dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
jutro sprawdze najwyższe ustawienia głębi bitowej i poszukam opcji RAWów
Vuescan Pro.
 

majkim84  Dołączyła: 22 Sty 2010
Pytanko. Wątek jest bardziej pod kątem skanowania średniego formatu. Ja w sumie porzebuję scaner do 35mm, żeby zdigitalizować archwiwalne klisze. A ponieważ mam ich sporo taniej, będzie kupić skaner z opcją zrób to sama :) czy Canon CanoScan 9000F nie będzie przerostem formy nad treścia. W sumie zależy mi na dobrej jakości i pewnie niektóre foty chętnie zeskanuję do RAW. Poczytałam poszperałam ze skanerów płaskich wybur padł na canona.

No ale teraz rozterki :-/ ... ?!?
Co sądzicie o tych popierdułkach dedykowanych do 35mm z wyświetlaczem itp typu http://allegro.pl/skaner-...851013099.html, warto?? W sumie 200-300zł taniej. Potrzebuję porady niech mi ktoś szczeże powie kup canona :-P
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
majkim84 napisał/a:
sądzicie o tych popierdułkach dedykowanych do 35mm z wyświetlaczem itp typu
Nawet o tych nie myśl. To nie są skanery, tylko kompakciki fotografujące w trybie makro.w obudowie pseudoskanera. A dlaczego płaski ? Jak masz rzeczywiście dużo z analoga 35 mm do skanowania, to może lepiej pomyśleć o jakimś dedykowanym do filmów.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Jak masz rzeczywiście dużo z analoga 35 mm do skanowania, to może lepiej pomyśleć o jakimś dedykowanym do filmów.
I jak kolorowe negatywy/slajdy, to z ICE.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
majkim84 napisał/a:
czy Canon CanoScan 9000F nie będzie przerostem formy nad treścia
majkim84 napisał/a:
porzebuję scaner do 35mm

Mam tego canona i do małego obrazka polecam jednak coś dedykowanego. Szukaj coś z odzysku a jeśli chcesz nowy to musisz dopłacić do Plusteka OpticFilm 8200i lub Reflecty Crystal Scan 7200.
 

majkim84  Dołączyła: 22 Sty 2010
hmm... cena wzrasta, wraz ze zgłębianiem wiedzy. Trzeba bedzie zobierać i zacząć polowanie na używany :). Jeszcze musze sprawdzić wysłac na próbe do skanowania jeden dwa filmy zobaczyć jak zeskanują to w fotolabie. klisze były w sumie w ciemnym puełku ale wydają mi się wyblakniete... ciekawa jestem co da się z nich wyciągnąć.

Nigdy nie skanowałam klisz nie mam wyobrażenia ile tracą z wiekiem klisze. Ktos walczył ze starymi 35mm ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Myślę, że niejedna osoba z forum.
 

majkim84  Dołączyła: 22 Sty 2010
PS:
plwk napisał/a:
Mam tego canona i do małego obrazka polecam jednak coś dedykowanego.


Tak w celu powiększenia wiedzy dopytam. Polecacie dedykowany bo? Wygoda skanowania? Jakośc ? Czy jeszcze jakieś czynniki ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakość. Skanery płaskie z tej półki maja za małą rozdzielczość skanowania i gęstość optyczną oraz nie mają ustawiania ostrości na materiał skanowany.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
majkim84 napisał/a:
Ktos walczył ze starymi 35mm ?
Zeskanowałem sporo swoich negatywów z lat 90-tych i slajdów ojca z lat 70-tych i 80-tych. Generalnie, gdyby nie ICE, to materiał wyjściowy by się do niczego nie nadawał, a tak, to z tych slajdów zrobiłem odbitki A4 i są super (oczywiście jak na amatorskie zdjęcia z Zenita). Pomimo, że klisze były trzymane w domu, w jakichś pudełkach, albo w rolkach (negatywy), są porysowane, poplamione i dopiero na skanie to widać.

Już kiedyś to pokazywałem - to fragment 1:1 starego negatywu, zeskanowanego z ICE i bez.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
Jarek, Epson V-ile?
Ale co Epson V-ile?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nikon LS-50. To był przykład chwalący ICE.
 
wojtek_84  Dołączył: 14 Sie 2009
Pozwolę sobie odświeżyć i zapytać bardziej doświadczonych. Czy ICE działa tylko dla negatywów czy również dla odbitek?
Właśnie stoję przed dylematem zakupu skanera. Na oku V370 i V550 w większości do zeskanowania są odbitki ale pewnie kilka rolek też się znajdzie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
wojtek_84 napisał/a:
Czy ICE działa tylko dla negatywów czy również dla odbitek?
ICE działa tylko dla materiałów transparentnych.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla slajdów, negatywów kolorowych i czarno-białych niesrebrowych.
 
wojtek_84  Dołączył: 14 Sie 2009
Dzięki za odpowiedź. Czyli wychodzi, że skan odbitek trzeba poprawiać w Photoshopie. Muszę przed zakupem jeszcze zobaczyć ile filmów będzie do skanowania i czy warto dokładać 300 zł.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem jaki jest dokładnie sterownik Twain w tych modelach ale w najsłabszym V100 można było wybrać tryb zaawansowany i samemu ustawiać wszystko co się chciało.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ech... ile to razy o tym było...
Jeżeli zamierzasz obrabiać dalej zdjęcia - szara papka to podstawa. Już z Twojego przykładu tu wrzuconego widać, że nieporównywalnie lepszy plik wyjdzie z wersji po lewej. I to jedynie ściągając krzywe do punktów z danymi.
Wersja po prawej to jakiś totalny koszmarek - nie spotkałem się jeszcze z tak zmasakrowaną klatką decydując się na automatyczną korektę dokonaną przez sterownik urządzenia. Chyba, że skanujesz tosterem...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach