krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Pentax ES - nie rozumiem kilku rzeczy.
W piatek nabylem (przy okazji innej puszki) Pentaxa ES i do tego 3 obiektywy m42. Te obiektywy to SMC Takumar 55mm 1.8, Super Takumar 105mm 2.8 i Super Paragon 28mm 2.8. Po wyczyszczeniu body (bo elektronika szwankowala) dzisiaj postanowilem przetestowac nabytek i z 55tka wszystko pieknie, wskazowka pokazuje czas jak nalezy, reaguje na zmiane swiatla, przyslony itp. Po wkreceniu 105tki i 28ki wskazowka ucieka na sam dol (czyli 1 sekunde - czas maksymalny). 55tka ma dodatkowy, ledwo wystajacy bolczyk na bagnecie ktory trzeba wcisnac zeby przestawic z A na M, w pozostalych tego bolczyka nie ma (jest oczywiscie jeden duzy, ktory jest w kazdym).

Nie mam pojecia o m42, nigdy takich obiektywow nie mialem, ale to jakies dziwne.

Chcialbym jakos to rozwiazac bo bardzo mi sie ta pucha spodobala (samo body ponad 900 gram!!!!), o Takumarach nie wspomne (zdjec jeszcze nie widzialem, ale ich praca to sam miod) a Super Paragona podobno produkowal Kiron co tez jest pewnym plusem.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jak dobrze pamiętam to w ES do prawidłowego pomiaru trzeba przesunąć taki suwak po prawej stronie mocowania obiektywu (patrząc od przodu korpusu). Sprawdź też czy w tych obiektywach "źle działających), przysłona nie jest maksymalnie przymknięta.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Czyli działa Ci prawidłowo.

Mały bolczyk w SMC Takumar nie ma żadnego znaczenia.
Korpus ES ma już dźwignię machanicznego przeniesienia wartości przysłony (jest widoczna na górze w komorze lustra) a obiektywy serii SMC również tą dźwignię posiadają, dlatego pomiar światła z nimi jest w zasadzie stały. Starsze Takumary czy Super-Takumary już owej dźwigni nie posaiadają i do prawidłowego pomiaru trzeba przymykać obiektyw do wartości roboczej - owym suwakiem z boku korpusu.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Sprawdziłem i działa 😃 teraz tylko trzaskać fotki. Panowie wielkie dzięki i jak będzie kiedyś okazja to i jakiś napój chmielowy stawiam bo ten zestaw mnie rozkochał w sobie, aż się boję co będzie jak mój główny cel uruchomię

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach