Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
pich napisał/a:
Moja Canonowa wersja nie działała. Ale mowa była, że Nikonowska owszem

A mógłby ktoś potwierdzić, że 603 wersja NIkonowska działa z pentaxem i ma synchronizację 1/180 bez czarnych pasków na zdjęciu?

Znalazłem jeszcze coś takiego: tutaj

Miał może ktoś z tym doczynienia ?
 

Tedi1983  Dołączył: 16 Mar 2011
Potwierdzam!

YONGNUO RF-603 w wersji C1 z moim Pentaxem K-r niestety nie działa :(

Czy Nikonowska będzie działać i która N1 czy N3?

[ Dodano: 2012-02-19, 00:20 ]
TEST WYZWALACZY YONGNUO RF-603, RF-602 Z APARATEM PENTAX K-R
Kilka dni temu zdecydowałem się na zakup kompletu wyzwalaczy Yongnuo RF-603C1 do swojego K-r’a, sugerując się opisami wielu sklepów internetowych, iż jest on kompatybilny z Pentaxem. Kupiłem go więc bez wahania. Gdy do mnie przyjechał od razu wziąłem się za sprawdzanie czy wszystko działa i okazało się, że wyzwalacze w ogóle nie wyzwalają moich lamp. Ani Yongnuo YN560, ani Pentaxa AF-540 FGZ. Zadzwoniłem więc do sklepu gdzie kupiłem te wyzwalacze i powiedziałem o zaistniałej sytuacji oraz o tym, że nigdzie tak naprawdę nie mogę znaleźć konkretnej informacji, które wyzwalacze są na pewno kompatybilne z korpusami Pentaxa. Pan Krzysztof, który jest odpowiedzialny za firmę Yongnuo też nie był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na moje pytanie. Zasugerował, że może przesłać mi różne wyzwalacze tej firmy abym mógł sprawdzić ich zgodność z moim korpusem i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Zatem dzięki uprzejmości firmy Fripers.pl mogłem je dokładnie przetestować i postanowiłem podzielić się z Wami wynikami tych testów.


I. Wyzwalacz Yongnuo RF-603N1 (LS-2,5/N1)
- przy czasie synchronizacji 1/160 s oraz dłuższych - cała klatka jest doświetlona;
- przy czasach krótszych niż 1/160 s - lampy w ogóle się nie wyzwalają;

1. Lampa Yongnuo YN560
- lampa jest wyzwalana tylko w trybie M;

2. Lampa Pentax AF-540 FGZ
- gdy przełącznik jest ustawiony w pozycji ON - lampa jest wyzwalana tylko w trybie A;
Obie lampy tak samo działają, gdy wyzwalacz jest zamontowany do stopki aparatu, a na nim lampa.

Oto przykładowe zdjęcia – połączenie dwóch lamp Yongnuo i jednej Pentaxa:

Czas synchronizacji 1/125 s


Czas synchronizacji 1/160 s

II. wyzwalacz Yongnuo RF-603C1 (LS-2,5/C1)
Wyzwalacz jest niekompatybilny z Body Pentaxa. Lampy w ogóle nie są wyzwalane.

III. wyzwalacz Yongnuo RF-602N
- przy czasie synchronizacji 1/160 s oraz dłuższych - cała klatka jest doświetlona;
- przy czasach krótszych niż 1/160 s - lampy w ogóle się nie wyzwalają;
- zdarza się bardzo często samoczynne wyzwolenie lamp błyskowych (taki efekt jakbym nacisnął przycisk test)

1. Lampa Yongnuo YN560
- lampa jest wyzwalana tylko w trybie M;

2. Lampa Pentax AF-540 FGZ
- gdy przełącznik jest ustawiony w pozycji ON - lampa jest wyzwalana w trybie A, M, PTTL, lecz nie przekazuje sygnału TTL;
- gdy przełącznik jest ustawiony w pozycji WIRELESS - lampa jest wyzwalana w trybie MASTER PTTL, lecz nie przekazuje sygnału TTL;

Obie lampy tak samo działają gdy wyzwalacz jest zamontowany do stopki aparatu, a na nim lampa.
Oto przykładowe zdjęcia – połączenie dwóch lamp Yongnuo i jednej Pentaxa:

Czas synchronizacji 1/125 s


Czas synchronizacji 1/160 s

IV. wyzwalacz Yongnuo RF-602C
- przy czasie synchronizacji 1/125 s oraz dłuższych - cała klatka jest doświetlona;
- przy czasie synchronizacji 1/160 s - niecała klatka jest doświetlona;
- przy czasach krótszych niż 1/160 s - lampy w ogóle się nie wyzwalają;

1. Lampa Yongnuo YN560
- lampa jest wyzwalana tylko w trybie M;

2. Lampa Pentax AF-540 FGZ
- gdy przełącznik jest ustawiony w pozycji ON - lampa jest wyzwalana w trybie A, M, PTTL, lecz nie przekazuje sygnału TTL;
- gdy przełącznik jest ustawiony w pozycji WIRELESS - lampa jest wyzwalana w trybie MASTER PTTL, lecz nie przekazuje sygnału TTL;

Obie lampy tak samo działają gdy wyzwalacz jest zamontowany do stopki aparatu, a na nim lampa.
Oto przykładowe zdjęcia – połączenie dwóch lamp Yongnuo i jednej Pentaxa:

Czas synchronizacji 1/125 s


Czas synchronizacji 1/160 s

Uwaga!
Istnieje możliwość wyzwalania lampy Pentaxa w trybie M przy pomocy wyzwalaczy RF-603. W tym celu niestety musimy się zaopatrzyć w dwa zestawy wyzwalaczy RF-603N i RF-603C. Wówczas do korpusu należy podpiąć do gorącej stopki wyzwalacz RF-603N, a do lampy podłączyć wyzwalacz RF-603C. Taki mix działa bez zarzutu – dziwne, ale prawdziwe ;)

Oczywiście istnieje możliwość wyzwalania tej lampy przez Fotocele, lecz jeżeli chcemy mieć 100% skuteczność błysku to podobnie jak ja, musimy zaopatrzyć się właśnie w takie dwa zestawy wyzwalaczy.

Jeżeli ktoś będzie chciał abym przetestował jeszcze jakąś konfigurację lampy-wyzwalacze to piszcie. Wyzwalacze będę miał do poniedziałku (tj 20.02). Później muszę je odesłać z powrotem do sklepu.


 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Postanowiłem odkopać wątek bo na ostatnim spotkaniu Pentalibów nadal nie było pewności czy nowe RF-603 śmigają z naszym systemem.

Właśnie zamontowałem wersję N do K10D i lampy YN460-II i do 1/180s wyzwala mi na każdym trybie (P, A, T, M, X). Klatka naświetlona jest w całości.

Jedyny mankament to włącznik. Z zamontowaną lampą da się wyłączyć, natomiast włączenie wymaga wielkiej siły woli i 5-cio letniej praktyki Zen albo częściowego zdjęcia lampy.

[ Dodano: 2013-01-31, 12:46 ]
[extra info]
Gdzieś czytałem narzekania, że nie da się testowo wyzwolić lamp jeśli nadajnik nie siedzi na aparacie. Generalnie jest to prawdą, ale przypadkowo znalazłem banalne obejście. Wystarczy palcem zewrzeć dwa piny (środkowy i ten jeden samotny bliżej baterii) i rezystancja palca wystarcza by zmylić nadajnik by myślał, że siedzi na gorącej stopce.

Aby to działało na innych urządzeniach wystarczy prosta modyfikacja opisana tutaj.
 

Relaks  Dołączył: 04 Gru 2012
Tu są opisane te wyzwalacze jako N1 i N3,a ty opisałeś tylko N1 ?

http://www.systembank.pl/...,2882,2892.html

http://www.systembank.pl/...,2882,3947.html

A tu dochodzi jeszcze N2
http://www.ebay.com/itm/2...=item337d273e75

:-?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
N1 i N3 oraz C1 i C3 to są te same urządzenia różniące się dodatkowym kablem. Ja sobie dobrałem niezależnie kabel od C1 pasujący do Pentaksa. Także do Pentaksa dowolny N będzie śmigał.

Jedno co zauważyłem po dłuższym użytkowaniu, że w K10D nadajnik musi siedzieć w stopce w odpowiedniej pozycji. Lekkie przekręcenie (a delikatny luz jest) powoduje brak styku i zerwanie połączenia. Ustawienie na dobrej pozycji potrafi wyzwolić lampy przy okazji nawiązania połączenia.
Ot, taka mała niedogodność.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Typowa chińska stopka, identycznie jak w Tumaksach.
 

Relaks  Dołączył: 04 Gru 2012
dzięki za kablowe wyjaśnienie :-)
Pozdrawiam
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Czy problem wynikał tylko z powodu złego osadzenia nadajnika?

Pytałem już wcześniej o Yongnuo RF 603 i byłem na niego zdecydowany ale po powyższej lekturze mam rozterkę.

Chciałem dziś zamówić zestaw trzech RF603(C?). Jeden byłby podłączony do K-5 a dwa pozostałe mają odpalać Pentaxowego Metza 48 AF i Olympusowego Tumaxa 383.
Zastosowanie b.amatorskie - stół bezcieniowy(90%) + spontaniczne pstryki koleżanek.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Jeśli to pytanie do mnie to tak, jedyny zauważony przeze mnie problem to kwestia położenia nadajnika na stopce aparatu (K10D). 603 ma 2 zielone lampki: zasilanie i połączenie (migająca na pomarańczowo przy pracy). Jak ta od połączenia się nie świeci (należy sprawdzać po wciśnięciu spustu migawki do połowy, co wybudza ze snu po dłuższym nieużywaniu), to muszę lekko poruszyć (przekręcić w osi) nadajnik. Jest to różnica <1mm.

Przy moim amatorskim pstrykaniu nie przeszkadza. Ot, jak lampa nie wypali to poprawiam nadajnik i powtarzam. Nie testowałem z innymi Pentaksami - może mają o 0.1mm szerszy styk i nie będzie tego problemu.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Tak się zastanawiam czy nie wybrać RF 602. Tam chyba nie ma tego kabelka i ogólnie na Forum Pentaxa nic złego o nim nie wyczytałem. Współpracuje też zdalnie z lampami Yonguo.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Dla 602 trzeba stosować sztuczkę z półprzyciśnięciem by działało na 1/180s jak pamiętam. Dość dobrze jest to opisane na forum. Do tego pastylka zamiast 2x AAA.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
A czy ten kabel jest niezbędny do działania wyzwalacza? jak jest sam na sankach to nie powinien wyzwalać lamp??
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ale o jaki kabel chodzi? Bo czytam i nie ogarniam?

Marooned, tak szczerze to różnica między 1/180 a 1/160 jest znikoma, ba wręcz nie ogarniam ludzi którzy mi tłumaczyli że zmienili system z pentaksa (bo synchro ma 1/180) na canona (bo ma synchro 1/250 (czy jakoś tak)) tylko po to że w pentaksie nie mogli zatrzymać ruchu :shock: . Każdy kto ma jakąś wiedzę na temat błyskania porówna sobie czas trwania błysku do czasu otwarcia migawki i wyjdzie że migawka otwarta jest całą wieczność i w jednym i w drugim przypadku (a jak się nie umie tego wykorzystać to się powinno nauczyć). Błyskiem można zamrozić scenę i przy 5 i przy 10 sekundach tak samo jak przy 1/160. Jeszcze lepsze są synchro z 1/500 albo 1/1000 niektórych fotografów którzy potem ucinają dół zdjęcia (bo jest czarny) i tłumaczą że tylko dzięki temu udało im się zrobić takie ładne ujęcie... A już próba użycia hss to zatrzymania ruchu to kolejne nieporozumienie :-P .

Mniejsza, czy wytłumaczy mi ktoś różnice między 1/180 a 1/160 przy dzisiejszych możliwościach matryc gdzie te 1/3 czy mniej ev łapię się w naprawdę szeroki tolerowany zakres?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
darkduch, a w to nie wnikałem. Wypisałem tylko ogólnie znany problem by później Michciu76 się nie zdziwił. Jeśli nie używać trybu X tylko na manualu ustawić 1/160 to problem znika tak jak napisałeś.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ja nawet tego problemu nie byłem świadomy, dopiero jak tutaj napisaliście sprawdziłem i wtedy błysku nie ma na ostatnich pikselach, ja robię głównie na mieszanym (błysk + zastane) więc pewnie bym tego nawet nie zauważył (nawet używając X, czego nie robię), co innego w studiu, ale jak jest tylko błysk to czas otwarcia migawki tym bardziej nie gra roli :-P
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Chodziło mnie o ten kabel który nie pasuje do RF-603N i trzeba podczepić inny od wersji dla Canona.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ten kabel jest potrzebny jeśli chcesz wykorzystać 603 jako zdalnego pilota do wyzwalania aparatu. Jest on zbędny jeśli chcesz użyć 603 do wyzwalania lampy w momencie robienia zdjęcia.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Marooned napisał/a:
Ten kabel jest potrzebny jeśli chcesz wykorzystać 603 jako zdalnego pilota do wyzwalania aparatu. Jest on zbędny jeśli chcesz użyć 603 do wyzwalania lampy w momencie robienia zdjęcia.

Aaa wielkie dzięki :-B

Zamawiam więc wersję do Nikona pamiętając o tym, że czasem styki nie stykają.
Pilota nie potrzebuje - kiedyś zakupiłem jednego za 2 euro i do tej pory działa ;-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Na Kaszubskich Grzybkach testowaliśmy moje 603N i z innym pentaksem (nie pamiętam modelu) nie działało. Po porównaniu stopki okazało się, że są inne i wymagany do połączenia pin nie działa.



Zaznaczone 2 piny muszą być połączone (w nadajniku) by RF nawiązał połączenie. Nawet pośliniony palec do tego wystarcza. Można by się zatem pokusić o zwarcie tych pinów na stałe (trzeba by zbadać czy zwykłe zwarcie czy przez rezystorek) i wtedy RF będzie działał na dowolnej stopce zadowalając się środkowym pinem.

Pewnym zaskoczeniem dla mnie było, że dwa Pentaksy miały różne stopki - ciekawe skąd ta zmiana i jak się do tego mają lampy systemowe.

Nie miałem w rękach wersji C, ale też bym pokusił się o znalezienie pinów, które muszą być zwarte.

[edited]
I wszystko jasne.

Ten pin w Nikonie jest wykorzystywany do detekcji. Czyli jednak rezystorek by ograniczyć prąd.
 
keram7719  Dołączył: 30 Mar 2010
Wyzwalacze Yongnuo po mojemu:
http://pentax.org.pl/view...1111775#1111775

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach