Pentax DA 50mm f/1.8 czy F 50mm F1.7
Pentax DA 50mm f/1.8
36% Complete
8 (36%)
Pentax F 50mm F1.7
63% Complete
14 (63%)
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Pentax DA 50mm f/1.8 czy F 50mm F1.7
Witam
Przymierzam się do zakupu jakiejś 50 z AF. Czytam, oglądam zdjęcia i nie mogę się zdecydować. Waham się pomiędzy

DA50 1.8 a F 50 1.7. Cena jest zbliżona, ale:
- F - solidne, wielopokoleniowe wykonanie, masywność, ostrość i jakość optyczna
- z drugiej strony DA - plastik, ale za to lekki. Ostrością i jakością optyczną aż tak dużo seri f chyba nie ustępuje.
- F trochę lepszy AF? Ale z drugiej strony w DA dzięki mniejszej masie - szybszy?
- F - wielopokoleniowy - ale już niektóre kilka pokoleń mają za sobą :)
- DA nowy z gwarancją.
Który lepszy?

Do czego będę używał - głównie portrety. Czasami cała postać w pomieszczeniu w ruchu. Wprawdzie 50 to dla mnie trochę krótko a 135 za długo :), ale na 70/77 mnie na razie nie stać.

Kto może, niech wyrazi swoją opinię - może mi to pomoże w wyborze.

 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Z k-x to chyba bym brał da, obiektyw może wymagać kalibracji, a w k-x nie masz takiej opcji(chyba, że przez menu serwisowe, ale i tak kalibracja jest globalna)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Motyl napisał/a:
obiektyw może wymagać kalibracji


Obiektyw nigdy nie wymaga kalibracji.
Kalibruje się ZAWSZE czujnik AF w korpusie bo to on daje sygnał kiedy jest ostro. A ponieważ czujka AF jest na dole komory lustra, a matryca za lustrem to oba elementy muszą być właściwie skalibrowane, pomijam trzeci element czyli matówkę. Obiektyw zatrzyma się i wyostrzy tam gdzie mu każe czujka AF. Błąd może powstać jeszcze tylko z powodu zużycia i nadmiernych luzów w konstrukcji.

Sam obiektyw nie ma ŻADNEJ możliwości regulacji czegokolwiek, poza ustawieniem pierścienia ostrości we właściwym położeniu. Nie da się zmienić wzajemnego położenia soczewek by coś "skalibrować". Cały układ optyczny w stałkach to lity metalowy blok, oddzielnie przedni i tylny, oba wkręcone na sztywno w metalowy blok główny. Zoomy takich oddzielnych grup mają więcej.

Kiedyś dałem fotki rozłożonej 50 Rikenona,
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=44694
Tak wygląda praktycznie każda stałka, a Pentaxowe 50 od serii K do FA są w poza drobnymi szczegółami podobne. Nowe plastiki wolę pominąć milczeniem bo nie mam dobrego zdania o mechanicznej konstrukcji współczesnych szkieł.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Grzechotnik napisał/a:
Motyl napisał/a:
obiektyw może wymagać kalibracji


Obiektyw nigdy nie wymaga kalibracji.


Chyba nie do końca. Kalibruje się ZAWSZE układ - obiektyw i układ AF w puszce. Gdyby bylo tak, jak piszesz - to skalibrowanie puszki na jednym obiketywie (czyli sprawienie, że ostry obraz na czujniku AF pojawia się w tym samym momencie, gdy pojawia sie on na matrycy), rozwiązywalo by problem bledow AF w danej puszce Z KAŻDYM obiektywem, z którym ten problem występuje. Podobnie mikrokalibracja dostępna z menu dla jednego obiektwu działałby dla każdego, bo przy załozeniu, że kazdy obiektyw w pewnym momencie daje otry obraz a jedynym problmem jest nieskalibrowanie czujnika AF z matrycą, to ich skalibrowanie powinno działać dla każdego obiektwu.
Tak jednak nie jest. Ustawia sie rożne mikrokalibracje dla różnych obiektywów, także kalibracja "fabryczna" wymaga ZAWSZE posłania także szkła, lub kilku. Ba, czasem skalibrowanie puszki do jednego szkła wywołuje problem w innym, który przedtem problemów nie stwarzał - a przecież w konstrukcji obiektywu nic się nie zmieniło.
Weź tez pod uwagę, że na przykład Sigma wypuściła swój sławny USB dock, do którego podpina się TYLKO szkło i... kalibruje AF, w oparciu o zdjecia testowe zrobione konkretną puszką i rzeczonym szkłem.
Poza wszystkim innym, współczesne obiektywy, zoomy i stałki, to poza szkłem i systeme mjego montowania, takze sporo elektroniki komunikujacej się z puszką...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla układów mechanicznych tak.
Apas napisał/a:
Weź tez pod uwagę, że na przykład Sigma wypuściła swój sławny USB dock, do którego podpina się TYLKO szkło i... kalibruje AF, w oparciu o zdjecia testowe zrobione konkretną puszką i rzeczonym szkłem.

To jest do połączenia "programowego" jakim jest puszka z podpiętym obiektywem HSM.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Apas napisał/a:
Kalibruje się ZAWSZE układ - obiektyw i układ AF w puszce.


Powtórzę bo nie zrozumiałeś.
NIC W OBIEKTYWIE SIĘ NIE KALIBRUJE !!!
Po prostu - szkło ze stykami jest ROZPOZNAWANE przez korpus i kalibracja czujki AF jest indywidualna pod rozpoznany obiektyw. Coś jak z pamięcią foteli w samochodzie. Szkła nie rozpoznane mają kalibrację bez zmian czyli wspólną dla wszystkich. Jednak kalibracja w korpusie może mieć tylko jedną wartość dla danego szkła.

A owe urządzonko Sigmy pozwala na zapisanie danych kalibracji w czipie w obiektywie. A dlaczego taki wynalazek? Bo przypadłość zoomów to trudna do zgrania konstrukcja mechaniczna kilku ruchomych elementów objawiająca się różnymi odchyłkami dla różnych zakresów ogniskowych. Np na 28mm mamy minus 5, dla 50mm zero, a na 100mm już plus 8.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzechotnik napisał/a:
A dlaczego taki wynalazek? Bo przypadłość zoomów to trudna do zgrania konstrukcja mechaniczna kilku ruchomych elementów objawiająca się różnymi odchyłkami dla różnych zakresów ogniskowych. Np na 28mm mamy minus 5, dla 50mm zero, a na 100mm już plus 8.
USB Dock pozwala na zapisanie nie tylko odchyłki dla różnych ogniskowych, ale i dla różnych odległości ostrzenia i oczywiście nie służy tylko do kalibracji zoomów...
Generalnie jednak odnoszę wrażenie (graniczące z pewnością :-P ), że mylisz się w kwestii możliwości mechanicznego kalibrowania obiektywów (a przynajmniej części obiektywów).
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Lustro, a w temacie, DA 50 jest bardzo dobrym, ostrym i lekkim szkłem, niestety jak pisałem wcześniej trafiłem na AF, którego KJ chyba nie objęła... Jak przetestuje inne egzemplarze, i będzie oki, może niesmak minie... i na pewno bym kupował albo netem (10 dni, ponoć ma być i dłużej) albo dokładnie sprawdził celność AF-u... nie zrozum mnie źle, sam się na nie czaję, ale dopłata wobec A50/1.7 musi mieć uzasadnienie ;-)
 
KACPERO_1  Dołączył: 14 Lut 2014
a może da 55 mm ?
do portretów będzie lepiej ;-)
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
KACPERO_1 napisał/a:
a może da 55 mm ?
do portretów będzie lepiej ;-)


O tak, znacznie lepiej :) Dla kieszeni również - będzie znacznie lżejsza :mrgreen:
 
KACPERO_1  Dołączył: 14 Lut 2014
nie aż tak, w porównaniu do wspomnianych wersji limited, a widziałem że idealna używak była ostatnio w dobrej cenie
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Jeżeli już rozważasz 55 to nie lepiej Sigmę 50/1.4? Używanych krąży mało, ale i tak będzie tańsza niż 55/1.4.
A wracając do wcześniejszego dylematu stawiam na DA 50/1.8. Nowy, z gwarancją, niedrogi. Po co kupować za te same pieniądze starego śrupa?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Grzechotnik napisał/a:
NIC W OBIEKTYWIE SIĘ NIE KALIBRUJE !!!
To niestety nie jest prawdą. Obiektyw przekazuje do korpusu (elektronicznie oczywiście) tak zwany "offset" który to jest wykorzystywany przez układ AFa w korpusie. No i ten "offset" można modyfikować. :->
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Krzychoo napisał/a:
Jeżeli już rozważasz 55 to nie lepiej Sigmę 50/1.4? Używanych krąży mało, ale i tak będzie tańsza niż 55/1.4.


Nie no podsumujmy - nie rozważam 55 - tam było dużo uśmieszków i mrugania okiem. ;-) :mrgreen:
Z długiej listy obiektywów - jakie chciałbym mieć - 50 jest w czołówce i jest najtańsza :mrgreen:
Fotografuję - albo raczej staram się robić zdjęcia dla przyjemności - nie zarabiam na nich, więc wydatek nawet 700 zł to dla mnie sporo jak na hobby (dom, rodzina itd.). A jeszcze przed wakacjami chciałbym kupić plecak i statyw, a to też minimum połowa 50 :-(
 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
Lustro,

Też miałem podobny dylemat i kupiłem F 50mm.

Dlaczego ?

1. Jakość wykonania - F 50mm może i jest brzydki, ale ma metalowy bagnet a nie plastik, pierścień manualnego ostrzenia porównywalny z DA, ma pierścień przysłon (przydatny), w środku pewnie też plastiku jest znacznie mniej.

2. Jakość obrazu - cóż kupując taki obiektyw używa się go najczęściej na przysłonach 1.7/8 - 2.8 . F 50mm jest ostry już od 1.7 (może trafiłem na świetny egzemplarz, tyle że opinie w internecie użytkowników potwierdzają też tą tezę). Miałem okazję porównywać F 50mm z Heliosem 44K-4 na f 2.0 i radziecki produkt, który wcześniej uważałem za ostry mocno odstawał na minus od Pentaxa. Internetowe sample z DA na przysłonach 1.8-2.4 MZ nie są zbyt ostre - od f4 wygląda to dużo lepiej - ale nie po to chyba kupuje się jasną stałkę ? Kolory z serii F generalnie bardzo mi się podobają, ale to rzecz gustu. Bokeh oba szkła mają raczej porównywalny.

3. Słynny już AF - w F 50mm jest dość szybki (na K5II), celny i głośny. Według opinii w DA jest głośny, niecelny i szybki. Optyczni mocno krytykowali za to to szkło, na pentax forums też jakiejś narzekania były. Miałem z tej serii styczność z DA 35/2.4 i niestety trafił mi się egzemplarz z dużym front focusem (skali do korekcji zabrakło...) więc niestety coś "na rzeczy" jest.

Podsumowując - MZ F 50mm jest znacznie lepszy, jestem bardzo zadowolony z niego i rzadko zdejmuję go z body. Gwarancja jest jakimś argumentem za kupnem nowego szkła, z tym że kupując z drugiej ręki i tak mamy rok rękojmi.
Można się jeszcze zastanowić w nieco wyższej cenie nad używanym FA 50mm 1.4 albo 40mm/2.8 XS - tyle że to już zupelnie inne szkło i ciemniejsze. Ciekawy test 50tek jest tutaj http://www.pentaxforums.c...troduction.html
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Wynik ankiety obrazuje poziom złośliwości użytkowników forum ;-) remis bardzo pomaga w podjęciu decyzji :-P

Oczywiście żartuję, mimo remisu te kilka wypowiedzi bardzo mi pomogło.
Jak już dozbieram pieniądze, to będę szukał f'ki, ale tylko pod warunkiem odbioru osobistego i przetestowania (BF/FF). Jeżeli przez jakiś okres nie uda mi się nic trafić, to spróbuje z DA - w sklepie pewnie będzie możliwość przetestowania 2-3 egz.
To na razie tyle. Dziękuję za pomoc.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Lustro napisał/a:
remis bardzo pomaga w podjęciu decyzji :-P


E, jaki remis : 40:60%. ;-)
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Jestem za 50/1.7 moje ulubione szkło. Bajkowy bokeh z bombeczkami i ostrość.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
MarWoj napisał/a:
Lustro napisał/a:
remis bardzo pomaga w podjęciu decyzji :-P


E, jaki remis : 40:60%. ;-)


Przy takim rozłożeniu głosów wygrywa DA 70/2.4
 
KACPERO_1  Dołączył: 14 Lut 2014
to w porównaniu z tymi - to bezapelacyjnie :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach