mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
jaad75 napisał/a:

mizu napisał/a:
Pod względem obrazowania to prawie dwa takie same urządzenia
Powiedziałbym, że dość wyraźnie inne.

Optyczne i inne serwisy, twierdzą jednak inaczej. O ile do subiektywizmu optycznych można się przyczepić, o tyle liczby ponoć nie kłamią, a tam jest wszystko dokładnie wyliczone.
Jeśli różnice są to dla mnie są raczej pomijalne. Nie jestem aż takim fetyszystą.

Cytat

mizu napisał/a:
Niecropowany obraz - nie kumam, ktoś coś wytłumaczy?
Wszystkie aparaty z Prime M, jak również K-3, cropują obraz przy filmowaniu ok. 1.3x. Crop nie znika nawet jeśli wyłączysz stabilizację.


Mógłbyś opisać dokładniej, na czym polega ten proces?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
mizu napisał/a:
Optyczne i inne serwisy, twierdzą jednak inaczej. O ile do subiektywizmu optycznych można się przyczepić, o tyle liczby ponoć nie kłamią, a tam jest wszystko dokładnie wyliczone.
Jeśli różnice są to dla mnie są raczej pomijalne. Nie jestem aż takim fetyszystą.
A teraz piszesz o filmowaniu, czy o zdjęciach?
mizu napisał/a:
Mógłbyś opisać dokładniej, na czym polega ten proces?
Część matrycy wykorzystywana jest jako rezerwa przy elektronicznej stabilizacji, w wyniku czego pole widzenia jest zawężone - obiektywy o danej ogniskowej dają węższy kąt widzenia, niż na aparatach z mechaniczną stabilizacją.
 

dexter_retxed  Dołączył: 25 Sty 2012
Przesiadka z k200D na K-01
Panowie doradźcie czy jest duży sens przesiadać się z Pentaxa k200d na K-01? Chciałbym mieć coś z nowszą matrycą a takiego K-01 można już dorwać na allegro za 1000zl. Czy jakość obrazka znacząco się poprawi? Fotografuję głównie w iso 100 w Rawach starymi manualami na m42 np. Takumarem 50 1.4. W tym kierunku chciałbym iść gdyż uważam że stare obiektywy mają jakość i magię. W K-01 kusi wyższa rozdzielczość czyli więcej detali, rozpiętość tonalna, lepsze użyteczne Iso, możliwość kręcenia filmów (chyba najlepszy wybór w stajni Pentaxa) i robienia Time Lapse. Obawiam się z kolei rezygnacji z wizjera i słabej ergonomii, braku uszczelnień, mechanicznej stabilizacji.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
dexter_retxed napisał/a:
Obawiam się z kolei rezygnacji z wizjera

Ale za to będziesz mógł precyzyjnie ustawić ostrość z obiektywami których chcesz używać.
dexter_retxed napisał/a:
braku uszczelnień

Pomagają Ci w K-200D? Używasz obiektywów bez uszczelnień stąd moje pytanie.
dexter_retxed napisał/a:
mechanicznej stabilizacji

Dlaczego? Przecież nie będzie działała gorzej niż ta w K-200D.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
dexter_retxed, usiądż z :-B na uspokojenie, i odpowiedz sobie na pytania :
-czy korpus K 200D jest dla mnie za duży,ciężki,niewygodny ? (wybór K 01)
-czy możliwość podpięcia gripa z alternatywnym zasilaniem ma jakieś znaczenie ? (tak-wybór inny niż w/w)
-czy posiadany aparat w czymś mnie ogranicza i muszę zakup zrobić już teraz ? (nie-wybór inny niż w/w)
- czy mogę z wymianą poczekać na napływ gotówki ? (tak-wybór inny niż w/w)
Jeśli na wszystkie odpowiesz sobie jak we wzorze, to odpuść teraz i dokonaj jedynie słusznego wyboru : K 5 II. ;-)
Miałem K 200D i uważam,że jeśli go wymieniać to tylko na "prawdziwe" lustro. Może z czasem nabędziesz więcej obiektywów z AFem,w tym jasne lub długie,a wtedy patrzenie w wizjer jest wg mnie -wygodniejsze.
Acha, współczesne matryce oddają kolory nieco inaczej,niż matryca z K 200D - nie znaczy to gorzej, ale różnica jest wyrażna. Obejrzyj sobie efekty przed zakupem - może Ci przejdzie. ;-)
 

dexter_retxed  Dołączył: 25 Sty 2012
Odp. na pytania:
Zgadza się będę mógł precyzyjnie ustawić ostrość, pojawią się tylko problemy z czytelnością w świetle słonecznym.
Faktycznie nie mam obiektywów WR.
Tylko ta cyfrowa stabilizacja podobno zwiększa crop w trybie video a to już kicha.
K200d ma dobry rozmiar i masę lubię małe aparaty dlatego nie jestem zwolennikiem gripa.
Dodatkowe źródło zasilania to kilka paluszków w plecaku (uwielbiam tą opcje).
Aparat ogranicza mnie głównie tym że praktycznie tylko iso 100 wygląda dobrze pod względem szumów i rozpiętości tonalnej ta 16 megapikselowa matryca chyba jest lepsza pod tym względem. Ilość detali też powinna wzrosnąć.
Z tym czekaniem to można czekać i czekać.
Faktycznie co do kolorów to te z matrycy CCD z k200d bardzo mi się podobają (szczególnie kiedy kupiłem Eizo CX 240). Może właśnie zrobię tak że dokupię do k200d, k-01 jako sprzęt do kręcenia filmów (chyba głównie o to mi chodzi) i zabawy z manualami focus peaking. Na Ebay można wyrwać w okolicach 100 funtow. Nie stać mnie na nową k-5II, nie stać mnie na obiektywy z autofocus po 3000zl. A tak za około 500zl do max 1000zl mam matrycę z k-5, możliwość kręcenia filmów, wejście na mikrofon zewnętrzny, focus peaking (szkoda że nie działa w trybie video).
 
jaceek81  Dołączył: 19 Paź 2010
k-01 do kręcenia filmów to tak średnio się nadaje, jakość nie powala.
 

dexter_retxed  Dołączył: 25 Sty 2012
Wiem że Panasonic GH4 jest lepszy ale ile kosztuję.
http://vimeo.com/groups/pentaxk01/videos/70827465
Taka jakość mi wystarczy.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Re: Przesiadka z k200D na K-01
dexter_retxed napisał/a:
Panowie doradźcie czy jest duży sens przesiadać się z Pentaxa k200d na K-01? Chciałbym mieć coś z nowszą matrycą a takiego K-01 można już dorwać na allegro za 1000zl. Czy jakość obrazka znacząco się poprawi? Fotografuję głównie w iso 100 w Rawach starymi manualami na m42 np. Takumarem 50 1.4.


Jeśli nie robisz szybkiego sportu, lotnictwa i podobnych zdięć, gdzie liczy się widok przez wizjer zasłaniany tylko sporadycznie przez lustro to tak.
Docenisz focus peaking, szczególnie na powiększeniu pod guzikiem OK.

dexter_retxed napisał/a:
W K-01 kusi wyższa rozdzielczość czyli więcej detali, rozpiętość tonalna, lepsze użyteczne Iso, możliwość kręcenia filmów (chyba najlepszy wybór w stajni Pentaxa) i robienia Time Lapse. Obawiam się z kolei rezygnacji z wizjera i słabej ergonomii, braku uszczelnień, mechanicznej stabilizacji.


O "możliwości kręcenia filmów" - nie stosuję, więc nie wypowiadam się.
"Słaba ergonomia" - mit. Przecież i tak go nie trzymasz przy oku, cały czas widzisz korpus i rozmieszczenie przycisków :mrgreen: Ekranu dotykowego na szczęście nie ma. Na górnej części korpusu są trzy mało widoczne przyciski. Zielony, +/-, czerwony. Ale jak często je używasz? Reszta po staremu, jak w każdym Pentaksie. Jednak z dłuższymi i cięższymi obiektywami jest po prostu niewygodny w trzymaniu i tyle. Jak już wcześniej gdzieś tu napisałem jest to świetny korpus do małych i krótkich obiektywów, do których należy zaliczyć manualne 50mm.
 

dexter_retxed  Dołączył: 25 Sty 2012
Jak to jest z ekranem w k-01?
Podobno wyświetlacz świeci ze stałą jasnością?To jak ustawiać ekspozycję ze starymi manualami?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Założyciel tematu i dexter_retxed, czy przeczytaliście instrukcję obsługi K-01?
 

dexter_retxed  Dołączył: 25 Sty 2012
plwk napisał/a:
Założyciel tematu i dexter_retxed, czy przeczytaliście instrukcję obsługi K-01?


Nie, bo jeszcze go nie kupiłem. Dlatego podpytuję na forum. Może doradzisz skąd można pobrać instrukcję do k-01 po polsku?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

dexter_retxed  Dołączył: 25 Sty 2012
plwk napisał/a:
Od producenta ;-) http://www.ricoh-imaging....K-01-OPM-PL.pdf


Dzięki wielkie :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Właśnie popijam :-D
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
dexter_retxed pomyśl może o K-30 lub K-50. Sam miałem podobny dylemat odnośnie zmiany K200D na 1) k01 2) k-30. Oczywiście wybrałem K-30 z racji ergonomii, lepszego AF niż K-01, wizjera optycznego (przecie to lustrzanka). Ten wizjer sie przydaje zdecydowanie z racji robieniania zdjec w dosc naslonecznionych miejscach. Mam parę manuali - A 35-70 F4; M135F3.5 i ostrze sobie przez wizjer. Zainwestowalem w muszlę powiekszajaca. Co jeszcze przekonało mnie do K-30? Paluszki czyli eneloopy, które mogę mieć zamiennie z akumulatorkiem. K-30 jest tez mały i zgrabny. Mniejszy niż k200D. Minus - brak górnego LCD. To tyle ode mnie. ;-)
 
matteo  Dołączył: 26 Mar 2013
Też bym rozważył K-30. Naprawdę robi dobre wrażenie - mi fajnie leżał w ręce, dobry wizjer, ergonomia w porządku, jakość wykonania na dobrym poziomie.

Chyba dość wytrzymały, bo kilka razy byłem świadkiem jak leciał koleżance na podłogę czy ziemię, a nic się nie stało - czego w większości przypadków nie da się powiedzieć o bezlusterkowcach.
 

dexter_retxed  Dołączył: 25 Sty 2012
No to żeście narobili...
I zamówiłem w euro k-50 w kicie z 18-55 WR i 50-200WR.
Jak nie będą świrowali z ratami 40x0% to biorę a wszedłem tylko na ebaya na chwile :-|

[ Dodano: 2014-07-12, 16:40 ]
No i okazało się że 40 rat 0% w Euro to fikcja. Nie kupiłem k50. Przynajmniej pomacałem, wizjer fajny ale w łapkach gorzej leży od mojej starej k200d.
 

jocker  Dołączył: 26 Lis 2008
A ja się przesiadłem z k200d na k-01 i jestem zadowolony :-P Akumulator trzyma b długo, sportu nie foce więc jest ok, video też. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach