EUR brak zł.
Ixus 135 129 EUR 449 zł.
Ixus 230hs 139 EUR 789 zł.
Olympus vh 520 149 EUR 547 zł.
fujifilm xp170 149 EUR brak zł. (ale mi się nie podoba z wyglądu)
olympus sh-25 149 EUR 679 zł.
lumix dmc-tz25 159 EUR 599 zł.
nikon s8200 199 EUR 699 zł.
olympus xz1 249 EUR 1090 zł.
Casio Exilim EX-ZR200 149 EUR 754 zł.
Fujifilm F660EXR 179 EUR 649 zł.

Olympus xz2 499 EUR 1406 zł.
Panasonic LX7 1597 zł.

Ceny w EUR podaję z media marktu bo mogę tam kupić i mam blisko. Uważam, że tak do 150 euro nie ma co się bawić z wysyłką.
Te dwa ostatnie wydają mi się lekko drogie tym bardziej, że musiałbym że ciągnąć z Polski a wolałbym kupić w sklepie na miejscu.

Natknąłem się także z opinią, że do kwoty 500 zł. nie ma co się zbytnio zastanawiać nad aparatem i wybrać ten który bardziej się podoba np. po kolorze albo kształcie .... jednak i tak proszę Was o pomoc :)

Pozdrawiam!
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Z tłumu, który wymieniłeś, szczerze polecam Olympusa XZ-1 - spełnia praktycznie wszystkie warunki jakie wymieniłeś, też się takimi kierowałem. Podobny jest panasonic LX5 lub LX7.
XZ-2 jest dobry jeśli chcesz uchylny LCD, ale jest większy i droższy (bo nowy).
Tańszą wersją z uchylnym LCD byłby Samsung EX-1, jeśli go upolujesz albo canon G12, ale jest już większy. G15 ma stały LCD i dzięki temu jest mniejszy od G12.
Fajny może też być panasonic LF-1 - ma spory zakres ogniskowych i jest mały.
Dobry obraz dają też nikony P7100 /P7700, ale dla mnie są już za duże.
Wszystkie wymienione przeze mnie aparaty mają trochę większą matrycę - 1/1.7 cala i dzięki temu dają lepszy obrazek niż reszta wymieniona przez Ciebie. Najlepiej o nich poczytaj np. na optycznych i pomacaj w sklepie (w tej kolejności, żeby sprzedawca Cię nie zbajerował ;-) )
 
Klek  Dołączył: 08 Paź 2013
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Z tego co widzę to na te tańsze aparaty nie zwróciłeś szczególnie uwagi. Zastanawia mnie czy to dlatego, że faktycznie nie opłaca się ich kupować bo ich jakość nie jest adekwatna do ceny (główna składnik ceny to transport i marże a nie produkt) albo dlatego, że ich jakość jest po prostu za niska.

Szczerze to się przyznam, że szukam aparatu już od 2-3 tygodni i zetknąłem się z większością wymienionych przez Ciebie modeli, które były polecane innym na różnych stronach poza panasonic LX5, Samsung EX-1, canon G12 ale są to po prostu starsze i tańsze modele.

Nad Olympusem xz-2 także się zastanawiałem ale jego cena w hiszpanii jest o wiele wyższa niż w polsce a starszy model jest o jakieś 20 zł. tańszy w media markcie (czyli nie płacę za przewoź i jak się zepsuje to mogę męczyć sklep przez najbliższy czas)

nikona P7700 dostanę za 395 EUR czyli ok 1700zł. (licząc EUR po 4,3 [ na googlu jest po 4,19 ale w kantorze mi za tyle nie sprzedadzą]). Ale i tak go obejrzę. Jak wygra z olympusem to ściągnę z polski ;p

Canon Powershot G1 X po 669 EUR XD
Canon g15 po 579 EUR

Innych aparatów niestety ale nie mogę obejrzeć na własne oczy więc chyba niestety ale odpadają z konkursu.

Co do podanych prze zemnie cen to są one ze sklepów takich jak media markt, el corte ingles czy carefour. Myślę, że przy cenie około 250 EUR mogę już się rozejrzeć za orientacyjnymi cenami w internecie. Np. Olympus xz1 wypada o 20 EUR taniej ale muszę zapłacić jeszcze za wysyłkę więc to chyba jeszcze nie ta półka cenowa na takie kombinacje. Tak ogólnie to warto kupować aparaty przez internet czy lepiej jest najpierw obejrzeć czy np obiektyw nie jest porysowany.

I mam jeszcze taką prośbę- na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie aparatu?
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wlasnie tez sie zastanawiam nad malym aparatem, ale chcialbym, zeby mial wizjer. Z tego wszytskiego, zarowno cenowo, jak parametrow ma wystarczajaco, chyba model Nikon P7700. Nad nim zastanawiam sie....
Uzywany moge kupic np. taki, za
http://page.auctions.yaho...ction/172117818
Lub nowka z gwarancja, za
http://page13.auctions.ya...ction/r99279657
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Właśnie na naszej giełdzie pojawił się Biały Kruk. Warto się na tego fudżika załapać.
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
Moim zdaniem obecnie nastały takie czasy, że bardziej opłacalnym stało się kupienie sensownej komórki niz kompaktu. Różnica w jakości zdjęć i tak będzie niewielka...a już napewno dla osoby która świadomie kupuje kompakt jako podstawowy aparat
 
Klek  Dołączył: 08 Paź 2013
Też na początku tak myślałem ale po zagłębieniu się w temat na razie niestety ale uważam, że nie. Niestety ale telefonu używam w zasadzie tylko do dzwonienia i pisania sms, reszta to w zasadzie dla mnie gadżety. Co do aparatów jakie są w telefonie to fakt, że wypierają cienkie kompakty- można je zabrać wszędzie, jakość jest wystarczająca i większość ludzi nie nosi wszędzie kompaktu a telefon tak. Niestety taki aparat w komórce, z tego co google mi podpowiedział, nie ma optyki (tak można dokupić ale jest drogo i nie koniecznie ładnie) a zoom opiera się na kadrowaniu i korzystaniu tylko z części pikseli, co można zrobić samemu na komputerze. Inną sprawą jest wielkość matrycy. Jak na razie bardzo dobre opinie przeczytałem o olympusie xz-1 i chyba właśnie go kupię.
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
Klek, zgadzam się. Z tym że zamiast czytać opinie poszukałbym sampli bo to one powiedza Ci najprawdziwszą prawde...jeśli oczywiście były robione przez kogoś kto umie zrobić nieporuszone zdjęcie :) I nie mówie też o samplach reklamowych. Takie zwykłe codzienne foty.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach