yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
Pewnie cala prawde zna autorka fotki, ale ona jest jeszcze tajemnicza :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: trzyma nas w niepewnosci :-P Jak dla mnie to co to by nie bylo wyglada interesyjaco co widac po postach w tym temacie ;-) ;-) ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
ms napisał/a:
Napisałem wczoraj.
Bolid=bardzo jasny meteor.
No tak. Była Małyszomania, a teraz wszędzie tego Kubicę wciskają...
 

White_Horse  Dołączył: 26 Cze 2007
yourNIGHTMARE,
To jest Autor ;-) Tłumaczył już to gdzieś na forum.
ms,
Dziękuje ładnie za wytłumaczenie
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
hmm no to tej czesci forum nie czytalem :-P :-P :-P choc ms i Mala MI ni jak mi nie pasuja na jedna osobe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

White_Horse  Dołączył: 26 Cze 2007
yourNIGHTMARE,
Nie rozumiesz mnie. Mała Mi to jest mężczyzna. Dlatego zwrócilem Ci uwage, bo pisałeś o nim jak o kobiecie ;-)

A MSowi dziękowałem za wytłumaczenie!

Wszystko jasne?
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
no i wszystko jasne :-P autora przepraszam za niewielka pomylke jesli chodzi o przyporzadkowanie do odpowiedniej plci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Widać, że teorii sporo...

Yog Sothote Neblod Zin. Ia!!! Wielcy przedwieczni nadchodzą! ;-)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
No tak. Była Małyszomania, a teraz wszędzie tego Kubicę wciskają...
Albo to Kubica zaczął ćwiczyć skoki bolidem, dlatego tak wysoko :mrgreen:
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
No dobra, widzę że wątek trwa a że prawidłowa odpowiedź nie padła, to wyjasnię.
To co udało mi sie sfotografować, to tzw. flara Iridium. To nic innego jak pospolity "zajączek" puszczony przez charakterystycznego w kształcie satelitę (Iridium właśnie) a konkretnie przez jego antenę w kształce dużego plaskiego jakby-lustra. W określonych momentach z danego miejsca można zobaczyć, jak w takim lustrze odbija sie słońce, tworząc charakterystyczny błysk. Zjawisko jest efektowne, bo najjaśniejsze flary potrafia osiągac jasnośc rzędu -8 mag. Całość trwa kilka sekund, ale w odróżnieniu od bolidów czy innych obiektow naturalnych Iridium pojawiają się nad danym terenem w ścisle określonym czasie i miejscu na niebie, więc "ustrzelenie" ich nie jest aż wielkim problemem.
Polecam wszystkim.
Sczegółowe dane o czasie i miejscu (a w zasadzie o czasie dla danego miejsca) można zdobyc na stronie Heavens Above.
PZDR. Mała Mi
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Mała Mi napisał/a:
No dobra, widzę że wątek trwa a że prawidłowa odpowiedź nie padła, to wyjasnię.
To co udało mi sie sfotografować, to tzw. flara Iridium. To nic innego jak pospolity "zajączek" puszczony przez charakterystycznego w kształcie satelitę (Iridium właśnie) a konkretnie przez jego antenę w kształce dużego plaskiego jakby-lustra. W określonych momentach z danego miejsca można zobaczyć, jak w takim lustrze odbija sie słońce, tworząc charakterystyczny błysk. Zjawisko jest efektowne, bo najjaśniejsze flary potrafia osiągac jasnośc rzędu -8 mag. Całość trwa kilka sekund, ale w odróżnieniu od bolidów czy innych obiektow naturalnych Iridium pojawiają się nad danym terenem w ścisle określonym czasie i miejscu na niebie, więc "ustrzelenie" ich nie jest aż wielkim problemem.
Polecam wszystkim.
Sczegółowe dane o czasie i miejscu (a w zasadzie o czasie dla danego miejsca) można zdobyc na stronie Heavens Above.
PZDR. Mała Mi


Curwa. Ale efekt jaki jedno i drugie zostawia jest ten sam, choć bolid powinien dłuższy ślad zostawić, zresztą to zależy od kąta lotu.To wyjaśnia dlaczego akurat po otworzeniu migawki się
pojawiła na zdjęciu.

Kiedyś tp samo w 2000 roku w dzień przy pełnym Słońcu widziałem, oczywiście przewidziane tym programem. Z racji zawodu najczęściej widuję je przypadkowo przy sprawdzaniu jakości nieba.
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
ms - masz rację - efekt wizualny jest bardzo podobny. Iridium może nieco wolnej leci ale za to jest przewidywalne.
Tak czy inaczej - warto czasem podnieść głowę.
PZDR. Mała Mi
P.S. A w ogóle pozdrawiam prawie - swojaka :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cholera. Wiedziałem. Spóźniłem się :(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach