stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Uszkodzony bagnet w FA J 18-35
Witam,

ostatnio przyszedł do mnie obiektyw Pentaxa FA J 18-35 "bez wad"...i bez tego jednego uchwytu na bagnecie - jest odłamany (akurat ten przy popychaczu przesłony). Co mi przyszło na myśl, to po prostu odkręcić tę część i wymienić na nieuszkodzoną...ale oglądałem inne obiektywy (wszystkie metalowe z różnych serii) i nigdzie nie zgadza się rozstaw śrubek oraz piny są też troszkę inne. Teraz pytanie - od jakiego obiektywu będzie taki sam bagnet? Czy inne z serii FA J? Nie mogę znaleźć żadnych dobrych zdjęć bagnetu, może ktoś ma? Najlepiej dorwać uszkodzonego FA J 18-35 ale to graniczy z cudem. W ogóle taka podmianka w ogóle wchodzi w grę? Ogólnie obiektyw trzyma się całkiem solidnie...no ale wolę mieć to naprawione :)

Pozdrawiam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
stereo napisał/a:
ostatnio przyszedł do mnie obiektyw Pentaxa FA J 18-35 "bez wad"...

Zwróć tam skąd przyszedł.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Myślałem o tym...ale kupiłem za całkiem przyzwoitą cenę i nawet z tą wadą działa poprawnie, więc raczej wolę naprawić....o ile jest taka opcja.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Opcja jest, dorobić nowy bagnet w zaprzyjaźnionym zakładzie mechanicznym.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
No właśnie tak sobie myślę...można zdjąć stary, zwymiarować i zrobić taki sam, już metalowy/aluminiowy.

Ale może da się wziąć jakikolwiek bagnet z obiektywu z AF i jedynie przewiercić dziurki pod śrubki tak, żeby pasował do FA J 18-35? Ta opcja mi się nawet bardziej widzi, pytanie tylko, czy np grubość tego elementu będzie taka sama itp...

Plus - czy bagnet z FA J 28-80 będzie pasował? Może ktoś podesłać zdjęcie? Te obiektywy można tanio dostać :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widok zewnętrzny może być identyczny ale będą różnić się wewnątrz.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Mówisz mocowaniu z innego obiektywu z AF, czy o innym FA J? Czy może o obu? ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Inny obiektyw z bagnetem K.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Czyli nadal szansa w innym FA J. Czy ktoś poratuje zdjęciem?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
stereo, mam w domu bagnet K metalowy = sam dupka od F 28-80 (szkielet robi mi za stojak na długopisy po wyjęciu układu soczewek :mrgreen: ) ma styki (powinny być wszystkie) - jak Cię interesuje, to za przysłowiowe piwko (tzw. co łaska + vat) :-B mogę Ci wysłać - w razie zainteresowania - PW
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
stereo napisał/a:
Ogólnie obiektyw trzyma się całkiem solidnie..
i ja tak mam trzeba polubic :-P
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
arQ, odezwę się do Ciebie, dzisiaj postarm się wykręcić mój i sprawdzić wielkość, coś pomierzyć :)

drawa, tak też bym zrobił, ale obiektyw jest w miarę duży (jak na moje obiektywy) i wolę, żeby trzymał się dobrze, tym bardziej, że nie jest to zestaw do studio, ale dużo podróżuję z aparatem.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
stereo, uważaj tylko na styki - są na sprężynkach i lubią latać po pokoju, jak ktoś nie jest przygotowany :mrgreen:
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Okazało się, że część bagnetu sięga aż do tego srebrnego paska (to jeda bryła), także podmianka z innymi bagnetami (np metalowym) nie wchodzi w grę. Ewentualnie można by zamienić z innym FA J 18-35 (kilka dodatkowych śrubek, żeby zdjąć taśmę) lub innym FA J w ogóle, ale to nie wiadomo czy przypasuje Cóż. Będę z tym żył :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach