Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Jak rozebrać VIVITAR 70-210 mm 1:4.5 MC MACRO FOCUSING ZOOM
Koledzy, pomóżcie, poległem!!!

Nabyłem na Alledrogo VIVITAR 70-210 celem pozyskania z niego mocowania by przełożyć do innego obiektywu.
Co prawda myślałem że będzie prościej ... ale ja nie o tym...

Obiektyw wizualnie jest niczego sobie więc pomyślałem że spróbuję wyczyścić go z grzyba.
Oprócz samego grzyba było jeszcze mnóstwo innych niespodzianek, podsyłam zdjęcia...







Ale ja też nie o tym chciałem.
Otóż rozebrałem ile się dało, muszę dostać się do pierwszej soczewki bo grzyb jest na jej wewnętrznej powierzchni ale nie mam pojęcia jak, zdjęcia 4 i 5.Nie ma już nic do rozkręcenia a wszystko ciągle trzyma się "kupy" jak to rozebrać?






Możecie coś podpowiedzieć?
Młotka wolał bym nie używać :-)
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
nie znam tego obiektywu i na zdjęciach niewiele widać, ale jeśli to część tubusu z gumowym pierścieniem to pod nim powinny być śrubki :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Te trzy dziurki w pierścieniu to nie gniazda dla klucza specjalnego?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
plwk napisał/a:
Te trzy dziurki w pierścieniu to nie gniazda dla klucza specjalnego?


Tam była przykręcona jedna soczewka.

Ten pierścień jako jedyny się kręci gdy ruszam przodem obiektywu jak pompką (gdy zmieniam ogniskową)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sid Gotama, a od przodu próbowałeś ?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
powalos napisał/a:
Sid Gotama, a od przodu próbowałeś ?


Z przodu są dwie "dziurki", być może służą do otwierania. Tyle że obiektyw był chyba stuknięty z przodu i jest lekkie wgięcie, więc jeżeli trzeba będzie to odkręcać to może być problem ale oczywiście spróbuję.
Niestety nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać, nie mam po prostu pomysłu jak i czym. Dziurki są bardzo małe a i jakoś by obiektyw zabezpieczy.

 
berlingo  Dołączył: 18 Sty 2012
Jezeli od przodu to delikatnie odklejasz nalepkę z danymi obiektywu ta okragła i potem suwmiarka odkrecasz pierscien ,iezeli od tyłu to masz tam pierscien na 3 otwory kluczyk lub suwmiarka i odkrecasz ,ja swojego vivitara 70 -300 tak rozbieraŁem
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Okazuje się że od przodu ale z racji tego że był uderzony udało się odkręcić tylko o jeden zwój i niestety trzeba było go nawiercać i wydłubać.
Rozbieram go w celach "naukowych" więc liczę się z ofiarami.

Pod pierwszą soczewką jest druga ale tym razem na pierścieniu nie ma niczago co sugerowało by odkręcanie i dopiero teraz mam zagwostkę :-/


PS
Zastanawiam się czy tą przednią soczewkę można by wykorzystać do makro, jakość chyba była by lepsza od tych sprzedawanych po 20 zł tylko nie wiem jakie powiększenie. Pobawię się tym później :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach