piokra  Dołączył: 12 Maj 2013
A przypadkiem VAT nie jest naliczany od całości kosztów (z wysyłką i cłem)?
 

wyska  Dołączył: 22 Lut 2014
piokra napisał/a:
A przypadkiem VAT nie jest naliczany od całości kosztów (z wysyłką i cłem)?


Tak, to właśnie miałem na myśli, tylko wyraziłem się trochę nieprecyzyjnie. Cło powinno być 0% zgodnie z obowiązującą taryfą celną. Więc VAT w tym przypadku to 23% od sumy wartości towaru i kosztów transportu.
 
pokorak  Dołączył: 07 Mar 2014
Bardzo ciekawy temat, szkoda że nie trafiłem tu wcześniej, trochę bym sobie poszlifował i zaoszczędził spor kasy.
Osobiście używam KatzEye i mogę ją polecić, świetna jest, podoba mi się w niej wszystko oprócz ceny :evil: .
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Witajcie. Planuję wymianę matówki w swoim wysłużonym k20d. Na "markową" przy obecnych cenach dolara, mnie nie stać. Pozostaje ręczna docinka z jakiegoś analoga albo chińczyk. W związku z tym mam parę pytań / wątpliwości i proszę o rozjaśnienie :)


1. W kwestii jasność obiektywu - przydatność matówki. Czy jak obiektyw ma maksymalne robocze światło (jak na przykład kit k20d) = 5,6, to pełne otwarcie podczas ostrzenia to też światło 5,6 i takie należy brać pod uwagę przy wyborze matówki ?


2. Paru użytkowników pisało o możliwym przesunięcia punktu pomiaru ostrości po wymianie - Czy chodziło o to, że punkt ostrości może po tym zabiegu "rozjechać się" z światłem rzutowanym na matówkę (duży problem), czy tylko o to, że można nie trafić z docięciem matówki tak, że centralny punkt af jest na środku klina w matówce (mały problem) ?

3. Czy chińskie matówki (ebay) w ciągu ostatniego roku - dwóch poprawiły swoją jakość i jasność ? :)



I na samym końcu jeszcze raz lista matówek, które biorę pod uwagę, (częściowo oparta na tym co pisał kasat)

Zenith:
- 122, ale lepiej szukać innej. Jest nieco za gruba i jasność ma przeciętną.

Pentax:
- ME Super - kasat twierdzi, że najlepsza "do zamieniania". Na pewno ma dobre opinie, klin działa do f8, mikroraster do f5,6. Ciemniejsza od oryginału, więc będzie wymagać korekty EV. Stosunkowo wysoka dostępność. Klin jest ukośny czy poziomy ? EDIT: klin jest poziomy, dzięki PiotrR
- BCS - bardzo dobra, podwójny ukośny klin. Kasat pisze, że nie wiadomo jak z jasnością - to dobre pytanie, bo jest bardzo ciekawą (lepszą ?) alternatywą dla ME Super, ze wzgl. na świetny klin.
- MX - z poziomym klinem i mikrorastrem. Preferowałbym jednak skośny klin.

Praktica:
- Mtl 5b: Podwójny, ukośny klin. Jasna, chwalona. Niestety aparaty z tą matówką są dosyć drogie, od 100zł wzwyż.
- VLC - dobra, brak dalszych szczegółów.

Minolta:
- X-300 - Z opinii wynika, że jest najlepsza. Niestety, rzadziej dostępna i droższa do uzyskania (100 zł +)

Ricoh:
- XR-7 - bardzo chwalona, b. jasna. Koszt aparatu 120+
- KR7 - dobra, ale potrzeba więcej szczegółów do ew. decyzji.

Celuję szczególnie w: ME S, BCS, MTL 5B, X-300, XR-7 (ze wskazaniem na X-300)

Pytania, jakie mam odnośnie matówek (może na część ktokolwiek będzie w stanie odpowiedzieć).
Czy matówka w ME Super ma ukośny klin? (EDIT: niestety nie ma, jak wyżej) Jak ma się do siebie jasność 5 matówek, które wymieniłem powyżej ? Czy którakolwiek z nich nie wymaga korekty ekspozycji ?


Pozdrawiam,
Michał

 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
ME Super ma poziomy klin.
 

wyska  Dołączył: 22 Lut 2014
Moja przesyłka z matówką Focusingscreen już drodze, więc wkrótce opiszę swoje wrażenia :)
Pozdrawiam.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Czy ktoś może coś powiedzieć na temat matówki Cosiny CSM i Prakticy mtl5 (bez "b") ?

EDIT: znalazłem - mtl5 ma matówkę z podwójnym, poziomym klinem. mtl5b - potrójnym, ukośnym. Taką samą matówkę ma mtl50 - więc teoretycznie powinna być równie dobra jak w mtl5b

http://www.foto-kurier.pl...rze-4-1991.html
 

wyska  Dołączył: 22 Lut 2014
Matówka zamontowana z powodzeniem.
Po kilku zdjęciach testowych z A 50mm F1.7 przy otwartej przysłonie pozostaje tylko pluć sobie w brodę, że nie zdecydowałem się na ten zakup wcześniej...

W razie potrzeby służę pomocą w temacie składania zamówień i importu.
Pozdrawiam.
:-)
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Mam jeszcze jedno pytanie. Po zmianie matówki zazwyczaj potrzebna jest korekta - w jakiej wielkości? (dla matówek z Prakticy / Canona) ? Pytam, bo mój k20d zazwyczaj, jak ponoć większość dslr-ów niedoświetla o 1ev - jeśli musiałbym dodatkowo korygować po dodaniu matówki, to właściwie zostałbym pozbawiony możliwości korekty w górę (mam ustawiony krok ekspozycji 1/3 ev). Czy ktoś miał / ma ten problem ?

[ Dodano: 2014-04-28, 10:02 ]
Witajcie ponownie. Wyciągnąłem matówkę z Prakticy mtl 50 - ma wybrzuszenie z jednej strony tam, gdzie jest klin. Takie matówki były wcześniej opisywane w tym wątku z informacją, że nie działały dobrze. Czy matówka z Prakticy 5b też ma to wybrzuszenie, czy jest płaska ? Pilnie proszę o odpowiedź, nie chciałbym "w ciemno" wyjmować matówki z mojego k20d
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Poszukuję dokładnych wymiarów matówki do K-30, będę docinał z Ricoha. Szlifujecie tylko papierem ściernym, czy najpierw jakimś nożykiem działacie?
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
Ja osobiście najpierw nożykiem do tapet zrobiłem trasowanie wymiarów matówki (bardzo delikatnie) a następnie szlifowałem na szlifierce taśmowej (mirałem dostęp). Uważać trzeba było na siłę dociskania bo w skutek temperatury matówka może się zacząć topić (powstaje wtedy taka nadlewka). Moja matówka była z Ricoha albo Revue (sporo większa niż ta w K20D) więc chcąc szlifować ręcznie na pewno trzeba długo rzeźbić. W tej sytuacji rozważałbym też zabezpieczenie powierzchni matówki np. folią ochronną do wyświetlaczy albo transferową (taka do przenoszenia naklejek).

Diamond32 wiesz może co to za robal którego masz jako avatar?

Pozdrawiam- Mikołaj
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Boha, To motyl, fotkę zrobiłem jak akurat zawisał pożywiając się nektarem:

http://www.leps.it/indexj...HemarTytius.htm

A znasz może wymiary matówki K30?

 
DariuszSzura  Dołączył: 03 Lut 2015
WItam, czy matowka z praktiki b100 nadawalaby sie do K5?

Mialem martwego dawce wiec wyciagnalem matowke.

Posiadam jeszcze sprawne, ME, praktica Nova, Praktica super TL 1000 i Carene SRH 1001 , ale te chyba szkoda rozbierac dla matowki??
 

gontek  Dołączył: 19 Lut 2015
Witam, po nieudanych przeszczepach matówek z Zenitów (za ciemne), trafiłem w końcu w dziesiątkę. Rozebrałem Nikona F-301, wydobytą matówkę doszlifowałem i zamontowałem do Kx,a. Super jasna, piękny klin i raster, f8 bez problemu. Obecnie szukam następnego dawcy do k5. Naprawdę polecam, w kx sprawdza się już 2 lata.
 
rysiek3 Dołączył: 08 Paź 2006
Witam wszystkich. Postanowiłem sobie dopiłować matówkę do K5II i oto kilka spostrzeżeń , może się komuś przyda. dawcą był zenit 122 dlatego że nie żal jak przypadkiem się zniszczy a przy okazji nabiorę doświadczenia przy wykonaniu kolejnej lepszej jakości. I tak oto wymiary oryginalnej z K5 to 26x18x1.35 i tu okazuje się że matówka z zenita 122 ma dokładnie taką samą grubość.
Kolejna sprawa to że centralny punkt ostrości znajduje się dokładnie na przecięciu przekątnych tak że nie musiałem go przesuwać o milimetr w dół tak jak to opisywano wcześniej.
Po założeniu jest FF , po wyrzuceniu fabrycznej podkładki jest idealnie , potwierdzenie ostrości pokrywa się z klinem. Korekta naświetlenia to -2/3 ev .
Przy ostrzeniu ręcznym obiektywem kitowym 18-135 przysłona 4.5 to maksimum ale to i tak nie za dobrze. Przy manualu 50/1.4 jest ok . Generalnie do kita się nie nadaje.
Osobiście wolę matówki ze skośnym klinem , można łapać ostrość na liniach pionowych jak i poziomych

[ Dodano: 2015-03-07, 19:03 ]
Witam ponownie. Czy zna ktoś wymiary matówki Olympusa 1-13 i jak ona się ma w porównaniu do matówek Nikon F-301 , Canon T70 , Revueflex AC-1 czyli Chinon CE3 i Pentax ME super ?
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Przymierzam się do wycięcia (doszlifowania) matówki z klinem do K-5 ale przeglądając forum mam mętlik w głowie bo znalazłem mylące informację np. dwie z nich
Cytat
"I tak oto wymiary oryginalnej z K5 to 26x18x1.35"
i
Cytat
"wymiary matówki w K-r sa nastepujace: 18mm x 26.3mm x 1.4mm"
prawie takie same wymiary a różne pryzmaty dlatego mam pytanie o wymiary i ewentualnie rysunek (zdjęcie) matówki do K-5
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wzorzec wymiarowy znajdziesz w swoim aparacie ;-)
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
plwk napisał/a:
Wzorzec wymiarowy znajdziesz w swoim aparacie ;-)

wiem ale obawa przed wyjmowaniem a tak wcześniej bym dociął doszlifował i w tedy raz za jednym zamachem się :-B :-B :-B odważył wyciągnął starą i założył dociętą.
Wielu to już robiło wycinało i mają rysunki z wymiarami.
Wolałbym wcześniej dociąć.
 
rysiek3 Dołączył: 08 Paź 2006
Dopiłowywałem już dwie matówki do mojego K5II i jeszcze raz potwierdzam wymiary - 26x18mm. Co do grubości jaką podałem 1,35 to może być błąd dokładności suwmiarki.

[ Dodano: 2015-03-31, 20:24 ]
I jeszcze jedno , punkt centralny jest na przecięciu przekątnych , a nie milimetr poniżej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach