Co do portretu na Aps-c?
pentax FA 50/1.4
16% Complete
14 (16%)
pentax DA* 55/1.4
27% Complete
23 (27%)
sigma 50/1.4
11% Complete
10 (11%)
pentax DA 70/2.4
44% Complete
37 (44%)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
espresso napisał/a:
W Sigmie 85/1,4 HSM jest i szybko i precyzyjnie i celnie. Więc można.

Chybiony przykład dowodzący, iż nie masz bladego pojęcia o konstrukcji obiektywów. rzeczona Sigma 85mm ma tylko z nazwy, tyle ma bowiem TYLKO gdy ostrosć jest na nieskończonośc - potem to się zmienia. Taka konstrukcja definiuje zupełnie inne mozliwości konstrukcyjne.
Standardowe 50 czy 85 ostrzą przesuwając CAŁY układ optyczny bez zmiany położenia pomiędzy jego elementami.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Grzechotnik, ale po co to wiedzieć? Co mnie interesuje że obiektyw przy ustawianiu ostrości przesuwa cały układ czy tylko jego część? Jeżeli przy ostrzeniu na 2m obiektym zamiast 85mm ma 80/70/90 to czy jest to taka wielka strata?
Co mi po obiektywie trzymającym ogniskową przez cały zakres ostrzenia gdy będzie miał wolny, niecelny i nieprecyzyjny AF?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
k33l napisał/a:
Co mi po obiektywie trzymającym ogniskową przez cały zakres ostrzenia gdy będzie miał wolny, niecelny i nieprecyzyjny AF?
Poza szybkością, jedno nie wynika z drugiego. Taki FA77 jest bardzo celny na odpowiednim korpusie. Jest również tylko umiarkowanie wolny, w porównaniu do tego, jaki był np. na K10D.

 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Też mi się wydaje że dywagacje o rzeczywistej ogniskowej S85 do tego tematu mają się nijak. Jeśli komu pasuje 80~90mm to raczej nie będzie robił problemu. Zresztą portret to nie fotogrametria, gdzie znajomość skali odwzorowania [czyli m. in. ogniskowej] ma znaczenie zasadnicze, tu można odpuścić ;-)
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
Grzechotnik napisał/a:
espresso napisał/a:
W Sigmie 85/1,4 HSM jest i szybko i precyzyjnie i celnie. Więc można.

Chybiony przykład dowodzący, iż nie masz bladego pojęcia o konstrukcji obiektywów. rzeczona Sigma 85mm ma tylko z nazwy, tyle ma bowiem TYLKO gdy ostrosć jest na nieskończonośc - potem to się zmienia. Taka konstrukcja definiuje zupełnie inne mozliwości konstrukcyjne.
Standardowe 50 czy 85 ostrzą przesuwając CAŁY układ optyczny bez zmiany położenia pomiędzy jego elementami.


To naprawde do espresso ??? :mrgreen:
- Chybiony przykład dowodzący, iż nie masz bladego pojęcia o konstrukcji obiektywów -
:-B za przekroczenie granicy wlasnej samooceny :mrgreen:
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Cytat
Czy ktoś jeszcze oprócz Michu mocno poprze DA 55?


Robię wyłącznie DA*55.

I nie kuszą mnie inne ogniskowe (narazie).
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
espresso napisał/a:
nazirus2411 napisał/a:
Chybiony przykład dowodzący, iż nie masz bladego pojęcia o konstrukcji obiektywów
Pokaż chociaż jeden tylko mój post z którego by wynikało że mam chociaż blade pojęcie? Mnie interesuje wynik końcowy, układy optyczne znacznie mniej.


Nie przesadzaj , rozbawilo mnie takie - arbitralne - stwierdzenie , uznawane powszechnie za obrazliwe :-P Ponadto , stwierdzenie to , dowodzi wyjatkowej ignorancji piszacego ( tym bardziej ze to forum pentaxa , tu sie liczy bokeh i inne wazne aspekty obiektywow pentaxa ) . Tak na powaznie to po prostu zaplulem monitor , czytajac taki post dedykowany w twoim kierunku ( taki teoretyk zarzucajacy mona lizie ze krzywo trzyma kota :mrgreen: ) . Pozdrawiam 8-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Kiedyś napisałem, żeby espresso nie narzekał tyle na pentax'a, ale nie napisałbym, że jest ignorantem. Chyba Grzechotnikowi doskwiera "męcząca nadświadomość" i musiał się nią podzielić ;-)

Wracając do tematu - nigdy nie miałem, żadnego z tych obiektywów, ale gdyby mnie nie ograniczał budżet, to z ciekawości wziąłbym DA*55.
FA 50 i DA 70 są przyjemne, bo małe i lekkie, acz 50-tka jaśniejsza.
Sigma jest dla mnie zbyt wielka i ciężka, waży tyle co zoom. Do tego wcale nie jest jaśniejsza od DA*. Pytanie tylko na ile Sigma jest szybsza i ostrzejsza, i na ile to jest potrzebne przy portrecie?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Pytanie tylko na ile Sigma jest szybsza i ostrzejsza, i na ile to jest potrzebne przy portrecie?
Ostrość przy portrecie jest równie istotna, co w każdej innej dziedzinie fotografii.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Poza tym jak masz za ostro to sobie rozmiękczysz a jak masz mydełko to już nie wyostrzysz ;-)
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Nie ma co dywagowac o sigmie, bo jej nigdzie nie ma. Z da55 też nie tak łatwo. Da70 już wersji hd czyli prawie 500 drożej.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
komisarz napisał/a:
Nie ma co dywagowac o sigmie, bo jej nigdzie nie ma.
"Nigdzie", to zdecydowana przesada.
komisarz napisał/a:
Da70 już wersji hd czyli prawie 500 drożej.
Bez większych problemów można kupić SMC.
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Nie ma w całej Polsce w Sigma Pro Centrum.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
jaad75 napisał/a:
Ostrość przy portrecie jest równie istotna, co w każdej innej dziedzinie fotografii.

Zasada 1. jaad75 ma zawsze rację ;-)
Chodziło mi o istotność różnicy ostrości (rozdzielczości) między DA*55 a Sigmą,
a nie o istotność ostrości w ogóle.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
komisarz napisał/a:
Nie ma w całej Polsce w Sigma Pro Centrum.
To jeszcze nie znaczy, że "nigdzie"... :-)
Kuba Nowak napisał/a:
Chodziło mi o istotność różnicy ostrości (rozdzielczości) między DA*55 a Sigmą,
a nie o istotność ostrości w ogóle.
Jeżeli używasz przysłon typu f/1.4-2, to różnica jest tu zauważalna na korzyść Sigmy. Powyżej f/2.8, to faktycznie szkoda dyskutować.
 
Starzec Bogdan  Dołączył: 19 Sty 2014
Witam , a miał ktoś z Was doświadczenia z manualnym Voigtlanderem 58 f/1,4 przy portrecie , bo ostatnio widziałem ( w podobnej cenie), używkę DA*55 już za 2100 zł , czyli tyle ile mogę wydać.
Manual mi nie przeszkadza.
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Witam ponownie, dzięki za głosy; cała ta dyskusja sprawiła, że WYBRAŁEM (rzeczywiście przez duże W, niektórzy wiedzą o co chodzi :-) ), po drugie wybrałem - w piątek prawdopodobnie kupię smc K55/1.8
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Wszyscy polecali Ci współczesny model z ABS, kontrolą trakcji i automatyczną skrzynią biegów. A Ty postanowiłeś kupić klasyka bez wspomagania i z szybami na korbkę :-P
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Właśnie ;-)

Aż przekopałem internet w poszukiwaniu tego szkła, ale autorowi chyba chodziło o DA 55 :?:

S.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
sycamor napisał/a:
Aż przekopałem internet w poszukiwaniu tego szkła

Nie trzeba kopać, wystarczy wpisać K55/1,8 i wychodzi http://kmp.bdimitrov.de/l...al/K55f1.8.html ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach