Jaki obiektyw wybrać Makro i Portret
Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro
44% Complete
39 (44%)
Inny - podam w poście jaki
9% Complete
8 (9%)
Kup osobno Makro i Portret
45% Complete
40 (45%)
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Roszpunka napisał/a:
A ja powiem tyle: nie spotkałem jeszcze osoby, która chciałaby się tego szkła pozbyć

Dlatego nie liczę za bardzo na używkę,choć i w sklepie teraz jest do wzięcia za niecałe 1600.
Ten Tamron to według mnie analogiczny przypadek jak GX-20 czyli idealny stosunek jakości do ceny.Skoro coś jest bardzo dobre i tańsze niż u konkurencji to szkoda się tego pozbywać.
Roszpunka napisał/a:
Niby AF nie jest rewelacyjny, ale optycznie to jest nie do wygryzienia

AF-owym maniakiem nie jestem a poza tym do tej pory makrowałem przede wszystkim manualnie.Co do jakości optycznej to właśnie dlatego go wybrałem że jest niemalże doskonały ;-) i ani sigma ani Pentax już chyba nic więcej w tej materii nie wniosą.
Roszpunka napisał/a:
Gratuluję wyboru i miłej zabawy życzę ;)

Dzięki...oj będzie się działo :lol: pobliskie krzaki,trawniki i łąki będą trzeszczeć w szwach :lol:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
andybond napisał/a:
Pośpiech jak najbardziej wskazany bo coś mi żona przez ramię pomrukuje że przydało by się meble w pokoju zmienić :lol: :lol:

zawsze możesz zapolować na Cosino/Vivitaro/Phoenixo/Pentaxa 100mm f/3.5 za min 400zł to i jeszcze na mebelki zostanie trochę siana :-P
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
na koniec maja ostatnio na giełdzie był
tam daj ogłoszenie że kupisz może akurat się uda .... jakby nie patrzeć sezon makro w szczycie niemal więc może być ciężko
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
joker333 napisał/a:
na koniec maja ostatnio na giełdzie był
tam daj ogłoszenie że kupisz może akurat się uda

Patryk właśnie dałem i tam anonsa.
joker333 napisał/a:
jakby nie patrzeć sezon makro w szczycie niemal więc może być ciężko

To macie szczęście na wschdzie :-( U nas pada i jest chłodno.Narazie tylko komary przypominają o świecie owadów.Jka się ociepli jadę na Pazie Żeglarze.
opiszon napisał/a:
zawsze możesz zapolować na Cosino/Vivitaro/Phoenixo/Pentaxa 100mm f/3.5 za min 400zł

opiszon, do portreciku już chyba troszkę za ciemny a poza tym on ma powiększenie 1:2.....chyba że się mylę?
Do tej pory znalazłem go(Tamrona) najtaniej za 1577.Słyszał ktoś o jeszcze niższej cenie?

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
andybond napisał/a:
do portreciku już chyba troszkę za ciemny a poza tym on ma powiększenie 1:2.....chyba że się mylę
1:2 w standardzie, po zastosowaniu dołączonej, dedykowanej soczewki, robi się 1:1

czy za ciemne do portretu :?:
pewnie za ciemne - w końcu 1/2 działki ciemniejsze od Tamrona :-P
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
opiszon napisał/a:
1:2 w standardzie, po zastosowaniu dołączonej, dedykowanej soczewki, robi się 1:1

Decydując się na obiektyw do makro myślałem o scalonej konstrukcji optycznej.Szczerze mówiąc DCR-250 jest jakby nie było już mniej wygodny.
opiszon napisał/a:
czy za ciemne do portretu :?:
pewnie za ciemne - w końcu 1/2 działki ciemniejsze od Tamrona :-P

Nie jest to wiele ale jak się okaże że np.Vivitar nie ostrzy od pełnej dziury to wyjdzie działka albo i dwie :-P
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
andybond napisał/a:
Szczerze mówiąc DCR-250 jest jakby nie było już mniej wygodny.

Nie chodzi o Raynoksa tylko o soczewkę dedykowaną do obiektywu.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
k33l napisał/a:
Nie chodzi o Raynoksa tylko o soczewkę dedykowaną do obiektywu.

Miałem na myśli dopinanie czegokolwiek do szkła.
No Panowie potwierdza się w praktyce to że jestem narwaniec w gorącej wodzie kąpany :lol:
Tamron zakupiony od kolegi z forum.Co prawda po gwarancji ale zdjęcie testowe dostałem i wszystko loto ;-) Cena 1100 zeta czyli 465 złociszy pozostanie w domku ;-)
Chociaż nie zaraz wchodzę na Allegro i biorę polarka bo jakoś jeszcze do Sama nie miałem funduszy żeby go zakupić.Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w moim "problemie".Tak więc do zobaczenia w lubuskich krzakach :lol: :lol:
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
andybond napisał/a:
465 złociszy pozostanie w domku ;-)

akurat na jakąś przyjemną manualną portretówkę ;-)
Cytat
To macie szczęście na wschdzie :-( U nas pada i jest chłodno.Narazie tylko komary przypominają o świecie owadów.Jka się ociepli jadę na Pazie Żeglarze.

a no przyznam sie że grzeje niesamowicie od kilku dni :-)
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
joker333 napisał/a:

akurat na jakąś przyjemną manualną portretówkę ;-)

A 1,7/50 już dawno kupiłem bo uważałem ze każdy szanujący się Pentaxjanin w arsenale ją mieć powinien :-D
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Mam DFA 100/2.8 Macro i używam głównie jako portretu (już z 2 latka go używam). Bardzo sobie chwalę. Jedyne co moge mu zarzucić to brak limitera (ogranicznika zakresu) przez co czasami ostrzenie tym szkłem była kłopotliwe (jak nie traffi z ostrością to przelatuje cały duży zakres, co trwa masakrycznie długo i powoduje mase hałasu). Jednakże jest to rekompensowane ostrością już od 2.8 (a od 4.0 to już zupełnie - zadko wychodze poza tę przysłonę). W cyfrze IMHO ostrości nigdy za wiele - zmiekczyć zawsze można PS-em (czy czymś podobnym), zaś kiedy jej brak to już kaplica. Poza tym szkiełko ma ładne kolorki (kontrast, nasycenie) i b.ładny bokeh. No i jest Ful Frame + ma pierścień przysłony dzięki czemu działa z każdym analogiem mającym bagnet PK. No i jakby kiedyś wyszedł Pentax FF to szkło z nim także powinno śmigać. Polecam.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Hurra przyszedł!!!!Mimo że jestem po nocnej zmianie,to nie odmówiłem sobie przyjemności potestowania mojego Tamronika.W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję koledze draco22 za szybki odzew i odsprzedaż obiektywu.Dzięki zakupowi używki zostało mi jeszcze trochę grosiwa na pozostałe zaplanowane zakupy.
Serdeczne dzięki Darku :-B
RiddlerPL napisał/a:
W cyfrze IMHO ostrości nigdy za wiele - zmiekczyć zawsze można PS-em (czy czymś podobnym), zaś kiedy jej brak to już kaplica.

Święte słowa RiddlerPL, Ja również nigdy nie narzekałem na przepych ostrości natomiast na jej brak-zdarzało się ;-)
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Tak dla ciekawości Voigtländery w Korei:

http://search.auction.co....tegory=&x=0&y=0

ale ceny raczej ciężkie... ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Odkopię temat, bo mam zagwozdkę.
Posiadane przeze mnie obiektywy są ciemnawe i czasami mi brakuje światła, szczególnie w domu, gdzie próbuję portretować dzieci (ulubiony XZ-1 czasami nie daje rady). Dlatego zastanawiam się nad portretówką z makro, bo w plenerze zdarza mi się makro, a nie lubię żonglowania obiektywami.
Poza cenami, problemem jest ogniskowa, bo w pomieszczeniach dłuższe ogniskowe wydają mi się niewygodne. I tak zastanawiam się nad DA 35/2.8 ltd macro, D FA 50/2,8 macro, FA 50/2.8 macro (podobno ostrzejszy lecz nieosiągalny), a może sigma 70/2.8 macro?
Z drugiej strony "zwykłe" 50-tki są jeszcze jaśniejsze...
Jakie są Wasze doświadczenia :?:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Może najpierw napisz co za makro robisz w plenerze, zupełnie co innego nada się do kwaitków a co innego do owadów. Skala 1:1 niekoniecznie jest potrzebna.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Grzechotnik napisał/a:
Może najpierw napisz co za makro robisz w plenerze, zupełnie co innego nada się do kwaitków a co innego do owadów. Skala 1:1 niekoniecznie jest potrzebna.

Właściwie robię co mi w oko wpadnie w czasie wycieczki, nie zasadzam się o świcie na przymarznięte modliszki ;-) Zatem jest to takie macro "all round" - kwiatki, grzybki, listki, motylki itd.
Wiem, że na robaczki lepsze jest dłuższe makro, ale portret w pomieszczeniu preferuje krótsze ogniskowe. Jaki wybrać kompromis?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Kuba Nowak napisał/a:
Jaki wybrać kompromis?

No to: :-)
Kuba Nowak napisał/a:
D FA 50/2.8 macro
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
Z uwagi na robienie fotek w pomieszczeniu lepszy byłby DA 35/2.8 ltd.
Owady też można nim robić wymaga to po prostu większej cierpliwości oraz odrobiny
szczęścia :-P Poza tym to LIMITED - świetna jakość wykonania, natomiast D FA 50/2.8 jest znacznie słabszy pod tym względem. Ja kupiłem akurat obydwa i ciężko byłoby się z którymkolwiek rozstać :roll:
 
Karol Popik  Dołączył: 29 Sie 2008
Pomyśl nad Sigmą 50/70mm macro. Oferują dobrą jakość wykonania, pierścień przysłon który przydaje się w analogu, a co najważniejsze mają szybki i pewny AF z limiterem.
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
espresso napisał/a:
pinkman napisał/a:
D FA 50/2.8
kiepski bokeh i do tego słaaaabiutki AF.


Wydawało mi się, że konstrukcja uchodzi za dość udaną :?:
http://www.pentaxforums.c...Macro-Lens.html

p.s. Pentax Song urywa głowę :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach