kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
:-B Napoleon Bonaparte

Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Scaliłem z istniejącym wątkiem.
 

fis  Dołączył: 16 Lut 2011
bagnet BP pod K-r
Czy styki aparatu trzeba jakoś odizolować od metalowego bagnetu obiektywu żeby nie spowodować jakiś zwarć w korpusie?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
fis, raczej styki na powierzchni bagnetu żadnych zwarć nie spowodują (w przeciwieństwie do dwóch styków PZ/SDM)- jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to ewentualne przeszkody mechaniczne- wystające "kontakty" mogą się blokować na śrubokręcie AF (ale nie muszą).
 

fis  Dołączył: 16 Lut 2011
Obiektywy pod Praktice nie miały śrubokrętu bo korpusy były MF. A styki PZ\SMD dotyczą aparatu? Choć wyświetliłem sobie obiektywy z symbolem K, M i tam są bagnety metalowe i nie ma żadnych zabezpieczeń odnośnie ewentualnych zwarć. A wiadomo, że u Pentaxa można wszystkie obiektywy podpinać z sytemu. I jestem teraz w sytuacji "chciałbym, a boje się..." :)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Śrubokręt- zaciąć się może w aparacie; PZ/SDM tamże.
strona ze zdjęciem szkła PB- tam styki są dość zaokrąglone i nie wystają za bardzo...
http://www.heritagecamera...4337.13959e.jpg
Nie bój się, wkręcaj śmiało- najwyżej zepsujesz. ;-) Oczywiście, najpierw warto zastosować wspomniane przeróbki.
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
fis napisał/a:
Obiektywy pod Praktice nie miały śrubokrętu bo korpusy były MF. A styki PZ\SMD dotyczą aparatu? Choć wyświetliłem sobie obiektywy z symbolem K, M i tam są bagnety metalowe i nie ma żadnych zabezpieczeń odnośnie ewentualnych zwarć. A wiadomo, że u Pentaxa można wszystkie obiektywy podpinać z sytemu. I jestem teraz w sytuacji "chciałbym, a boje się..." :)


Nic się nie zablokuje. Zarówno w obiektywach sygnowanych Pentacon gdzie poza trzema stykami niema nic więcej na bagnecie jak i sygnowanych Carl Zeiss Jena gdzie dodatkowo występują 4 lub 6 śrubek (w zależności od obiektywu). Tak się składa że mieszkam niedaleko i bywam czasem w Lesznie więc jeżeli jesteś zainteresowany to możesz wymacać moje szkiełka. :mrgreen:
 

fis  Dołączył: 16 Lut 2011
Boha napisał/a:
... Tak się składa że mieszkam niedaleko i bywam czasem w Lesznie więc jeżeli jesteś zainteresowany to możesz wymacać moje szkiełka. :mrgreen:


Odpowiedź poszła na priv...
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Witam

A jak wygląda sprawa ze stykami z obiektywów z praktici?
Nie może znaleźć informacji na ich temat ale czy nie można by ich wykorzystać/zaadoptować z korpusem pentaxa.
Tak, wiem że są z innej strony.
 

fis  Dołączył: 16 Lut 2011
Tez myslałem o tym, nawet chciałem zakupic jakis uszkodzony korpus do sprawdzenia by nie skichac czegos w swoim, ale jakos zapał upadł... :)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A masz rozpiskę wyprowadzeń z praktici? Nigdzie nie mogę znaleźć.
 

fis  Dołączył: 16 Lut 2011
Nie mam niestety
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Wygląda na to że po raz pierwszy zastosowano to w Praktica B200.
Niestety moja wiedza w tym temacie jest dość nikła by coś z opisu wywnioskować. Gdzieś mi przemknęło że część "bebechów/elektroniki" mogła być wzorowana na pentaxie.
Niestety nigdzie nie znalazłem by ktoś się zajmował stykami w PB->PK są one pomijane jak by nie istniały, więc może faktycznie szkoda na nie czasu.
Pogrzebie jeszcze w sieci ale mam wrażenie że to na nic.

... ciekawe jak to wygląda w PB-> inne systemy
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Styki w Prakticach serii B służą do podania informacji o przysłonie. W obiektywie z tego co pamiętam jest tylko drabinka rezystorowa wykonana w technologii hybrydowej. Miałem kiedyś BX20.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Czyli jak by jakimś niebywałym zbiegiem okoliczności rezystancje pasowały, obiektyw informował by body o ustawionej przesłonie o ile dobrze to rozumiem.

Czyli mogły by to być styki m1 i m2 z http://www.aohc.it/selart18e.htm

Gra wydaje się nie warta świeczki ale i tak trzeba by coś zrobić ze stykami jeżeli takowe są w obiektywie bo parokrotnie trafiłem na info że styki (obiektywu Praktica) lubią się zakleszczyć w "śrubokręcie" (body pentaxa).

[ Dodano: 2014-01-09, 22:07 ]
I faktycznie rezystancja się zmienia wraz ze zmianą przysłony.

Styki 1 2 3



Może się komuś przyda.
Ja na razie poszukuję jakiejś "dupki" co by ją można zaadoptować do mojego obiektywu... chociaż przyznam że mam lekki opory natury moralnej czy się za ten obiektyw zabierać ;-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Przepraszam że podbijam w taki sposób ale nie wiedziałem że posty mimo takich różnic w czasie pisania się łączą a być może znajdzie się Ktoś ze zbędną "dupką" z kita.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach