Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Benek napisał/a:
Sensu nie ma, ale jest ORDNUNG!


A wiesz, o tym nie poyślałem... Mozesz miec racje :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To tak jak w ich kościołach. Przed wejściem bierzesz ogólnodostępny modlitewnik i podczas mszy śpiewasz psalm, którego numer jest aktualnie wyświetlany na ścianie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Niemcy ogólnie muszą mieć numerację i porządek. Nawet w reklamach u Anglosasów coś jest "the best" a u Niemców musi być "Nummer 1", ewentualnie "Testsieger" (zwycięzca testu).
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Za to anglosasi w sztukach walki w ogóle lubią wszystko nazywać po prostu po angielsku zamiast uczyć się trudnych azjatyckich słów. I w sumie jest w tym trochę sensu.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
plwk napisał/a:
To tak jak w ich kościołach. Przed wejściem bierzesz ogólnodostępny modlitewnik i podczas mszy śpiewasz psalm, którego numer jest aktualnie wyświetlany na ścianie.
Nie wiem czy piszemy o tym samym, bo nie byłem w niemieckim katolickim kościele. Ale w niemieckich kościołach protestanckich w widocznym miejscu stawia się tablicę, na której są wypisane pieśni śpiewane na nabożeństwie oraz numer introit, którego tekst jest zwykle (choć nie zawsze) zaczerpnięty z jakiegoś psalmu. To samo zresztą robi się w polskich kościołach luterańskich. Osobiście bardzo sobie te zwyczaje cenię. :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pisałem o wrażeniach z kościołów katolickich w Bremie.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
PiotrR napisał/a:
Za to anglosasi w sztukach walki w ogóle lubią wszystko nazywać po prostu po angielsku zamiast uczyć się trudnych azjatyckich słów. I w sumie jest w tym trochę sensu.


Niekoniecznie. Mój syn na treningach teakwondo posługuje się terminologia koreańską. Nie jestem pewien, bo nie znam brzmienia oryginalnego, ale chyba wymowa jest mocno 'zangielszczona' jedynie.
Osobiscie mam doswiadczenia z treningów aikido i kendo w Londynie i w kilku dojo w Irlandii - taże używa sie terminologii japonskiej, choc wymowa jest dziwna - Polacy wymawiają jednak bliżej 'oryginalu'.
Natomiast dla kolegi Brytyjczyka uprawiającego karate w wersji sportowej mae-geri nie istnieje - dla niego to jest front-kick.
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
To już zakrawa na Kung-Fu, ale po Polskiemu trza się uczyć, nie ma co gdybać.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Właśnie szukając jakiegoś programu do policzenia PITu trafiłem na coś takiego:

http://program-pit2013.com.pl/

Jest to pierwszy wynik z google'a. Jednak w tak poważnej sprawie jak podatki boję się skorzystać z produktu firmy, która tego produktu nawet po polsku opisać na swojej stronie nie umie...
Cytat
Podatnik, jaki otrzymał od swego chlebodawcy Pit11 powinien rozliczyć w PIT 2013 roku.

:mrgreen: :mrgreen:

A właściwie to na stronie ministerstwa finansów są jakieś e-deklaracje chyba...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
"Nie będą znalezione znaki specialne, za wyjątkiem" - z naszej wyszukiwarki. Dwa błędy w jednym zdaniu. Nie 'specialny' tylko 'specjalny', nie 'za wyjątkiem' tylko 'z wyjątkiem'.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
W końcu ktoś to zauważył.
Reszta użytkowników oblała test na spostrzegawczość.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
To trzeba było wcześniej pisać ;-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
albo nie korzystają z wyszukiwarki tylko po raz setny pytają o to samo ;)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Benek, gotowe
pyciar, może korzystają z googlarki i nikt poza pierwszy wiersz tej strony nie wychodzi...
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Mój ulubiony błąd znajduje się w zdaniu: "Nie dyskutuj o polityce, religii oraz innych, równie kontrowersyjnych tematach."
Jeśli uprzemy się, żeby odczytywać ten zapis dosłownie, musimy uznać, że równie kontrowersyjne co polityka i religia są wszystkie inne tematy i nie należy poruszać ich w dyskusjach. :-)
Powinno być o jeden przecinek mniej, czyli: "Nie dyskutuj o polityce, religii oraz innych równie kontrowersyjnych tematach."

Przy okazji: Cały regulamin pod względem interpunkcji wymaga solidnej korekty.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
mygosia napisał/a:
W końcu ktoś to zauważył.
Reszta użytkowników oblała test na spostrzegawczość.


No to żebym nie wyszedł na oblewającego test - znowu z naszej wyszukiwarki: "Żeby wyszukać wyrażenie, wpisz je pomiędzy 'cudzysłowiami'". Otóż nie 'cudzysłowiami' tylko 'cudzysłowami', bo mamy słowo 'cudzysłów' a nie *cudzysłowie.

Druga rzecz, z tego samego miejsca: "słowa muszą znaleść się w wynikach". Chyba 'znaleźć', nie *znaleść? :-)

Jakaś nagroda za spostrzegawczość dla Benka? Wagon kiełbasy, albo pudełko po butach wypełnione landrynkami?
:-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Benek, może chcesz plik z tłumaczeniami do analizy? ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dzięki. Ja jestem nieprzyzwoicie tolerancyjny dla błędów i usterek, nie nadaję się na korektora-stylistę. Ortografy natomiast same się podkreślają na czerwono w każdym edytorze tekstu. To zrobi każdy. :-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ortografy się podkreślają, ale interpunkcja, składnia, nieszczęsne imiesłowy już się nie podkreślają. :)

A jak chcę coś znaleźć na forum, to pytam google z dopiskiem site:pentax.org.pl - chyba najskuteczniejsza metoda.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
PiotrR, do tego masz googlarke zintegrowaną z forum..

[ Dodano: 2016-11-04, 11:40 ]
Dzisiaj będziecie mieli ortografy poprawione.

[ Dodano: 2016-11-04, 12:23 ]
No i macie. Przynajmniej wg słownika Hunspell

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach