wmorde  Dołączył: 04 Cze 2007
Czy ma ktoś zbędne ramki dystansowe -cieńsze od oryginalnej . Chodzi o te dostarczane razem z matówką z focusingscreen.com ( do K-5 ,K-7,K-30).
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Ja sobie wyciąłem takie z bloku technicznego. Można spróbować z różnymi grubościami papieru
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
A może po prostu wyciąć na ploterze z folii samoprzylepnej?
 

Bubsztyk  Dołączył: 07 Sty 2014
Jest to mój pierwszy post więc serdecznie wszystkich witam. Forum czytam od dłuższego czasu ale jak dotąd nie musiałem o nic pytać. Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem K20D, mam również manualny obiektyw Tokina 28-70 a lada dzień będę miał SMC Pentax - A 50 1,7 więc pomyślałem o matówce do manualnego ostrzenia.
Trafił mi się Ricoh KR10 za grosze i moje pytanie czy matówka z niego będzie dobra? Czy lepiej szukać czegoś innego?
 
berlingo  Dołączył: 18 Sty 2012
z ricocha kr 10 bardzo dobra matówka mam w swoim k 200 ma klin, odpowiednia grubość i jest jasna tylko żeby ją wyciągnać trzeba rozbebeszyć cały aparat łącznie z pryzmatem
 

Bubsztyk  Dołączył: 07 Sty 2014
RICOH najprawdopodobniej w pełni sprawny, wygląd też ekstra więc chyba nie będę go psuł.
Na giełdzie dałem ogłoszenie o zamianie na matówkę do K20D.
Ktoś chętny to zapraszam :)
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
berlingo napisał/a:
z ricocha kr 10 bardzo dobra matówka mam w swoim k 200 ma klin, odpowiednia grubość i jest jasna tylko żeby ją wyciągnać trzeba rozbebeszyć cały aparat łącznie z pryzmatem


Aż tak źle jest z rozbiórką tego Ricoha? Kurcze, właśnie się za to chciałem zabrać bo mam martwego dawcę.
 

Bubsztyk  Dołączył: 07 Sty 2014
berlingo napisał/a:
z ricocha kr 10 bardzo dobra matówka mam w swoim k 200 ma klin, odpowiednia grubość i jest jasna tylko żeby ją wyciągnać trzeba rozbebeszyć cały aparat łącznie z pryzmatem


Mógłbyś powiedzieć czy jakiś "specjalny" zestaw narzędzi potrzebny? Jakieś konkretne śrubokręciki bo mam jakieś małe które kiedyś sobie kupiłem do rozkręcania telefonu więc może wystarczą. Ale z drugiej strony nie chciałbym przerywać roboty bo mi czegoś brakuje, więc wolę od razu się zaopatrzyć w to co potrzeba.
 
berlingo  Dołączył: 18 Sty 2012
Zwykły zetaw małych bitów z castoramy za 2 dychy , najpierw zdjąc pokretla ,potem pokrywe górna, a nastenie wycagnac pryzmat i pod pryzmatem ukaze sie matówka
 

Bubsztyk  Dołączył: 07 Sty 2014
Dzięki za info, wczoraj udało mi się ją wyjąć. Prezentuje się ślicznie, obym nie spaprał czegoś podczas szlifowania.
Teraz tak, bo już przeczytałem ten wątek chyba 2 razy ale chyba tego nie zarejestrowałem.
W k20d mam wymiary matówki 25x17,5mm. Czy mam przesuwać centrum klina o ten 1mm w dół? Jak patrzę na swoją oryginalną matówkę to wydaje mi się że linie jakie są na niej naniesione pokazują centrum w osi symetrii. Jednak mogę się mylić.
 
berlingo  Dołączył: 18 Sty 2012
1 mm w dół bo potwierdzenie będziesz miał ponad klinem pozdrawiam
 

Bubsztyk  Dołączył: 07 Sty 2014
Ok, dzięki bardzo za pomoc.


Edit.
Operacja udana, niestety nie uniknąłem kilku błędów i mam delikatnie przesunięte centrum do dołu, tak jak bym nie potrzebnie obniżał to o 1mm. Jest jeszcze kilka rysek (niczym nie zabezpieczałem matówki podczas szlifowania), ale i tak efekt jak najbardziej pozytywny.

Dzięki za podpowiedzi.
 
berlingo  Dołączył: 18 Sty 2012
to ją obróć o 180 o i będzie git
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
1. Może i blondynkowe pytanie - czy na nieoryginalnej matówce wyświetlają się wszystkie punkty AF ?
2. Umknęła mi właśnie sprzed nosa naprawdę atrakcyjna cenowo minolta na allegro i zastanawiam się czy zamiast polować nie wiadomo ile na jakiegoś uszkodzonego dawcę matówki załatwić temat od ręki i nie kupić na ebay'u chińczyka za 20$. Swego czasu sporo forumowiczów kupiło w zbiorowym zakupie takie matówki (od niejakiego Struny). Jak wam się te matówki sprawdzają?
Pojedynczy klin 45st, podwójny 45st czy 180st - która najlepsza, najwygodniejsza w ostrzeniu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wito76 napisał/a:
czy na nieoryginalnej matówce wyświetlają się wszystkie punkty AF

Matówka to tylko ekran.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Ok, dzięki - plwk, zdaje się też kupowałeś swego czasu chińczyka u Struny. I jak opinie, da się na tym pracować?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To było jeszcze do DLa. Teraz rzadko używam coś manualnego a jak już to ratuję się LV.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
To ponawiam pytanie, która matówka z wcześniej podanych będzie najbardziej użyteczna?
Wiem, przeczytałem ten i jeszcze inny wątek na forum o matówkach, FS, Katzeye są the best, ale nie będę kupował matówki w cenie mojego body (K100Ds).
To nie wątek z HydePark, ale prywatnie mam dom do wykończenia i w tym momencie jeśli chodzi o fotografię to szukam kompromisów.
Za jakiś czas dopiero zainwestuję w coś lepszego, lepsze body a może i nawet inny system. Teraz kompromisy więc który chińczyk z baybaya będzie najużyteczniejszy?
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Właśnie zamontowałem używaną FS k3 do swojego k-x no i powiem, że wizjer bajka jak w ME Super ( no poza wielkością;).
Wyjąłem starą i beż żadnej dodatkowej podkładki wsadziłem FS i po szybkich testach wydaje mi się, że dodatkowej nie będę potrzebował ale to się jeszcze zweryfikuje.
Matówka bardzo jasna, przy 5.6 czy pierścieniach pośrednich, gdzie dużo światła się traci wszystko w jak najlepszym porządku- spokojnie dalej możemy korzystać z klina.
Potwierdzenie ostrości wsumie zgrywa mi się z klinem ale ostrzy się dużo pewniej niż na samo potwierdzenie, które mimo wszystko ma dość duży zakres na pierścieniu. Po kilku godzinach z matówka uważam, że to bardzo dobry zakup i chyba manuale na stałe zagoszczą na korpusie;)

[ Dodano: 2014-03-05, 23:25 ]
Po dodatkowej zabawie muszę przyznać, że manualne szkła zostały jednak zaprojektowane do matówek z klinem i rastrem. Teraz nawet na 1.7 można trafić kilka razy z rzędu :-D
 

wyska  Dołączył: 22 Lut 2014
Również przymierzam się do FS K3.
Nie wiem jak wygląda import w przypadku FS, bo wszystko zależy od tego jaką wartość wpiszą na fakturze. Oficjalnie powinno to wyglądać tak: +0% stawka celna + 23% VAT od wartości netto towaru + kosztów transportu do PL.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach