kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
yusuf napisał/a:
kelus napisał/a:
Jak można zepsuć lub rozregulować aparat w trybie Debug Menu?

Przestawiając wszystko, co możliwe, na wartości inne niż fabryczne?


Tak robi moja córka 6-letnia. W K10D w Debug Menu pojawiają się 2 dodatkowe opcje, w tym jedna to test AF - niewiele jest do zepsucia.
 
ChrzanCzlowiek  Dołączył: 26 Sty 2013
A jak wejść w Debug Mode w K-5? Mój kit ma spory bf, skali brakuje :) potwierdzenie dla 50 1.7 miało delikatny ff i dało się wyregulować.

@plwk - test moim zdaniem jest spoko, ta czarna kreska na środku jest na tyle duża i otoczona białym polem że zawsze na nią ustawiam ostrość.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś z PK_Tether?
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
ponawiam temat, ten program się nie uruchamia, autor niedostepny. K5 czeka na regulacje AF :-/
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
Maxi 7, sprawdź wątek o PK_Tether, być może uda się jednak uruchomić program ;-)
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Byłem, czytałem i nie uruchomiłem, dalej jestem w czarnej d..ie
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Maxi 7 napisał/a:
ponawiam temat, ten program się nie uruchamia, autor niedostepny. K5 czeka na regulacje AF :-/
Program się nie uruchamia, czy nie widzi K-5? Która wersja PK_Tether?
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
przy próbie uruchomienia programu wyskakuje takie cuś https://lh6.googleusercontent.com/-r_hfVg6ptLU/Ussy42yoviI/AAAAAAAAASY/n99_fQ9k55o/w800-h640-no/Przechwytywanie+w+trybie+pe%25C5%2582noekranowym+2014-01-06+234048.jpg

[ Dodano: 2014-01-25, 19:51 ]
wersja jaka mi chodzi to 0.4.5 ale w niej nie ma tej regulacji :-(
 

wulfel  Dołączył: 12 Sty 2009
Wysłałem ci na pw informację jaką wersją poprawialem swoje K -5. Wersja którą podajesz jest chyba za "stara " ja używałem 0_6_5 i może trzeba odpowiednią wersję Microsoft .NET Framework
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Czy ktoś z Was próbował ciekawej metody regulacji AF w puszce, zwanej Dot.Tune, która została opisana tutaj ?

W skrócie polega ona na następujacych krokach:
1. Aparatem na statywie wyostrzyć w trybie LV na czymś kontrastowym, ustawionym w płaszczyźnie pionowej do osi obiektywu (może być karta testowa przyklejona do ściany).
2. Wyłączyć LV i przełączyć AF w tryb M (na obiektywie lub body).
3. Ustawiać mikroregulację krokowo (czyli -1, -2, -3) i naciskając spust do połowy sprawdzać, czy jest potwierdzenie ostrości w wizjerze. Znaleźć najmniejszą wartość mikroregulacji, przy której potwierdzenie zapala się w sposób pewny.
4. To samo, tylko w drugą stronę - znaleźć największą wartość, przy której jest potwierdzenie ostrości.
5. Ustawić mikroregulację na wartość pośrodku między najmniejszą a największą (czyli jeśli np. w kroku 3. znaleźliśmy -7 a w kroku 4. +3, to należy ustawić -2 i gotowe!

Metoda jest szybka i wygląda na skuteczną, oczywiście przy założeniu, że AF kontrastowy w trybie LV jest dokładny oraz, że w trakcie wykonywania procedury aparat oraz pierścień ostrości na obiektywie nie będą poruszone. I nie wymaga robienia testowych fotek!

Wykonałem ją na Sigmie 17-50 i wyszła mi korekcja +3 w zasadzie zgodna z tym, co ustawiłem wcześniej robiąc kilkanaście fotek metodą tradycyjną (która zawsze mnie męczyła i nigdy nie byłem pewien jej wyników).

Ciekaw jestem, czy ktoś z Was korzystał z tej metody i jakie były wyniki?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
janpa, sprytne, dzięki.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Nie wiem jak w innych pentaxach, ale w mojej 50'tce, potwierdzenie ostrości świeci albo nie (niestety nie miga, co wskazywałoby na opuszczanie obszaru ostrości).

Zrobiłem próbę i na Heliosie mam ostrość potwierdzoną od -3 do końca skali (-10), a na smc 18-55 (sprawdzane dla 18, 35, 55mm) średnio od +5 do -10
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
jarkar, patrzysz na zielony sześciokąt na pasku informacyjnym?
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Zgadza się - w mojej K-5 też w zasadzie albo jest potwierdzenie albo nie ma (ewentualnie zapala się z lekkim opóźnieniem i w następnym kroku zazwyczaj już się nie zapala). Wygląda to więc trochę inaczej, niż w filmiku z Canona zamieszczonym przez autora metody, ale to nie ma większego znaczenia.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
jaad75 napisał/a:
jarkar, patrzysz na zielony sześciokąt na pasku informacyjnym?

Owszem.
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
U mnie potwierdzenie działa w zakresie +7 -8 (35mm 2.8). Potwierdza także poza akceptowalnym przeze mnie poziomem ostrości - celowo "odstrajałem" za pomocą mf. Pomimo wszystkich ochów i achów ja cały czas twierdzę że w canonach które miałem af był precyzyjniejszy.
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
Hey
Dziś niedziela ... więc miałem czas żeby się "pobawić" K-5. Mam ją od miesiąca, przestrzeliłem sobie szkiełka i postanowiłem w jednym tzn w sigmie 17-70 2.8-4.5 wykonać ową mikroregulację. I ... kurde korekta w menu jest na szaro i nie można nic zrobić sprawdziłem jeszcze tamrona 70-300 i pentaxa 50 1.4 wszędzie to samo... w końcu wygrzebałem kita i tylko tam jest możliwość korekty.
Czy jest gdzieś coś do odznaczenia, zaznaczenia żebym mógł ową mikroregulacje wykonać w instrukcji niczego więcej nie doczytałem.

[ Dodano: 2014-03-05, 07:29 ]
Przepraszam za post pod postem, ale sam znalazłem rozwiązanie :P. Do regulacji AF w korpusie służy inna opcja tzn poz 26 w menu "C". Jeszcze nie próbowałem się nią bawić ale myślę, że będzie ok.
Pzdr
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Testowałem, i nic nie działa. Tzn. abo cały czas potwierdza ostrość, nawet jak dojdę do końca skali, albo wcale. Kręciłem zoomem, przysłoną (bo może za duża głębia ostrości?)- i nic. Kaplica.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Jaka powinna być odległość matrycy od celu w metodzie którą wkleił @janpa
Nie wiem czy dobrze pamiętam że jest to 40 x ogniskowa?
Mógłby ktoś potwierdzić lub poprawić jeżeli źle pamiętam.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Lens Align podaje 25x ogniskowa i ewentualnie 50x ogniskowa.

[ Dodano: 2015-04-18, 23:50 ]
http://michaeltapesdesign.com/lensalign.html
Kliknij w Distance Tool.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach