jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Cytat
Serwis powiedział, że w tym modelu nie ma filtra więc trzeba wymienić matrycę.
W tym modelu z całą pewnością jest filtr dolnoprzepustowy (jak i inne), natomiast możliwe jest, że są zintegrowane z matrycą, tak, że wymiana jest utrudniona. W każdym razie porysowałeś (o ile porysowaleś) na pewno filtr, a nie matrycę.
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Kolego tzbik, jakiś czas temu ktoś pisał o przekładce filtra na matrycy bodajże w K100.Przeglądnij forum powinno być, może wyłuskasz jakieś cenne wskazówki. Szkoda sprzętu :-( mam nadzieje ze poradzisz sobie z tym problemem .
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Maxi 7 napisał/a:
Kolego tzbik, jakiś czas temu ktoś pisał o przekładce filtra na matrycy bodajże w K100.Przeglądnij forum powinno być, może wyłuskasz jakieś cenne wskazówki. Szkoda sprzętu :-( mam nadzieje ze poradzisz sobie z tym problemem .


Trochę przeczyściłem matrycę i na dużej przesłonie poza rysami widać kilka śmieci, choć już jest trochę lepiej. Za to na małej przysłonie nie rzuca się już nic w oczy.
Kupiłem K-r w częściach i zobaczę co tam jest i czy będę miał towar na ewentualną podmiankę.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
tzbik, zdejmij może filtr i sprzedaj k-r w wersji do astro ;)
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
jaczes napisał/a:
tzbik, zdejmij może filtr i sprzedaj k-r w wersji do astro ;)


Szkoda go sprzedawać, bo nie mogę przez to uszkodzenie dostać przyzwoitych pieniędzy za niego.
Dodatkowo może to będzie taki artystyczny trik, zdjęć pięknego świata na którym pojawiają się rysy i brud.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
tzbik napisał/a:
Szkoda go sprzedawać, bo nie mogę przez to uszkodzenie dostać przyzwoitych pieniędzy za niego.
Jak sciągniesz filtr, to "uszkodzenie" zniknie, a pojawi się ficzer.
tzbik napisał/a:
Dodatkowo może to będzie taki artystyczny trik, zdjęć pięknego świata na którym pojawiają się rysy i brud.
Zdjęć "pięknego świata" nie robi się na f/22. Nie ma to najmniejszego sensu. :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
tzbik, jesteś pewny, że już dokładnie wyczyściłeś matrycę?
 
Gumenek  Dołączył: 21 Paź 2010
Hmmm-też myślałem że w k-x zarysowałem matrycę.....Okazało się ze to paprochy z wacików i pozostałości z odparowanego płynu.
Terozki :mrgreen: tylko grucha i Lenspen (ten łamany do matryc) -efekty...oszałamiające.
Weź to przedmuchaj gruchą i "przeleć" Lenspenem.
Powodzenia.....
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Gumenek napisał/a:
Hmmm-też myślałem że w k-x zarysowałem matrycę.....Okazało się ze to paprochy z wacików i pozostałości z odparowanego płynu.
Terozki :mrgreen: tylko grucha i Lenspen (ten łamany do matryc) -efekty...oszałamiające.
Weź to przedmuchaj gruchą i "przeleć" Lenspenem.
Powodzenia.....


Pióro jeszcze nie doszło, ale dmuchałem, wycierałem, tarłem. gdyby to był bród przenosił bym w inne miejsce. Tu jest w tym samym miejscu.
Zamieściłem w starym linku inne zdjęcia nieba, co wczoraj zrobiłem by pokazać, że jest mniej brudu ale jak widoczne są rysy. Za to ostrzeżenie o kurzu nic nie wykazuje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
tzbik napisał/a:
gdyby to był bród przenosił bym w inne miejsce

Dlaczego? Paprochy i kurz mogą się przenosić ale coś przyklejonego do filtra nie.
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
plwk napisał/a:
tzbik napisał/a:
gdyby to był bród przenosił bym w inne miejsce

Dlaczego? Paprochy i kurz mogą się przenosić ale coś przyklejonego do filtra nie.


Jesteście bardzo mili, że próbujecie mnie pocieszyć, że aż tak nie zawaliłem sprawy niż myślę, ale niestety na 99% porysowałem matrycę i czekam na części. Jeśli to co kupiłem będzie w dobrym stanie to podejmę próbę wymiany.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Tak jeszcze zapytam czy próbowałeś czyścić na mokro np. izopropanolem? Niektóre tworzywa mogą zostawiać ślady, podobnie jak buty na posadzkach. To już takie chwytanie się brzytwy, ale spróbować nie zaszkodzi :-) .
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
Makler napisał/a:
Tak jeszcze zapytam czy próbowałeś czyścić na mokro np. izopropanolem? Niektóre tworzywa mogą zostawiać ślady, podobnie jak buty na posadzkach. To już takie chwytanie się brzytwy, ale spróbować nie zaszkodzi :-) .



racja! skoro to już 99% to może warto po koleii próbować...
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Jak tam kolego tzbik, dałeś radę z tą matrycą?
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Dzisiaj usiadłem i zrobiłem.
Matryca przełożona i pierwsze testowe zdjęcia zrobione i działa :)
Dziękuję wszystkim za uwagi.

Pozdrawiam
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Swoją drogą ciekawe, jak trzeba czyścić i czym, żeby zarysować filtr chroniący matrycę.
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
technik219 napisał/a:
Swoją drogą ciekawe, jak trzeba czyścić i czym, żeby zarysować filtr chroniący matrycę.


Użyłem elementu który nie jest przeznaczony do tego.
Teraz mam już porządniejsze narzędzie i już jest bezpieczniej.
Mam dalej problem z pełnym oczyszczeniem, i na matrycy nic nie widać kurzu a na zdjęciach jednak są paprochy. Teraz już mniej mnie to boli jak wiem, że nie ma rys :)

Wymiana matrycy pentax K-r

[ Dodano: 2014-04-07, 15:01 ]
Jeśli macie teraz jakieś pytania lub uwagi do mojej naprawy to proszę pisać.
 
sajmon1100  Dołączył: 08 Lut 2012
mam takie uwagi że : za mało zdjęć z tej robótki :p
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
sajmon1100 napisał/a:
mam takie uwagi że : za mało zdjęć z tej robótki :p


Większość zdjęć zrobiłem po to by wiedzieć jak to potem złożyć. Więcej nie było sensu więcej zamieszczać bo po odłączeniu (odlutowaniu) przewodów od płytki z elektroniką to mamy już sprawę bardzo prostą.
Był tylko problem z okręceniem modułu bo nietypowe są tam 3 imbusowe wkręty i zalane żywicą.
Dodałem zdjęcie by pokazać, jak to wygląda po odkręceniu owych wkrętów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach