mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
daśko napisał/a:
mbs napisał/a:
Zaśmiecasz wątek, kombinując jak baba w golone/strzyżone, by jej było na wierzchu.

A świstak siedzi i zawija w sreberka...

Oczywiście matówki z klinem i rastrem zawija.... :mrgreen:

Ja zawinąłem zamiast chinki matówkę z ME- super - jest prawie super.
Prawie, gdyż matówka była mocno spostponowana przez właściciela uszkodzonego body.
Młody zamiast sprzedać całe body, uparł się, że da mi samą matówkę, no i zanim dojechałem zdążył wyciąć ją nożycami do kurczaka... - prawie pod wymiar... :mrgreen:
Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Mając brudną i porysowaną matówkę w garści zrobiłem kilka doświadczeń:
1 -alkohol izopropylowy i etylowy oraz ich mieszanka z eterem nie szkodzą matówce.
2 -pędzelek z białego włosia potrafi zostawić mikro ryski!!!
3 - zabrudzenia w obszarze klinów można spokojnie wyczyścić w myjce ultradźwiękowej.

A teraz co ważne dla potencjalnych kupców chinek - lepsza murzynka po nożycach od kurczaka. Lepsza to mało powiedziane. Zniknął gdzieś wkurzający błąd różnicy pomiędzy potwierdzeniem AF, a widocznym na matówce "zestrojeniem klinów". Krótko mówiąc jest piknie, a matóweczka z MS-super jasna tak, że aż się zastanawiam czy faktycznie ta z "kacowego oka" może być na tyle lepsza, żeby warto było kupić...
No i jest jaśniej - 1 EV trzeba było przestawić...
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
skoro
mbs napisał/a:
- 1 EV trzeba było przestawić
to chyba jednak jest ciemniejsza: do czujnika dociera mniej światła, aparat wydłuża czas (niepotrzebnie) i zdjęcia wychodzą za jasne. no chyba że się pomyliłeś i chciałeś napisać:
Cytat
+ 1 EV trzeba było przestawić
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
Czy ktoś próbował przeszczepić matówkę z RICOH'a do kiksa?
Trudna to może być operacja?
To chyba niemądre pytanie?
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
Sama wymiana matówki w K-x to żaden problem. W wątku masz mnóstwo informacji i linków jak to zrobić.
Kilka, może kilkanaście stron wcześniej jest ktosik przeszczepiał i był zadowolony. Prawdopodobnie matówka w tamtym Ricohu była niewymienna i pozyskanie matówki skończyło się dla analoga śmiercią.

ps zerknij na stronę 30 tego wątku
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
Dzięki "verc" za pomoc, faktycznie jest:)
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
pyciar napisał/a:
skoro
mbs napisał/a:
- 1 EV trzeba było przestawić
to chyba jednak jest ciemniejsza: do czujnika dociera mniej światła, aparat wydłuża czas (niepotrzebnie) i zdjęcia wychodzą za jasne. no chyba że się pomyliłeś i chciałeś napisać:
Cytat
+ 1 EV trzeba było przestawić

A wiesz, że masz rację! :shock: - ewidentnie korekcja w plus. :lol:

[ Dodano: 2013-04-26, 15:19 ]
Po wymianie chinki matówkę z ME- super i stwierdzeniu wielkości różnicy, zapolowałem ma chwaloną przez Was Minoltę x300. Trzeba było nieco poczekać na sztukę uszkodzoną, ale w końcu trafiła się. Sprzedający potwierdził dobry stan matówki, więc przyklepałem aukcję i za niecałe 60 zł po kilku dniach miałem w rękach "złotego gralla właścicieli obiektywów manualnych". Wyjęcie wymiennej matówki Z Minotlty, nie przedstawia żadnego problemu. Następnie trzymając w samozaciskowych szczypcach chirurgicznych wyprałem ją w myjce ultradźwiękowej ( woda+płyn do naczyń). Po opłukaniu i osuszeniu w absolutnie czystej ściereczce z mikrofibry, okleiłem ją Z OBU STRON!!! folią ochronną zdjętą z zakupionego właśnie dekodera DVBT.
Folia taka jest stosowana do zabezpieczania powierzchni nowych monitorów, telefonów komórkowych i szeregu urządzeń domowego użytku, a jej zaletą jest dobre trzymanie przy absolutnym braku pozostałości kleju po zdjęciu.
Na papierze milimetrowym skopiowałem rysunek prezentowany na początku tego wątku, ustalając przesunięcie "linii środkowej" na grubszej kresce kratek papieru.
Na tak przygotowanym szablonie ułożyłem matówkę Minolty i po dokładnym ustaleniu pozycji delikatnie naciąłem ją skalpelem, zaznaczając miejsce języczka.
Mając w ten sposób wytrasowaną matówkę, do odcięcia nadmiaru materiału użyłem ręcznej piłki modelarskiej z ostrzem "Valroble No3", pozostawiając języczek.
Ze względu na grubość skalpela, tak wycięta matówka była nieco większa, a zatem konieczne jest jej dopiłowanie. I tu kolejna modyfikacja - zamiast papieru ściernego który brudzi krawędzie i pozostawia na powierzchni ziarna mogące zarysować delikatną matówkę, użyłem drobnoziarnistego pilnika do stali oznaczonego Nr4. Pilnik powinien być nowy - koszt ok.14 zł. Po uzyskaniu w pomiarach suwmiarką właściwego wymiaru, należy pilnikiem przeciągnąć wzdłuż opiłowywanych krawędzi, by zdjąć grad.
W tym momencie następuje kolejne, tym razem dwuetapowe mycie matówki, przy czym dopiero przed drugim myciem zdejmujemy folię zabezpieczającą (pierwsze mycie usuwa opiłki z krawędzi).

Matówkę osuszamy, zakładamy do aparatu i przed pierwszym spojrzeniem w wizjer podpieramy szczękę, gdyż niepodparta opada na glebę!
Widok jest obłędny, a precyzja ostrzenia nieporównywalna do żadnej innej matówki jaką widziałem w Pentaxie. Ustawienie wskaźnika ostrzenia absolutnie w centrum, wyrównanie przesunięcia obrazy na klinach daje natychmiastowy pik automatyki. Nie ma BF, czy FF, zaś spokojne, bezproblemowe ostrzenie możliwe do przysłony 5.6 (używam wyłącznie pełnej muszli ocznej).

I teraz uwaga! Zarówno matówka z MESuper jak i matówka z Minotlty x300 nie mają gładkiej powierzchni na stronie "nie matowej". Strona przeciwna do matowej, jest pokryta bardzo delikatnymi krążkami, podobnymi do soczewki Fresnela ( może właśnie taką rolę one spełniają. Obie powierzchnie matówki można uszkodzić zarówno paznokciem, jak i brudną dłonią, czy pędzelkiem z białego zwierzęcego włosia ! - sprawdziłem!!!
Zatem wszelkie czynności czyszczenia takich matówek powinny być wykonywane w płynie.
Może nim być alkohol etylowy, także mieszany z eterem (o czym w instrukcji SPOTMATIC-F), lub zwykła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Proszę nie brać na poważnie opowieści o rzekomej wytrzymałości matówek na niedelikatne traktowanie, gdyż nie potwierdzają się w praktyce.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Czy matówka do k-x, ma takie same wymiary jak k-5/k-30?
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
Motyl napisał/a:
Czy matówka do k-x, ma takie same wymiary jak k-5/k-30?

Z dostępnej oferty matówek, wynika, że nie są identyczne.
Katz Eye proponuje matówki do K-x razem z K100, K200 i K-r,
natomiast K-5 i K-30 stanowią odrębna grupę, a więc...
niemal na 100% wymiary matówek dla tych grup się różnią.
Porównaj sam http://www.katzeyeoptics....cat_pentax.html
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Motyl napisał/a:
Czy matówka do k-x, ma takie same wymiary jak k-5/k-30?
Nie - inne wizjery, inna matówka.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Dzięki :-B
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
hej, sorry że się podpiąłem, ale mam pytanie. Z jakimi aparatami matówka z k-x jest kompatybilna? Jakieś źródło ? :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
czyli do k-10 nie pasuje
:-( , dzięki za szybką odpowiedź. pozdrawiam
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Niekoniecznie, w K10D jest mniejsza niż w K100D/K200D/K-r/K-x. Można sobie doszlifować boki. W K10D matówka ma wymiary 25x17,5mm, w K100D - 26x18mm.
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
Mam pytanie do bardziej obeznanych użytkowników K-5tki, którą matówkę byście polecili do K-5 ale tylko z oryginalnych matówek Pentax'a.
Chodzi mi o konkretny model matówki np: ML-60, MF-60, ME-60 MI-60 itp itd, która byłaby najlepsza do ogólnych zastosowań z AF i Manual.
Będę wdzięczny za jakąś mądrą podpowiedź :-B

Dziś dzwoniłem do serwisu Apollo z zapytaniem o wymianę matówki no i oczywiście wymienią mi na nową ale na taką, jaką miałem zainstalowaną fabrycznie.
Za żadne pieniądze nie włożą innego modelu, koniec i kropka.
Tłumaczyłem kompetentnemu człekowi, że chcę zamówić oryginalny produkt Pentax'a, tylko inny model niż dotychczas użytkowany w moim body, a on na to, że w apollo tego nie zrobią za żadne skarby świata. No cóż, serwis wiadomo wszystkim, jakie mają podejście do klientów.
Mam ich głęboko gdzieś .......
Choć trzeba przyznać, że ceną biją wszystkie pseudo sklepy internetowe, u nich nowa matówka do K-5 z wymianą to koszt 100 złotych a np w takim sklepie, jak fotozakupy.pl koszt samej matówki to 229 plus wysyłka.
Następny minus apollo to to, że trzeba czekać na tą matówkę nie wiadomo, jak długo??, no ale ww sklepie też nie mają od ręki i o 150% drożej :-/ niż w ASO.

Ja zamierzam kupić nową, oryginalną matówkę na ebay.com od pewnego Japończyka, za około 53/55$$ łącznie z wysyłką do PL, kurcze, tylko nie wiem na którą się zdecydować??.
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
K-5 mam od niedawna ale matówka, czy w tym modelu czy w innym, nie ma wpływu na AF. Na niej pojawia się tylko informacja o "punkcie" w którym akurat jest ostrość. Rożne typy matówek oryginalnych, a właściwie widocznych linii na niej, pomagają w kompozycji. A do manualnego ostrzenia to tylko taka z klinem/rastrem. Na oryginalnych do K-5 przy MF i tak ostrzysz na oko (lub na potwierdzenie przez puszkę).
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
"Zaimportowałem" matówkę z aparatu RICOH XR500 do cyfrowego K-X.
Ma piękny skośny klin i raster. Była nieco większa niż ta z cyfrówki ale po przycięciu zwykłym nożem do tapet i spiłowaniu krawędzi papierem ściernym działa!:)
Wydaje się, że ma podobną jasność, nie wprowadzam korekt naświetlania.
Działa już przez pół roku:)
Zastanawiam się jaki "przeszczep" z "analoga" zafundować do cyfrowego K-5?
Jakie Macie "przeszczepione" matówki z klinem i rastrem w tym modelu?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Do siebie mam docięte wszystkie z LX
SB-21 - sam klin
SC-21 - klin i raster
SD-11 - tylko krzyż celowniczy, najjaśniejsza z możliwych stosowana do astro i makrofotografii

Nie ma matówki uniwersalnej, każda miała swoje przeznaczenie i lepiej lub gorzej pracowała z danymi szkłami.

tu masz listę to wiele wyjaśni.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Przepraszam, że wkleję za chwilę coś, o co pytałem w sąsiednim dziale, ale są na forum dwa tematy o matówkach z pomocami, a ten wydaje mi się jakiś aktywniejszy. Wklejam:

Jeśli z matówką z klinem mam leciutki front focus (znaczy - muszę ostrzyć minimalnie dalej niż pokazuje klin - to front focus jest tak?), to czy dobrze rozumiem, że mogę albo wymienić fabrycznie zamocowany w aparacie dystans na dostarczony razem z matówką, albo, jeśli ten fabryczny też był cienki, w ogóle włożyć matówkę bez dystansu?
Tak rozumiem instrukcje z focusing screen, ale tam jakieś maszynowe tłumaczenie z chińskiego na angielski jest i wolę się upewnić, że dobrze rozumiem "co poeta miał na myśli"...
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Znowu doszlifowałem matówkę z canona 5DII eg-s (matówka do jasnych szkieł <2.8) i powiem szczerze tandem tej matówki z potwierdzeniem z body jest świetny. Ostrość ustawia się błyskawicznie i celność z moim falconem 85 to około 80-90% w dobrych warunkach oświetleniowych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach