wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
SMC f 50mm 1.7 vs SMC DA 50mm 1.8
Do rzeczy który z obiektywów z tych wyżej wymienionych będzie lepszy optycznie i pod względem AFu. Jeśli macie dłuższą alternatywę np. 70 do 130 koniecznie af w cenie do 700 proszę o propozycje. Chodzi mi oczywiście o typowo portretowy obiektyw. Obecnie mam wersję M 50mm. Ale ponieważ chcę zacząć zarabiać na zdjęciach a wiadomo stres pośpiech itd. Muszę mieć zdecydowanie większą pewność.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
A w jaki sposób chcesz zarabiać na zdjęciach, bo bez tego trudno doradzić Ci jakieś szkło?
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Reportaż ślubny. Obecnie intensywnie podciągam umiejętności. Jeszcze mi brakuje ale ale coraz bliżej. W sumie to wolałbym przyrodę i 10-20 :mrgreen: ale w pl nie ma zbytu :(
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
wariat133, ta ogniskowa Ci pasuje? Nie jest trochę za wąsko (zwłaszcza do reportażu)?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
To będzie reportaż "z drugiej strony ulicy". ;-)
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Mam tamrona 17-50 2.8 wiec to ma być typowe portretowe szkło stalka żaden zoom i jasny z afem

[ Dodano: 2013-12-04, 19:36 ]
Napisałem reportaż ale wiadomo sesje plenerowe itp.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
zbieraj na 30/1.4 + 85/1.4 :-D
lub wersja kryzysowa DA35/2.4 + 70/2.4

Z 50mm jest jak ze świnką morską, ani to świnka, ani nie morska.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Mogę zamieścić swoją opinię o DA50. Obrazek fajny, obiektyw lekki - nie przeszkadza mi, że plastikowy. AF niestety głupieje w trudnym oświetleniu i mało kontrastowych scenach. Ale jak już trafi, to trafi. Do reportażu ślubnego bym go jednak nie użył, skoro mamy np. Sigmę 50 f/1.4 - niestety znacznie droższa.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pipeman, :-B
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Ogólnie 50 do ślubniaków na aps-c jest średnio użyteczna. Zostaw sobie T17-50 jako backup/ ew. do szerszych ujęć (lub gdy nie ma miejsca), i dokup sigmę 30, a do tego w zależności jak z $, dokup sigmę 85, lub samyanga 85 i nie bój się, że to manul, bo w plenerze masz trochę więcej czasu niż podczas reportażu, zresztą znajomy fotograf ślubny, który już ma kilka lat fotografowania ślubów za sobą korzystał z niego w canonie, do czasu wymiany na 85/1.2.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
pipeman napisał/a:
zbieraj na 30/1.4 + 85/1.4 :-D
lub wersja kryzysowa DA35/2.4 + 70/2.4

no to by był idealny zestaw. W sume sammy nie byłby aż tak zły. Myślałem też o 50+konwerter 1,5 ale czy to doby pomysł. W sumie to półśrodki i ćwierć efekty, może trza będzie dozbierać do conajmniej sammy 85 1.4 a jak nie podpasi to pogonić i coś z af?

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
wariat133 napisał/a:
W sumie to półśrodki i ćwierć efekty

Masz zarabiać na tym kasę to po co sobie fundować dodatkowy stres?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Za czasów analogów ogniskowa:
28 była do pleneru i szerszej sceny
50 - do sylwetki
a za klasyczną portretówkę uważało się szkła o ogniskowej 85mm do 135.

SMC Pentax-F 50/1,7 na cropie daje kąt jak 78 czyli jak klasyczna portretowka, więc nie rozumie czemu ma być za wąsko? Jest właśnie idealnie. A jak ktoś lubi robić z ludzi Pinokia to niech używa 30 albo i 20.

DWA - Problem z AF to nie wina szkła a wina korpusu bo czujka AF jest w korpusie a nie w obiektywie. Od strony obiektywu (pomijając bowiem masę całego szkła, śrubokręt kręci się bowiem tak samo szybko) jest to tylko kwestia precyzji AF związana z zakresem ruchu pierścienia ostrości i tu zasada jest prosta:
- Szybki AF = krótki ruch pierścienia ostrości = większy błąd,
- Wolniejszy AF = długi ruch pierścienia ostrości = mniejszy błąd,
I tu generalnie im szkło jaśniejsze tym dłuższy ruch pierścienia ostrości bo głębia mniejsza co wymaga większej precyzji. A to czy wolisz plastikowego DA który nie przeżyja 5 lat czy wolisz metalową serię F która przeżyje Ciebie to już Twoja wola. Ja tam zdecydowanie bardziej wolę serię F, DA to niestety technicznie kiszka.

Zaleta szkiełek o ogniskowej 24-30 jest zaś to, że odpowiednio dobierając przysłonę zapominasz o ustawianiu ostrości bo i tak złapiesz wszystko w zakresie głębi, co do scenek w rodzaju reportażu miejskiego czy ślubu gdzie trzeba strzelać często z ręki świetnie się nadawało.
Dla przykładu Pentaxową M 28/2,8 na F8 i ustawionym na 3 metry łapie się wszystko od 2,5 metra do nieskończoności.
 

uszusz  Dołączył: 06 Wrz 2012
Sigma 30mm - af lepszy niż Pentax-F 50mm 1.7, szybszy i celniejszy (choć Px też szybki) oraz odrobinę cichszy. Nie ma żadnego pinokia jak się nie podtyka obiektywu pod samą twarz. Na brzegach tylko się dzieją cuda nawet na f8, ale nie do krajobrazu przecież ma być (choć bokeh na brzegach też szaleje). Plastyka, kontrasty podobne mają, 50tka może ostrzejsza delikatnie. Pewnie 50 i 85 Sigmy tylko lepsze.

A co do Samyanga 85mm to mi osobiście łatwiej nim trafić na 1.4 niż pięćdziesiątkami manualnymi 1.7/1.8, pułapka ostrości czy jak to się nazywa - sprawdza się z nim bardzo dobrze.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
SMC Pentax-F 50/1,7 na cropie daje kąt jak 78 czyli jak klasyczna portretowka, więc nie rozumie czemu ma być za wąsko? Jest właśnie idealnie

Dokładnie tak rozumuję. Myślałem jeszczeo dokupieniu tele konwertera 1.5 co dało by 115mm f2.6 i 78mm f 1.7 za ok 1200 zł. Poza tym chciałem poznać opinię użytkowników DA mimo że skłaniam się ku serii F. A sigma wiadomo świetny wybór ale kasa. Z afem ma być tak, że ma trafiać częściej niż ja na manualu. Nie jestem z tych co mierzą namiętnie bf ff i non stop wprowadzają korekcję do body.
 

uszusz  Dołączył: 06 Wrz 2012
Na giełdzie forowej widzę Sigmę za 1100 a do 85mm dozbierać tych parę stów :).
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
wariat133 napisał/a:
115mm f2.6 i 78mm f 1.7 za ok 1200 zł

Za ok 1500 zł można dostać używane DA 70/2,4 8-)
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
wariat133, ogólnie TC to nie jest dobry pomysł. Musisz pamiętać że poza światłem spada ostrość i rozdzielczość.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
TC omijaj z daleka jak chcesz je do 50mm podpinać. Tym bardziej gdy cena zbliżona do DA70 !

Jak miałbym na tym zarabiać, to krótka sigma z AF i 85/1.4 i 135/2.8 w manualu. Tym bardziej że takie 135mm za kilka setek kupisz.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
pipeman, Coś szerszego od 30 też by się przydało (np. ten tamron co już ma), czasem 30mm to za wąsko. Kiedyś robiłem zdjęcia na weselu gdzie do tańczenia były 2 sale które nie wiem czy miały 4x4m i z 30 dość ciężko było.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach