kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Porównanie skanerów
Z racji rozpoczęcia przygody ze średnim musiałem zakupić odpowiedni skaner do tego formatu. Sprzęt produkuje dobre cyfrowe odbitki z kliszy 120 i postanowiłem sprawdzić jak będzie sprawował się z małym. No i mam dylemat... Mam teraz dwa skanery i nie wiem czy zostawić tylko jeden czy jednak obydwa. Dlatego zwracam się do forumowiczów o wskazanie obrazka, który jest według oglądającego lepszy. Prosiłbym także o krótkie uzasadnienie wyboru.
1.

2.

3.

Acha. Obrabiane według poradnika Alkosa- slajd do dng (RAW), potem odwrócenie wtyczką Alkosa i auto levels i na końcu zapis do .jpg.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ocenianie czegokolwiek na podstawie takich miniaturek powinno być ścigane z urzędu.
Jedno co widać, to jakiś paskuidny banding na pierwszym.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Jarek Dabrowski, kliknij na zdjęcie, a przekieruje Cię na stronę gdzie będziesz mógł wybrać inne rozmiary.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No jest, rzeczywiście. Proponuję jednak podać bezpośrednie linki do największych rozmiarów, żeby nie trzeba było się przekopywać.

Na pierwszym oprócz bandingu są jakby newtony (poziome prążki) ?
Trzeci skan najlepszy, ale chyba przejechany jakimś wyostrzaniem, bo dziwnie wygląda.

Ostrość na prawej części kadru poszła w krzaki, ale na wszystkich trzech tak samo, więc domyślam się, że tak już jest na kliszy.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Jarek Dabrowski, dzięki. Na trzecim faktycznie poszło w ruch podostrzenie przez VueScan. Do tego jeszcze pix.ie dołożyło swoje.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak z ciekawości - dlaczego nie wyrównałeś ekspozycji?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Michu, pierwsze dwa pojechane były na domyślnych ustawieniach skanera z powyłączanymi wszelkimi ulepszaczami. Trzeci obrazek to wyrównanie ekspozycji drugiego zdjęcia do pierwszego.
Chodzi mi o to, czy zostawiać jeden skaner do wszystkiego czy może jednak trzymać obydwa.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czyli "3" to w zasadzie "2"?
Za Jarosławem - jedynka przoduje w pokazaniu wad urządzenia, poza tym ma chyba więcej mchu i paproci, a i wydaje mi się, że mniej w cieniach widać na niej.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Michu, 1 jest z jednego urządzenia, 2 i 3 z drugiego. Z pierwszego nic więcej co widać wycisnąć się nie dało (zyskuję światła, to tracę cienie i vice versa). Dwa to skan z ustawieniami jak 1, a trzy to to, co udało mi się uzyskać z dwójki podczas skanowania.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sam widzisz, że jedynka jest rozchwiana emocjonalnie. To zła kobieta jest - będziesz miał tylko przez nią nerwy i frustracje, a na koniec doprowadzi Cię na skraj rozpaczy egzystencjalnej. Jeżeli to o nią Ci chodziło, to bez skrupułów usuń ją ze znajomych na Naszej Klasie.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
No właśnie, a to dobry wybór miał być... No nic, wiele nie stracę a to co zostanie to dobre wspomnienia w pamięci i PSE8 na kompie :mrgreen:
Lecz jestem zaskoczony co do wyników, bo są dokładnie odwrotne do tego, co słyszałem i czytalem wcześniej
Michu napisał/a:
Jeżeli to o nią Ci chodziło, to bez skrupułów usuń ją ze znajomych na Naszej Klasie.

Co też dzisiaj wieczorem uczynię ;-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
To rozwiej teraz tajemnice, jakie to sprzęty ?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
wuzet, tanie ;-) Reflecta iScan 3600 (1) i Epson 3200 photo (2,3).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach