babylock  Dołączył: 23 Maj 2007
Cóż może taka obecnie u tego narodu tradycja. Nie znam żadnego wyznawcy Judaizmu, więc to co nam się wydaje dziwne tam teraz to norma.

A tu Piotrków Tryb.



 
paweł p  Dołączył: 20 Lis 2008
Cmentarz na Górze Oliwnej w Jerozolimie wydawał mi się bardzo zadbany, więc może niekoniecznie to kwestia tradycji tego narodu.
 

Anno  Dołączyła: 04 Sie 2007
babylock, a może to nie "cecha narodowa" czy brak dobrej woli, tylko nieobecność i wieloletnie zaniedbania?

Dla przykładu: kirkut w Krzepicach, miejscowości, w której nie ma ani jednego Żyda (ostatni zmarł w latach 90-tych), a żeliwne macewy są obiektem westchnień złomiarzy :





W Częstochowie kirkut (leżący na terenie huty) straszył latami, potem go z grubsza uporządkowano, zaczęto inwentaryzację, a teraz znów zaczyna straszyć, bo huta umyła ręce, a ustronne miejsce ściąga meneli i niechętnych ustawie śmieciowej. Czy to wina Żydów?

I czemu ograniczać się tylko do wyznawców Judaizmu? Ten szablon można z powodzeniem zastosować do innych:

Unici o swoje groby zbytnio nie dbają (Łówcza).



Ewangelicy o swoje groby zbytnio nie dbają (Mąkoszyce).



Albo taki przykład, "drogi sercom Polaków" cmentarz na Rossie:



A Rossa to cmentarz o który próbuje się dbać.

Tak wyglądają cmentarze nieobecnych.

Czasem obecność też nie zapobiega zapomnieniu. Jest tu w okolicy ciekawy cmentarzyk choleryków (niestety nie mam zdjęcia). Nie ma ogrodzenia, nikt nie pali tam zniczy, spod liści sterczą przerdzewiałe resztki krzyży... A to są krewni lub przodkowie większości okolicznych mieszkańców, katolicy...
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Anno napisał/a:
Unici o swoje groby zbytnio nie dbają (Łówcza)

Aaaa! Przypomniałaś mi, że tam byłem.

Cytat
W dniu 21 IX 1939 roku w okolicy wsi złożyły broń otoczone przez Niemców resztki 75 pułku piechoty. Tu także dostał się do niewoli gen. brygady Antoni Szyling, dowódca armii Kraków.
Przez wieś w latach 1939-41 przechodziła radziecko-niemiecka linia demarkacyjna.
Rejon Łówczy był po drugiej wojnie światowej terenem walk z oddziałami UPA.
Cerkiew w Łówczy pochodzi z 1808 roku. W 1899 roku rozstała rozbudowana o babiniec oraz ośmiopołaciową kopułę zwieńczoną wieżyczką. Od drugiej wojny światowej pełni ona rol kościoła katolickiego.




I jeszcze okolice Zwierzyńca, nie pamiętam dokładnie miejsca.

 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
 
To ja podrzucę dwa miejsca:
Będzin- gdzie za wszelką cenę usiłuje się zapomnieć o tym, że przed wojna Żydzi stanowili połowę mieszkańców. Jeden kirkut jest zdewastowany, po drugim nie ma śladu- jest zalany betonem, a na nim stworzono skwerek:
1.

2.

3.

...oraz Proszowice, gdzie ktoś zauważył, że Żydzi to część historii, pozbierał resztki macew i zaopiekował się kirkutem:
4.

5.

6.
 

Anno  Dołączyła: 04 Sie 2007
W celu uzupełnienia poprzedniego postu wybrałam się na wspomniany cmentarz choleryczny. Okazało się, że byłam optymistką.
Po metalowych krzyżach (poniżej jeden z nich na skanie slajdu sprzed kilku lat) nie zostało nawet śladu.


Co do reszty, to wygląda ona tak:

Zachowały się resztki wału ziemnego otaczającego cmentarz


i zbutwiałe resztki krzyża


Tylko krzyż oznacza to miejsce


Kto nie wie, nawet nie domyśli się, że to jest cmentarz.
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
 

Anno  Dołączyła: 04 Sie 2007
Skoro już mowa o województwie śląskim i żydowskich cmentarzach, kilka zdjęć z kirkutu w Częstochowie:









 
marek777  Dołączył: 22 Maj 2011




 

jarekzx  Dołączył: 12 Lis 2014
Cmentarz ewangelicki przy ul. Cmentarnej w Bydgoszczy zniszczony,zaniedbany,zapomniany
1

2

3
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Przełamię konwencję, ze staro na nouveau.
Cmentarz w Szczecinie, dzielnica Dąbie.



 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)- wiem że to nie jest taki całkiem cmentarz, ale mnie kojarzy się jednoznacznie
1.

2.

3.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Anno napisał/a:


...

Unici o swoje groby zbytnio nie dbają (Łówcza).

...


Potomków brak. Ostatnio była akcja sprzątania i renowacji nagrobków. Stały się czyste i jasne - bez mszanej patyny.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Cmentarz w Nowym Bruśnie.
Jedna z Madonn.

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Miszczu przegięliście z przeszkadzajkami -zbyt przyciągają wzrok.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Niekumaty Burak, trochu poprawiłem WB . Czy tak nie lepiej ?

 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
rychu napisał/a:
Miszczu przegięliście z przeszkadzajkami -zbyt przyciągają wzrok.


Cóż poradzić jak krzaczorami zarosło a i jaśniejszego szkła to ja nie mam, aby papierową głębią ostrości je uciąć :)
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
TM_Mich napisał/a:
rychu napisał/a:
Miszczu przegięliście z przeszkadzajkami -zbyt przyciągają wzrok.


Cóż poradzić jak krzaczorami zarosło a i jaśniejszego szkła to ja nie mam, aby papierową głębią ostrości je uciąć :)


A mnie, właśnie takie niby "zabałaganione" nadzwyczaj się podoba. To TEN klimat w temacie tego zdjęcia. :-B
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
[quote="Kot72"]Niekumaty Burak, trochu poprawiłem WB . Czy tak nie lepiej ?

Lepiej. Dziękuję.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach