Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
jak wykalibrowac monitor LG
Witam

Od pewnego czasu planowałem wykalibrowanie mojego monitora, posiadałem gdzies w ulubionych stronke po polsku co i jak zrobic aby monitor mial dobre (PRAWIDŁOWE, fabryczne) nasycenie, jasnosc, kontrast itd aby zdjecia wydrukowane lub opublikowane zgadzały sie z tym co mi monitor pokazuje.
Strąnkę tą zgubiłem a potrzebuje takiej informacji tylko w jezyku polskim...

Jesli ktoś z Was miałby adres tej stronki lub rady jak ustawic monitor prosze o Prywatną Wiadomosc lub napisanie tutaj na forum.

Z góry Dziękuje
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
eh mozna zwiariowac z tym :/ nie wiem jak dobrze ustawic te parametry. Ustawie tak ze mi beda pasowały to znowu zdjecie na innym monitorze bedzie mialo zły efekt.

Potrzebuje jakiegos przyjętego standardu dla danego monitora ? gdzie szukac ?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Bomber napisał/a:
Ustawie tak ze mi beda pasowały to znowu zdjecie na innym monitorze bedzie mialo zły efekt.

No tego, to nie przeskoczysz. Chyba nikt oprócz foto-maniaków nie kalibruje monitorów pod wierne oddanie kolorów, tylko pod swoje widzimisię, albo wcale. :roll:
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Najprostszą metodą kalibracji jest użycie programu Adobe Gamma Loader. Kalibruje się trochę na oko ale lepsze to, niż wcale nie kalibrować. Dalej to o ile wiem już tylko kalibratory sprzętowe, czyli takie przykładane do ekranu.

Kalibrowanie nie ma nic wspólnego z ustawianiem monitora do upodobań czy widzimisię. Z samej definicji ma być obiektywne. Chodzi o to żeby w całym procesie obróbki zdjęć na skalibrowanym sprzęcie, widzieć te same efekty. Kontrast, barwy itd. powinny być takie same na dwóch poprawnie skalibrowanych monitorach. Jeśli tak nie jest, to jeden z nich (albo oba :mrgreen: ) nie są dobrze skalibrowane.

Jest ciekawy wątek na ten temat na fotopolis:
http://forum.fotopolis.pl...ighlight=#23913

Pozdrawiam,
Robert
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Może to było toto?1, 2
 

deuter  Dołączył: 29 Cze 2007

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach