Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Kit ma na szerokim kącie 18mm. Nie przypominam sobie żadnego sensownego, manualnego obiektywu o takiej ogniskowej. Jako takie sensowne są stałki 20 mm (Cosina, Voigtlander, Pentax) ale żadna z nich tańsza od kita nie będzie, a nawet kilkukrotnie droższa. Nie zalecanie starych obiektywów do cyfry wynika m.in. stąd, że współczesne matryce 12-16 Mpix są znacznie bardziej wymagające (w zakresie rozdzielczości) od kliszy. Stąd też bardzo często użytkownicy starszych obiektywów, zwłaszcza z niezbyt wysokiej półki narzekają na mydło.
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
Czy gorszą rozdzielczość zniweluję domykając przesłonę?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Niestety, nie. Zbyt duża przysłona może pogorszyć jeszcze obraz, ze względu na limit dyfrakcyjny dla upakowanych mocno pixelami matryc.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przykładowo dla matrycy 16Mpix limit dyfrakcyjny jest dla przysłony tuż powyżej 7 a dla 14Mpix dla przysłony około 8.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
mizu napisał/a:
Nie odniosłem wrażenia, że chodzi im o wydłużanie się ogniskowych. O co więc może chodzić?

I kończąc temat - nic się nie wydłuża ;-)
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
modrzew napisał/a:
mizu napisał/a:
Nie odniosłem wrażenia, że chodzi im o wydłużanie się ogniskowych. O co więc może chodzić?

I kończąc temat - nic się nie wydłuża ;-)


Dobra, dobra, wszyscy wiedzą o co chodzi. Czep się słupa. :-P

Czyli, drodzy koledzy, do zastosowań poważniejszych (druk) tylko DA?
Mam nadzieje, że przynajmniej w necie będzie toto dobrze wyglądać.

Ciekaw jestem również waszej opinii jak jak ten smc-m 50mm 1.7 sprawuje się z dslr w porównaniu do kita.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mizu napisał/a:
jak ten smc-m 50mm 1.7 sprawuje się z dslr

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=29893
Cytat
w porównaniu do kita

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=29919
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
Dzięki!
 

DevilDead  Dołączył: 10 Wrz 2012
Mam pytanie dlaczego w KR po podpięciu manualnego obiektywu dokłanie Vivita 135 2.8 135mm(mocowanie P/K) nie pokazuje mi pomiaru światła (tego suwaka ) Dwa dlaczego co jakiś czas klapnie sam z siebie (chyba przesłoną). Potwierdzenie ostrości działa , zielony przycisk oraz +/- przycisk też działa tj ustawia mi odpowiedni czas.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
To może być problem ze stykami, dla szkieł bez automatyki (styków) dla prawidłowego pomiaru wszystkie wypukłe styki aparatu powinny być zwarte przez obiektyw. Jeśli bagnet jest lakierowany/czerniony lub zabrudzony czy wgłębiony to może być z tym problem.
 

DevilDead  Dołączył: 10 Wrz 2012
Myślałem nad tym ale bagnet wygląda na stal nierdzewną i tak wygląda raczej nie ma problemów z przewodzeniem
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To jest obiektyw bez styków raczej, więc prawidłowo działać będzie tylko w trybie M.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wartości przysłony nie pokaże ale po naciśnięciu zielonego guzika zmierzy światło i zapamięta pomiar.
 

DevilDead  Dołączył: 10 Wrz 2012
A czy to samoistne klapniecie przesłoną można jakoś wyeliminować ??Czy jest to wada body/obiektywu ?
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
W k-5 przy obiektywach bez styków niema drabinki ani podpowiedzi cyfrą +/- w trybie M, nie wiem jak w KR.
Na zdjęciu widać po prawej stronie że na bagnet nachodzi element obudowy (czarny), a po lewej u góry widać że ten nierdzewny element jest głębiej niż obudowa. Przy takiej konstrukcji styki aparatu raczej nie dostają do tej nierdzewnej powierzchni lub dostają ledwo (kiepski styk) albo nie wszystkie. Poza problemami z aparatem najczęściej brak styku powoduje błędny pomiar, miałem tak z jednym szkłem Tokiny (tam był akurat czarny bagnet).
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
To nie jest obiektyw z bagnetem Pentaxa jak widzę, więc i nic dziwnego, że Ci nie działa.
 
MarkK  Dołączył: 06 Lis 2013
Witam
Przeczytałem cały wątek, ale nie znalazłem nikogo, kto by używał pentaxa k-30.
Do aparatu podpinam stałkę pentax-M 1.7/50mm.
Domyślam się, że tutaj jest podobnie jak z innymi aparatami, ale chyba jednak coś robię nie tak.
Ustawienia:
Użycie pierścienia przysłony - włącz
Ustawianie ostrości - M
Tryb M
Użycie AE-L
Ze stykami póki co nic nie robiłem

Skutek jest taki, że niezależnie od ustawionej pozycji trybu - zawsze włączony jest tryb Av ( a tym samym pełna dziura - tak jak wiele razy w tym wątku wspomniano). Nie umiem więc także wpłynąć na czas otwarcia migawki.
Problem jest więc taki, że nie umiem ustawić trybu M.

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.
 
dzikits  Dołączył: 06 Cze 2011
I jeszcze iso trzeba ustawić manualnie, aby nie było auto iso chyba.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MarkK napisał/a:
Użycie AE-L

Czy w K-30 nie trzeba użyć zielonego przycisku, AE-L używało się w aparatach przed K10D.
MarkK napisał/a:
Nie umiem więc także wpłynąć na czas otwarcia migawki.

Czas migawki dobierze aparat do nastawionej przysłony i ISO.
 
MarkK  Dołączył: 06 Lis 2013
Cytat
Czas migawki dobierze aparat do nastawionej przysłony i ISO.

Ogromne dzięki dzikits - wszystkiego próbowałem, ale nie przyszło mi na myśl, żeby iso zmienić na manualne (miałem ustawione auto z górną granicą)
Cytat
Czy w K-30 nie trzeba użyć zielonego przycisku, AE-L używało się w aparatach przed K10D.

Tak, trzeba użyć zielonego (próbowałem obu opcji, ale bez zmiany iso na manual ani jedno ani drugie nie działało)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach