asharia  Dołączyła: 19 Sty 2013
zakup drukarki - kilka pytan i watpliwosci
Chce kupic drukarke w celu zorganizowania sobie w domu mini-fotolabu. Czytam, ogladam, przegladam, szukam i ciagle mam watpliwosci, wiec w akcie desperacji poprosze Was o mala pomoc lub po prostu podzielenie sie swoimi doswiadczeniami. Mam upatrzonych kilka modeli plujek co - niestety - zrodzilo wiele pytan odnosnie samych drukarek, papieru oraz sposobu ich uzytkowania.

Nie podaje tutaj kwoty, jaka chce przeznaczyc na drukarke, zeby nie zamykac sie do rozmowy o konkretnych modelach do kwoty X. Po prostu staram sie wycenic ile trzeba przeznaczyc na zadowalajacy sprzet i ogolnie uzupelnic swoj brak wiedzy w temacie drukarek. Niestety drukarki to dla mnie temat nowy, wiec z gory wybaczcie jesli jakies pytania sie okaza "lamerskie" czy zle sformulowane.

Wiem tez, ze na niektore pytania znajde odpowiedz w sieci (nawet na tym forum) - i pewnie te odpowiedzi przeczytalam, ale nie zawsze byly one pelne i wyczerpujace temat.

Tak podsumowujac dla tych, ktorym sie ni bedzie chcialo czytac calego niniejszego wywodu:
Najbardziej zastanawiaja mnie modele L800 i MG5250. Dwa rozne przedzialy cenowe, wiec i jakosc obu sprzetow pewnie rozna. Chcialabym w jakis sposob moc sobie rozroznic, czy jest sens wydac prawie 800 pln wiecej - i jak to sie bedzie przekladalo na koszta eksploatacji i trwalosc samego sprzetu. A moze L100 lub L200 jest dobra alternatywa? (i tak podejrzewam, ze wiekszosc mi tu powie - bierz L800 i nie marudz).

Czego oczekuje od drukarki?
Taniego, trwalego i dobrego drukowania ;-) (wsyzstko w jednym, najlepiej za mniej niz 0 pln). Nie potrzebuje skanerow, duplexow i innych szmerow bajerow. Priorytetem jest druk, reszta to zbedna opcja (przezyje nawet bez wifi lub slotow SD).

Konkretniej - interesuje mnie druk 20x30 i 15x21. W moim upatrzonym i ulubionym fotolabie fotka 20x30 to koszt 2.50. 15x21 - 90 gr (na papierze kodak professional endura) + 15 pln / wysylka. Optymalnie chcialabym osiagnac mniej wiecej takie koszta (uwzgledniajac papier). Nie oczekuje ze drukarka w 100% wyprze wywolywanie zdjec w fotolabie, po prostu chce moc w domu drukowac w podobnych (lub nizszych) kosztach.

Obecnie jak sie rzucam na wywolanie fotek, to kompletuje partie po 200-300 sztuk i wysylam do fotolabu (powiedzmy raz na 3-4 mc) + w miedzyczasie moze kilka sztuk A4. Posiadanie drukarki byloby o tyle komfortowe, ze zamiast wywolywac spora partie zdjec raz na jakis czas, moge sobie systematycznie cos podrukowac i od razu poeksperymentowac z kolorkami. Czasem fajnie byloby wyskoczyc gdzies z aparatem i po powrocie od razu sobie zrobic wydruk A4 paru sztuk. Zakladam wiec, ze docelowo byloby to ok 20-50 wydrukow na tydzien (powiedzmy raz w tygodniu, czasem moze czesciej).

Rozumiem tez, ze plujki nie lubia przestojow. Trzeba drukowac, zeby nie zapychala sie glowica i takie tam. Z tego co czytam, drukarki maja jakis system przeczyszczania siebie. Plujka, ktora stoi nieuzywana sama sie przeplukuje (czy cos w ten desen) w celu zapobiegania zaschniecia dysz. Dzieje sie to - niestety - kosztem atramentu, ktorego schodzi calkiem sporo.

I tu pytania:
1. Czy wiec planowanie parti druku np raz w tygodniu przekresla sens kupna drukarki do domu? Jaki jest optymalny interwal miedzy wydrukami. Niestety tez na pewno beda zdarzy sie kilka dluzszych przerw, np. miesiecznych (nie zawsze jest okazja i mozliwosc zabawy foto).
2. Czy ilosc atramentu do czyszczenia da sie wyrazic np. w liczbie wydrukow A4 (np. 1 czyszczenie = ok x wydrukow A4).
2a. Chodzi mi o ocene, czy w zwiazku z czyszczeniem bardziej oplacalne jest drukowanie co dzien lub dwa nawet 2 fotek niz pozostawienie drukarki samej sobie na tydzien?
2b. Czy np. druk 5 sztuk co drugi dzien (zamiast 30 szt. raz w tygodniu) zalatwia problem wysychania glowicy?
3. Jaka jest mniej-wiecej zywotnosc takich drukarek (zakladajac uzycie niezlego jakosciowo tuszu)? Wiem ze tu duzo zalezy od sposobu uzytkowania etc, jednak... czy da sie w jakis sposob wysunac teze, ze niezaleznie od kosztow sprzetu, trzeba sie liczyc, ze wsio MOZE (ale nie musi) pasc po np. roku? (przewinelo mi sie na monitorze wiele opini, ze sprzet X po roku jest do wymiany - zarowno jesli chodzi o drukarki za 300 pln, jak i za 1k pln).
4. Czy jednorazowe uzycie gorszego tuszu (zamiennika) moze sprawic, ze sprzet wyladuje na zlomie?

Papier
I tu kolejna sprawa - chcac drukowac fotki musze miec papier. Domyslam sie, ze ciezko mowic o jakosci samej drukarki nie laczac tego z jakoscia papieru. Na kilku forach widzialam zestawienie wydruku na lipnym i dobrym papierze - roznica byla spora (zwlaszcza w kontrascie), niektore papiery przebarwialy zdjecie etc. Nie bede drukowac wszystkiego na najlepszych papierow, pewnie czesc mniej waznych zdjec wydrukuje na czyms gorszym i zachowam ku pamieci schowane w szafie, ale mimo wszystko - tu tez pare pytan mi sie nasuwa:

5. Czy moze byc tak, ze na jednym papierze fotka wyblaknie po miesiacu wiszenia na scianie, a na innym po roku lub dluzej?
6. Jaka jest +/- trwalosc dobrych papierow (w praktyce)?
7. Czy jest w ogole sens rozpatrywac papiery A4 w kwocie do 1 pln / arkusz lub tansze.
8. Czy na srednim/dobrym papierze sa szanse, ze fotki zamkniete w albumie czy kartonie (brak bezposredniego wystawienia na promienie UV i takie tam) pozycja np z 5 lat lub dluzej.
9. Widzialam sporo osob polecajacych papiery Epsona czy HP - jak taki papierek jakosciowo ma sie do papieru Kodak Professional Endura (jesli to sie da porownac). Wyczytalam, ze gramatura Kodaka = 235g/m2. Moze nawet konkretnie daloby sie porownac jakosc do tych przykladowych papierow:
http://allegro.pl/papier-...3905594913.html (255 g/m2 - 1.5 pln / arkusz A4 - bez wysylki)
http://allegro.pl/salon-e...3870593817.html (190 g/m2 - 1.148 pln / arkusz A4 - bez wysylki)

Drukarka
Zaczne moze od glupieto pytania:
10. Co to znaczy jakosc wydruku?
W zyciu na oczy nie widzialam wydruku z domowej plujki na papierze foto (probuje zorganizowac wsrod znajomych ow wydruk dla porownania). Ogladalam testy L800, gdzie rozwodzili sie nad przejsciami barwnymi miedzy kolorem X a Y. Ogladalam testy, gdzie porownywano szary kolor z tanich plujek i tak dalej. Ale tak w praktyce, amatorsko - czy to ma az takie znaczenie? W koncu nie mam tez w domu super monitora Eizo etc (posiadam delowego ips'a - U2412M i zyje), nie mam kalibratora i tez zyje. Takze skoro taki normlany user moze przezyc i nie zalowac jakosci miedzy super monitorem, a zwyklym monitorem - czy podobnie bedzie z drukarkami?

11. Czy niedokladnosc w odwzorowaniu przejsc miedzy barwami w tanich drukarkach bedzie uniemozliwiala wydrukowanie w miare poprawnego zdjecia?
12. Czy stojac 2 metry od zdjecia lub biorac fotke do reki zobacze, ze jedna drukarka drukuje dokladniej niz druga? (nie bede przeciez siedziec z mikroskopem i ogladac wydrukowanych pikselków). A moze te tansze drukarki nie beda mialy wlasnie plynnych przejsc i zamiast plynnego gradientu na fotce zobacze wyrazne pasy z roznymi kolorami?
13. A nawet konkretniej - jak bardzo rzuci sie w oczy rozncia jakosci wydruku miedzy drukara 4 kolorowa za 300 pln a 6 kolorowa plujka za 1200 pln. Patrzac przez chwile na dwa wydruki tego sameog bylibyscie w stanei powiedziec, ktore foto bylo drukowane lepszym sprzetem? A czy patrzac tylko na jeden wydruk (brak porownania) dalibyscie rade ocenic, czy to domowy hi-end(~1000pln) czy low-end (~300pln).
14. Na ile problemy z odwzorowaniem kolorow mozna skorygowac odpowiednim dostrojeniem zdjecia na komputerze?

Przejdzmy teraz do drukarki. Moja uwage zwrocilo kilka modeli plujek: Epson L800 (~1300 pln, posiada CISS), Epson L100 (~600 pln, posiada CISS), Canon Pixma MG5250 (~350 pln + opcjonalnie 150 pln CISS). Pierwszy model ma calkiem sporo zwolennikow (z tego co widze - nawet na tym forum), aczkolwiek taki kanoniak tez ma spore grono wielbicieli (i drugie tyle przeciwnikow).

Wg tego testu - http://www.chip.pl/testy/...e-a4/epson-l800 - na 1 komplecie tuszu daje sie wydrukowac 1800 zdjec 10x15 (900 szt 20x30 ~ 33 gr/fotka). Przeklada sie to wg autorow na 452 fotki A4. Org. tusze to niecale 50 pln / buteleczka, czyli org. komplet = 6x 50pln = 300 pln, co daje 66 gr za 1 arkusz druku A4 (koszty bardzo dla mnie akceptowalne!). Na tym forum doczytalam nawet, ze na komplecie tuszy da sie zrobic az 3000 fotek 10x15 -> link

Natomiast wg tego testu - http://www.chip.pl/testy/...e-a4/epson-l100 - na komplecie tuszu do L100 da rady rowniez zrobic 450 fotek A4, przy czym butelka kosztuje 28 pln i potrzeba tylko 4 kolorow). Minus - brak druku A4 bez marginesow. Wg testow L100 bije konkurencje pod wzgledem ceny wydruku na org. tuszu (jakosciowo niby tez niezla). Notabene troche to dla mnie dziwne, ze na mniejszej liczbie zbiorniczkow da sie uzyskac taki sam wynik.

15. Czy ktos moze potwierdzic lub zanegowac wyliczenia wydajnosci druku wg chipa? Gdzie jest haczyk?
16. Czy do epsona (L800 i L100) da sie zaaplikowac zamienniki? (czytalam, ze zabezpieczenie jest w postaci spisywaniu kodow z butelki. Nie wdawalam sie jeszcze w temat sensu i mozliwosci uzytkowania zamiennikow, ale chetnie poznam Wasze zdanie w tej kwesti)
17. Czy uzytkujac canona z zewn. cissem uzyskam podobne koszta? (chodzi mi tu rowniez o uwzglednienie atramentozernosci drukarki - koniec koncow nie udalo mi sie znalezc w miare rzetelnej informacji ile wyjdzie fotek A4 na jednym komplecie tuszu lub w przeliczeniu na jedna buteleczke (70ml) ).

Uff, troche tego wyszlo. Bede wdzieczna za odpowiedzi i podpowiedzi. ;-)
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Konia z rzędem temu/tej które przeczyta całość!

Choć z drugiej strony, ... idealna lektura na długie zimowe wieczory.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
asharia, matko jaki tasiemiec :mrgreen: w wielkim skrócie druk foto na atramentówce to,zawsze kiepski pomysł, choćby i papier najlepszy... Termosublimacja jest dla amatora chyba najlepsza, jakbys szukała drukarki 10x15 to całkiem zgrabnie i nie tak drogo HITI PhotoPrinter S420, w większym formacie to Altech MP III do 15x20 może... Te dwie znam i używam w pracy, bez zastrzeżeń.
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
ja na 99% biore canona mg 5350
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
arQ napisał/a:
w wielkim skrócie druk foto na atramentówce to,zawsze kiepski pomysł
Mógłbyś rozwinąć?

[ Dodano: 2014-01-24, 20:13 ]
arQ napisał/a:
jakbys szukała drukarki 10x15
asharia napisał/a:
interesuje mnie druk 20x30 i 15x21


[ Dodano: 2014-01-24, 20:19 ]
asharia, na X PPD były wydruki z L800, nie widziałaś?
Czytałaś ten wątek?
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=41208
I ten?
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=42364

Co do testowych wydruków z L800, to nie wiem, kto je teraz ma (Przemas?). Jeśli posiadacz się odnajdzie, to poproś go, żeby Ci wysłał, to przynajmniej zobaczysz jak takie wydruki wyglądają.

Ja mam L800 i jestem zadowolony. Jedyny minus to zazielenione głębokie cienie - ciekawe, czy kalibrator coś tu pomoże.

 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Generalnie stosunek cena papieru i tuszy do jakości wg. mnie jest słaby w przypadku plujki, może nie mialem kontaktu z prawdziwą atramentową cud-drukarką, ale jak dla mnie termo drukuje lepiej i taniej...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
arQ napisał/a:
Generalnie stosunek cena papieru i tuszy do jakości wg. mnie jest słaby w przypadku plujki
2,20zł za wydruk A4 255g/m2 (oryginał Epsona) to jaki stosunek?
arQ napisał/a:
jak dla mnie termo drukuje lepiej i taniej
Ale nie mówimy tutaj o popierdułkach 10x15.
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
arQ napisał/a:
ale jak dla mnie termo drukuje lepiej i taniej...

Chciałbym to zobaczyć, szczególnie to "taniej" :roll:
PS. żeby odpowiedzieć na pierwszy post trzeba by chyba książkę napisać
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
asharia, mam L800 i po mimo początkowych wątpliwości i ostrożności co do druku atramentowego - jestem bardzo zadowolony - jedynym mankamentem jak dla mnie jest to, że muszę L800 epsona odpalać pod Windowsem ale jest to do przeżycia (szkoda, że epson nie wypuścił sterownika pod Linuxa). Reszta jest super jakość, koszty druku oby służyła jak najdłużej - jestem zadowolony. A o resztę spraw pytaj ekspertów do druku :) bo ja to jestem początkujący i z przyjemnością czytam to co bardziej doświadczenie koledzy w tym temacie napiszą :)
 

DarekK  Dołączył: 05 Lut 2008
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
arQ napisał/a:
w wielkim skrócie druk foto na atramentówce to,zawsze kiepski pomysł, choćby i papier najlepszy..

w wielkim skrócie: masz jakieś wsparcie??

Koleżanko, do druku atramentowego zdjęć mniej niż 6 kolorów to raczej nie jest dobry pomysł, CISS + ceny oryginalnych atramentów - to wszystko przemawia za L800 :-) mam 1,5 roku i jestem zachwycowny. Papiery można kupić w paczkach po 100szt :-) nawet A4 (mam 2 paczki Iforda setek A4, kilka 13x18, mam też 2 paczki 15x20 Tecco.

Mam trochę zdjęć w ramkach za szybką, wiszą już z rok i na razie bez zarzutu.
 
asharia  Dołączyła: 19 Sty 2013
@Jarek Dabrowski - Na pepedzie mi umknal ten temat (zreszta srednio mnie wtedy interesowal ;-) .
Pierwszy link czytalam (chyba nawet tam wyczytalam wstawke, jakoby dalo sie wyrukowac 3k fotek 10x15 na l800). Drugiego nie widzialam - dzieki! Fajna lektura, chociaz wrzucone kolorowe skany sa takie dziwnie "kropkowane" (efekt skanu czy toto widoczne na wydruku?).

@Darek - tez fajne. Dzieki rowniez.

@Przemas - a te stery nie pingaja (sa deby i rpmy)?
http://download.ebz.epson...633961666e32b66
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
asharia, ooo to coś nowego nawet nie wiedziałem, że są. Jak szukałem to były tylko do p50 ;) fajnie - potestuję je dziś na Mincie :)

Yes yes - działa :) i to nawet całkiem nieźle :) :shock: :shock: - jestem zaskoczony bo nigdy Epson nie rozpieszczał użytkowników Linuksa. Jestem tylko ciekaw jak wygląda ładowanie zbiorników z atramentem - bo pod Windowsem wyskakuje okno do wklepania kodów :)
Ale tym się będę martwił później :) jak się atrament kończyć będzie ;)
 
asharia  Dołączyła: 19 Sty 2013
Cool. Kolejny plusik dla L800 ;-)
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
asharia, właśnie się bawiłem wydrukami z Gimpa :) spoko wszystko można ustawić rodzaj papieru/format/korektę kolorystyczną/ druk z ramką/bez no rewelacja :) bardzo miłe zaskoczenie :)
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
asharia napisał/a:
Widzialam sporo osob polecajacych papiery Epsona czy HP - jak taki papierek jakosciowo ma sie do papieru Kodak Professional Endura (jesli to sie da porownac).

Te papiery napewno są gorsze od endury ale są do kupienia lepsze papiery do plujek (barytowe)


[/quote]
asharia napisał/a:
Czy na srednim/dobrym papierze sa szanse, ze fotki zamkniete w albumie czy kartonie (brak bezposredniego wystawienia na promienie UV i takie tam) pozycja np z 5 lat lub dluzej.

Jest taka szansa a nawet w przypadku stosowania oryginalnych tuszy i przyzwoitych papierów rozciągnąłbym wytrzymałość do 200 lat... Chociaż..... obliczono to zgodnie z normą mówiącą - czego nie dodają - że zdjęcie zmieni kolor o około 30% a dla mnie osobiście to już jest śmieć - zaczynasz widzieć różnicę m. nowym i spłowiałym zdjęciem kiedy różnica przekracza 10-15%....

[/quote]
asharia napisał/a:
Czy moze byc tak, ze na jednym papierze fotka wyblaknie po miesiacu wiszenia na scianie, a na innym po roku lub dluzej?
Zgadza się, barytowe papiery potrafią trzymać naprawdę długo nawet na tuszach - zamiennikach ale w przypadku tuszy epsona nie musisz sie za bardzo martwić bo są one powlekane żywicą co daje im większą odporność chemiczną - płowienie wywołane przez UV jest jedynie częścią historii o płowieniu niestety.... dużo gorszy jest wpływ ozonu....
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jedyny minus to zazielenione głębokie cienie - ciekawe, czy kalibrator coś tu pomoże.
Pomoże, ale niestety nie color munki photo, musisz się rozglądnąć za urządzeniem które daje możliwość grzebania i ręcznego dostrajania profili np. spyder studio spyder print lub i1photo pro....
asharia napisał/a:
Czy ilosc atramentu do czyszczenia da sie wyrazic np. w liczbie wydrukow A4 (np. 1 czyszczenie = ok x wydrukow A4).
2a. Chodzi mi o ocene, czy w zwiazku z czyszczeniem bardziej oplacalne jest drukowanie co dzien lub dwa nawet 2 fotek niz pozostawienie drukarki samej sobie na tydzien?
2b. Czy np. druk 5 sztuk co drugi dzien (zamiast 30 szt. raz w tygodniu) zalatwia problem wysychania glowicy?

jedno czyszczenie to około 0,5-1ml tuszu zależnie od tego czy jest to czyszczenie na ządanie czy zaprogramowane. Dzisiejsze drukarki i np tusz L800 epsona nie ma problemu żeby zostawić drukarkę na dwa miesiące w kartonie - dobrze jest wyczyścić glikolem uszczelkę przed odstawieniem drukarki a nawet zalać odpowiednim roztworem miejsce gdzie głowica parkuje. Drukarka wykonuje czyszczenie zaprogramowane więc utraty tuszu nie unikniesz....
asharia napisał/a:
W zyciu na oczy nie widzialam wydruku z domowej plujki na papierze foto
i nie zobaczysz.... tzn niewiele będziesz widział....
asharia napisał/a:
Czy jednorazowe uzycie gorszego tuszu (zamiennika) moze sprawic, ze sprzet wyladuje na zlomie?
są tusze zamienniki które to potrafią.... używaj dobrych zamienników cone color inctec inkmate ocp lyson itp.

acha, jakość wydruku! skłaniam sie ku poglądowi, że plujki biją laby - chociaż jestem w stanie uwierzyć że istnieje papier który da lepszą jakość z laba niż z plujki. Wystarczy ściągnąć sobie profil z laba i porównać go w przeglądarce profili do profilu z twojej plujki - plujki zwykle dają większy gamut przejścia tonalne dla sześciokolorowca nie są dziś problemem jedynym problemem może być wydruk czarnobiały....
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Cytat
asharia napisał/a:
Czy jednorazowe uzycie gorszego tuszu (zamiennika) moze sprawic, ze sprzet wyladuje na zlomie?


Przy cenie 40pln za kolor / opakowanie 70ml - po co Ci zamiennik?
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
ostatnio trochę czytam trochę o drukarkach termosublimacyjnych czy ktoś z forumowiczow ma jakieś doświadczenia z drukarkami dnp, Sony, Mitsubishi, czy wogole opłaca się wydać ok 3k zł na drukarkę żeby zrobić w domu minilab czy efekt jest porównywany, czy da się drukować do 40 gr za szt. i ile naprawdę wytrzymać taka drukarka drukow

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach